Lipavský odmítá přesun velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma

Pro přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma nejsou v tuto chvíli splněny tři základní podmínky, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Bylo by to podle něj v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Zároveň by takový krok nebyl v souladu s jednotným postojem Evropské unie. V současné bezpečnostně rozbouřené době navíc Lipavský nepovažuje za rozumné, aby na sebe Česko přitáhlo pozornost mezinárodního společenství razantním krokem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu.

„Dlouhodobé volání části české společnosti po přemístění českého zastupitelského úřadu do Jeruzaléma samozřejmě vnímám, ale jako ministr zahraničních věcí odpovědný za tuto otázku musím konstatovat, že pro takový krok v tuto chvíli nejsou splněny tři základní podmínky,“ uvedl Lipavský.

„Zaprvé, tento krok by byl v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, které Česko na základě článku 1 české ústavy dodržuje. Česko usiluje o mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ dodal šéf diplomacie.

Krok by podle něj výrazně narušil jednotu Evropské unie. „Zvláště v době ruské imperiální agrese proti Ukrajině je jedním z hlavních cílů české zahraniční politiky vytváření evropské jednoty,“ poznamenal Lipavský.

Třetí podmínkou je právě již zmíněné zachování bezpečnosti. Lipavský nepovažuje za rozumné, aby na sebe Česko přitáhlo pozornost razantním krokem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu.

„Za takové situace bych nedovedl garantovat bezpečnost českých zastupitelských úřadů, jejich zaměstnanců, rodinných příslušníků či jiných českých občanů pobývajících v zemích s obyvatelstvem radikálně odmítajícím tuto myšlenku,“ zdůvodnil ministr.

Pavel: Debata o přesunu ambasády teď není na místě

S přesunem českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma v tuto chvíli nesouhlasí ani prezident Petr Pavel. V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není debata o přesunu ambasády na místě, míní hlava státu.

„V současné době je především nutné zachovávat jednotu v podpoře Izraele jak v rámci české politiky, tak na úrovni Evropské unie a dalších mezinárodních platforem,“ doplnil Pavel.

Fiala přesun podporuje

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí uvedl, že přesun ambasády podporuje. V současné době by to považoval za žádoucí krok. Podle zákona o zahraniční službě má kompetenci přesouvat a rušit zastupitelské úřady ministr zahraničí. V úterý Fiala v reakci na Lipavského vyjádření doplnil, že může jen zopakovat svá pondělní slova. „O konkrétním postupu budu jednat s koaličními partnery. Dlouhodobě přesun našeho velvyslanectví do Jeruzaléma podporuji. Každá země má právo vybrat si sama své hlavní město,“ sdělil.

Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od předloňského roku úřadovnu.

Otázka přesunu ambasády se otevřela po sobotních útocích palestinských radikálů hnutí Hamás na Izrael. V neděli stínová vláda opozičního hnutí ANO v souvislosti s eskalací konfliktu koaliční kabinet vyzvala, aby učinil všechny kroky pro přestěhování velvyslanectví. Pro jsou i některé koaliční strany.

Černochová: Nesmíme zapomínat na Ukrajinu

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) má Izrael právo na sebeobranu a jeho nynější počínání je odvetou za zcela bezprecedentní útok. „Jsme v kontaktu s izraelskou stranou, když bude požadovat nějakou pomoc, jsme připraveni,“ uvedla. Je také v kontaktu s Lipavským. Obrana je připravena poskytnout letadlo, pokud by se Česko rozhodlo pro vypravení repatriačního letu do Izraele.

Co se týče přesunu české ambasády do Jeruzaléma, Černochová v Interview ČT24 sdělila, že takový krok podporuje. „Myslím si, že to není až tak právní problém, spíš je to problém politický. V rámci pětikoalice jsou někteří kolegové více náchylní k tomu řídit se nějakými evropskými doporučeními,“ poznamenala.

Černochová připustila, že konflikt v Izraeli vyhovuje Rusku v tom, že odvádí pozornost od dění na Ukrajině. Nejen kvůli tomu ministryně doufá, že Izrael všechny problémy brzy vyřeší. „Pevně věřím, že potom se pozornost, nejen naše a naší veřejnosti, ale celého světa, vrátí zpět k Ukrajině. Bylo by smutné, kdybychom zapomněli na to, že pár set kilometrů od nás vojáci bezprecedentně vraždí ženy, děti a demolují civilní objekty,“ vysvětlila.

Česko počítá s další vojenskou pomocí pro Ukrajinu, spolu s armádou pečlivě zvažuje, co může postrádat. Počítá s prodloužením výcviku ukrajinských vojáků v Česku, o pokračování mandátu požádá vládu, následně se tím případně bude zabývat sněmovna a Senát. „Variant pomoci včetně nevojenského materiálu je celá řada,“ uvedla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 52 mminutami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 1 hhodinou

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 10 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 10 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 13 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 20 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 21 hhodinami
Načítání...