Pokud vláda neinvestuje do výzkumu, zadělává si na budoucí problémy, řekla Langšádlová

25 minut
Helena Langšádlová v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Pokud vláda nebude investovat do vzdělání a výzkumu, zadělává si na problémy do budoucna, uvedla v pořadu Interview ČT24 ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). Zdůraznila, že současný návrh rozpočtu je teprve začátek politické diskuse.

Ministerstvo financí navrhlo rozpočet na příští rok se schodkem 235 miliard korun, většině resortů by se měly meziročně snížit výdaje. Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) návrh neodpovídá dohodě koalice o konsolidaci veřejných financí.

V této souvislosti Langšádlová zmínila, že je důležité, „abychom snižovali schodky, ale nesnižovali si budoucí růst.“ Dodala, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se snaží udržet rozpočet tak, aby se dodržely sliby – aby se schodek rozpočtu přibližoval k částce 220 miliard.

„Každý z nás bude chtít, aby tam byly promítnuty priority, ale já si myslím, že bychom se měli vrátit k doporučení, které nám dal NERV při sestavování rozpočtu. Říkal úplně jasně, že je nezbytné investovat do vzdělání, vědy a výzkumu a do investic, a to se podařilo i při té minulé krizi, protože pokud vláda nebude investovat do těchto třech oblastí, tak si podvazuje budoucí hospodářský růst,“ uvedla. 

V souvislosti s návrhem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která navrhuje, aby věda získala z rozpočtu 47,8 miliard, Langšádlová zmínila, že bude dále s ministrem financí a s premiérem jednat, ačkoliv by si přála, aby částka byla vyšší. „Jsem zkušený politik, realista a žiji v politické realitě, jsem vždy připravena jednat,“ uvedla.

Podotkla, že je pro ni zásadní, aby se zachovaly priority, se kterými rozpočet na vědu a výzkum sestavovali. „To je podpora lidí ve vědě, podpora excelence a podpora transferu neboli zhodnocování výsledků ve vědě, tam je ještě velký potenciál,“ uvedla. 

Podle ní je rovněž důležité, aby si jednotlivé rezorty přehodnotily, které výzkumné organizace sloučí či jak je budou využívat. „Musí se také posílit spolupráce mezi vědeckou sférou a veřejnou správou na tvorbu veřejných politik.“

Podotkla, že v současnosti je připravena novela zákona o veřejných výzkumných institucích v rámci konsolidačního balíčku. „Umožní to rezortům, aby více mohly ovlivňovat, na čem výzkumné organizace, které zřizují, pracují.“

Zmínila rovněž, že v Česku je bariéra mezi akademickými pracovníky a firmami. „Spolupráce není ideální a já to vím a děláme kroky, aby ta spolupráce byla blízká.“ Zmínila, že chce pracovat na tom, aby se vytvářely podmínky pro motivaci firem, aby investovaly do výzkumu.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Sněmovna má dále probrat novelu o rozšíření pravomocí společenství obcí.
14:00Aktualizovánopřed 14 mminutami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 59 mminutami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 1 hhodinou

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 1 hhodinou

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 2 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 3 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 4 hhodinami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 4 hhodinami
Načítání...