V příštím roce neočekáváme dramatický nárůst nezaměstnanosti, řekl Síkela

4 minuty
Události: Regulace cen energií pro velké odběratele
Zdroj: ČT24

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) neočekává, že by v příštím roce výrazně vzrostla nezaměstnanost. České televizi to řekl na konferenci, která se v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie zabývá situací malých a středních podniků. Podle šéfa resortu bude na trhu práce dostatek volných míst i v případě, že některé firmy budou například kvůli drahým energiím snižovat stavy.

„Přestože se v některých odvětvích bude sezonně propouštět a v některých odvětvích i z důvodu krize, neočekáváme, že by nezaměstnanost v České republice narostla dramatickým způsobem. Je tady celá řada volných a neobsazených míst,“ uvedl Síkela na konferenci SME Assembly 2022 o budoucnosti malých a středních podniků v Evropě. 

Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu všech podniků podílejí z pětadevadesáti procent, a jsou tak prakticky největším zaměstnavatelem v Česku. Právě z důvodu údajně velkého počtu volných pracovních míst Síkela v příštím roce očekává také větší poptávku po pracovnících ze zahraničí. 

Na konferenci se zástupci firem ministr probíral také státní pomoc v době energetické krize. Takzvané zastropování cen, které nyní právě pro malé a střední podniky platí, je podle něj důležité z hlediska stability trhu a dalších odhadů tržeb. „Firmy nyní vědí, jaké ceny budou v roce 2023 platit, a to je pro ně důležité, protože na základě toho se mohou připravovat a také plánovat a stanovovat svoje ceny,“ míní.  

Řečníci na konferenci mimo jiné upozorňovali na důležitost malých a středních podniků v celé ekonomice a právě i na to, že se část z nich dostává do potíží. „Vidíme, že jsou zpřetrhané subdodavatelské řetězce, je vysoká inflace, která zdražuje ceny staveb, a samozřejmě vysoké ceny elektřiny odrazují od dalších investic,“ shrnul potíže náměstek ministra průmyslu pro evropské fondy Marian Piecha. 

15 minut
Budoucnost malých a středních podniků
Zdroj: ČT24

Na další plánovanou pomoc pro podnikatele podle Síkely vláda rozdělí deset miliard korun. Částka by měla financovat hlavně energetické úspory firem a programy na digitální transformaci. 

Kabinet ale neuvažuje o dalších změnách stropu cen pro podniky. „V tuto chvíli máme strop nastavený tak, aby dával určitou jistotu energetickou krizi zvládnout, odpovídá to prostředkům, které si ze státního rozpočtu můžeme dovolit. Zároveň také zůstává motivační efekt k úsporám,“ řekl s tím, že se při tvorbě zákona resort řídil evropskými pravidly, tudíž zastropovola osmdesát procent nejvyšší spotřeby za posledních pět let.  

Strop pro velké firmy?

Síkela v rozhovoru na konferenci zmínil, že detaily cenového stropu pro velké podniky, o kterém se v posledních týdnech spekuluje, je už na evropské úrovni předběžně domluvený. Od Nového roku by podle něj mohly velké firmy počítat s regulovanými cenami energií. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý také potvrdil, že pokud se nepodaří dohodnout na evropské úrovni, zavede strop česká vláda.

„Jsme připraveni i přijít s řešením, které by zastropovalo ceny energií pro velké podniky, ale uděláme to pouze v případě, že se nepodaří najít společné evropské řešení a že k tomu prostě začnou přistupovat další státy. Nechceme dopustit a v žádném případě nedopustíme, aby český průmysl byl znevýhodněn,“ sdělil předseda vlády. 

Jasněji by mohlo být po jednání evropských ministrů energetiky v polovině prosince.  

Podmínky pro zastropování velkých firem by podle ministra měly zůstat na stejné úrovni, jako je tomu u malých a středních podniků. Nyní je cenový limit elektřiny nastaven na pět korun za kilowatthodinu bez DPH, tedy 6,05 koruny za kilowatthodinu s DPH. Cenový strop u plynu je zaveden na 2,50 koruny za kilowatthodinu bez DPH, tedy 3,025 koruny za kilowatthodinu s DPH. 

Plán ale kritizuje opozice. Stejně jako u domácností jim vadí výše maximálních cen. „Zásadně nesouhlasíme s tím, aby to bylo na úrovni tří, respektive šesti korun, nebo dva a půl a pěti korun bez DPH. A to proto, protože v Německu to směřuje k tomu, že to zastropují na částce 3,20 za elektřinu a 1,70 korun za plyn,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 1 hhodinou

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 4 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 11 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 12 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 13 hhodinami
Načítání...