168 hodin: Hladík čeká na schůzku se Zemanem, zatímco policie zkoumá jeho telefon a počítač

10 minut
168 hodin: Z policie na vládu
Zdroj: ČT24

Lidovecký kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík má problém. Policie stále zadržuje jeho mobil a počítač a během razie na brněnském magistrátu zapečetila jeho kancelář. Hladík se brání, že v kauze privatizace městského majetku figuruje pouze jako svědek. Případu se věnoval David Sebíně ze 168 hodin.

Policie podezírá Petra Hladíka z toho, že pomáhal privatizovat domy z městského majetku skupině kolem podnikatele s realitami Michala Horkého. Sedm lidí z této skupiny skončilo ve vazbě. Policie má podezření, že lidovec Hladík v této skupině pomáhal, dle policie zřejmě i ze zištných důvodů.

„Já jsem se ničeho nedopustil, nikdy jsem nejednal v rozporu se zákony České republiky,“ brání se někdejší první náměstek brněnské primátorky Hladík.

Policie v dokumentech říká, že se místopředseda KDU-ČSL minimálně v jednom případě opakovanými schůzkami mimo svoji gesci snažil privatizaci jednoho z domů protlačit, popsal pro ČT reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek.

Židenický dům

Například dům na adrese Čelakovského 1 měl jít do privatizace, ale radnice Brno-Židenice se nakonec postavila proti. V říjnu 2020 kvůli tomu podnikatel Horký navštívil náměstka Hladíka u něj v kanceláři na magistrátu.

To Hladík přiznává a vysvětluje: „Ano, na jedné z těchto schůzek se mě pan Horký ptá na privatizaci, a to z toho důvodu, že jeho žena měla pronajatý bytový prostor na adrese Čelakovského 1. Privatizace začala už v roce 2015, kdy si sama městská část chtěla pronajmout tento dům. Zároveň sama městská část, ne město Brno, ale městská část, pronajala manželce pana Horkého tento prostor v době, kdy byl zařazen k privatizaci.“

„Aktivně prosazoval privatizaci jednoho z bytových domů, také se scházel se starostou Židenic a my víme, že právě tato městská část nesouhlasila s privatizací,“ říká k případu ředitel české Transparency International Ondřej Kopečný.

Jen o dva měsíce později se koná schůzka se starostou Židenic Alešem Mrázkem kvůli odprodeji. V prosinci 2020 na ní náměstek Hladík na židenického starostu tlačí, aby na privatizaci kývl. Září 2021 dochází k dalšímu setkání, dle policie přímo u Hladíka v kanceláři, a dalšímu přesvědčování.

„Tu schůzku inicioval pan starosta Mrázek, ne já. Požádal mě SMS ten den ráno, jestli by se mohl operativně stavit. Protože jsem měl celý den jednání, tak jsem ho vmáčkl mezi dvě schůzky zhruba na deset minut, bylo to opravdu velmi krátké. Pan starosta mě informoval o tom, že postoj městské části se nezměnil,“ tvrdí Hladík.

Valášek ale upozorňuje, že jako první náměstek primátorky Hladík neměl důvod, aby pomáhal nájemníkům, „pokud skutečně věřil, že jsou to legitimní nájemníci, kteří legitimně chtějí něco privatizovat, a ne bílí koně pana Horkého“.

Svědek, nebo podezřelý?

Policie Petra Hladíka z ničeho neobvinila, sebrala mu ale řadu věcí, které teď zkoumá. „Zpřístupnil jsem jim celou kancelář, poskytl všechny e-maily, diář, obsah telefonu, počítače, vlastně čehokoliv chtěli,“ popisuje místopředseda KDU-ČSL s tím, že na policii byl podat vysvětlení.

Podle advokáta Ondřeje Múky se lze domnívat, že Hladík je v očích vyšetřovatelů blíže osobě podezřelé než svědkovi. „Policie se domnívá, že tato osoba včetně svého notebooku, včetně svých mailových zpráv má k dispozici nějaké důkazy, které mohou být nápomocny tomu, aby byl prokázán trestný čin,“ zdůvodňuje svůj pohled Múka.

Zatímco policisté zkoumají jeho mobil a počítač, Hladík stále čeká na audienci u prezidenta Miloše Zemana kvůli své nominaci na ministra životního prostředí. Vedení KDU-ČSL ho podpořilo. „Petr Hladík nám podal informaci o tom, jak on vidí celou tuto situaci. Dal nám celkem jasné vysvětlení, vzhledem k tomu, že není obviněn. Je člověkem, který, jak nám tu situaci popsal, nespáchal nic nezákonného, nic neférového,“ prohlásil předseda lidovců Marian Jurečka.

Dle politologa Michaela Drašara z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy by kvůli vyšetřování policií, zabavenému telefonu a notebooku byla namístě Hladíkova rezignace.

„Petr Hladík se pozicuje do role někoho, kdo pomáhá policii objasnit trestnou činnost. Fakta jsou ale nezpochybnitelná. On měl prohlídku kanceláře, policisté zabavovali jeho techniku, dokumenty,“ upozorňuje reportér Aktuálně.cz Valášek. Vedení lidovců se za Hladíka postavilo kvůli jeho silnému vlivu v jihomoravské organizaci, míní.

Vlivný Hladík

Petr Hladík byl klíčovým mužem, díky kterému se Marian Jurečka stal v lednu roku 2020 předsedou KDU-ČSL. Už tehdy byl nejvlivnější osobou jihomoravské organizace, tedy nejvlivnější stranické buňky, bez které se nedá na stranickém sjezdu téměř nic podstatného prosadit, rekapituluje Hladíkovo postavení redaktor ČT Petr Vašek.

Premiér Petr Fiala (ODS) váhá a resort životního prostředí dočasně předal šéfovi lidovců, vicepremiérovi a ministru práce a sociálních věcí Jurečkovi. „Je správný postup, že bude pověřen člen vlády tím, aby dočasně řídil toto ministerstvo, než se vyjasní situace kolem Petra Hladíka. Na to potřebujeme několik týdnů. To je doba, která je podle mě nejen potřebná, ale i únosná,“ okomentoval to Fiala.

Jurečka za Hladíkem nadále stojí: „On si není vědom, že by spáchal cokoliv protiprávního, cokoliv, co bylo v rozporu s vědomím a dobrými mravy, a není zároveň obžalován a není z ničeho obviněn. To je pro mě moment, kdy to není důvod pro to, abych tohoto člověka vyautoval z politického života.“

Politická kultura

Kopečný z Transparency International ale upozorňuje, že do konce listopadu nelze čekat jakékoliv finální rozhodnutí. „Tady probíhá vyšetřování a nemůžou zavolat 29. listopadu policii a zeptat se, jak jste na tom, obviníte pana Hladíka, nebo neobviníte,“ vysvětluje Kopečný.

„Je to další z kauz, která zpochybňuje slib koaličních stran, že zvýší politickou kulturu a nedopustí, aby se v politice a na vysokých postech objevovali lidé zapojení do různých kauz nebo trestně stíhaní. A kauz už začíná být opravdu hodně,“ míní ředitel české Transparency International.

Když v závěru roku 2018 policisté zajišťovali důkazy v kauze CzechTourism mimo jiné v sídle ministerstva pro místní rozvoj, tehdejší opozice vyzývala někdejší šéfku resortu Kláru Dostálovou (za ANO) k rezignaci. „Mně připadá logické, že člen vlády, u kterého je prováděna domovní prohlídka a který je podezřelý z dotačního podvodu, rezignuje do doby, než se situace vyjasní a vyřeší,“ prohlásil 6. prosince 2018 Petr Fiala.

„Důvěra k vládě Petra Fialy neustále padá. Začalo to už kauzou Dozimetr, pokračovalo to přes váhání ohledně opatření v rámci energetické krize. Pokud tahle situace řešena nebude, tak důvěra vlády bude nadále padat,“ předpokládá politolog Drašar.

„Já jsem se už potkal s panem premiérem, teď se bude potkávat pan ministr Jurečka s panem prezidentem a následně předpokládám, že čeká také mě návštěva u pana prezidenta,“ říká Hladík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
15:59Aktualizovánopřed 10 mminutami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 16 mminutami

Českou rozvodovou síť chrání před blackouty striktní postupy i vodní elektrárny

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 43 mminutami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 6 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...