Po tropických teplotách se ochladí, meteorologové varují před silnými bouřkami

Tropické teploty se v tomto týdnu udrží pravděpodobně už jen během pondělka, v úterý se ochladí a po zbytek týdne očekávají meteorologové maxima do 30 stupňů Celsia. V noci na úterý se místy mohou objevit bouřky, které mohou být v západní polovině republiky velmi silné, doprovázené nárazy větru a kroupami. Úterý bude deštivé, v další dny se přeháňky vyskytnou jen ojediněle, bouřky hrozí rovněž v pátek. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před silnými bouřkami platí od pondělní dvacáté hodiny do úterní třetí ráno pro západní polovinu republiky. Srážky mají podle ČHMÚ doprovázet nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu a také kroupy.

Výstraha ČHMÚ před silnými bouřkami
Zdroj: ČHMÚ

„Nový týden začneme slunečným, ale také horkým pondělkem,“ uvedli meteorologové na Facebooku. Od 11:00 do 20:00 platí také výstraha před vysokými teplotami, maxima by mohla v pondělí dosáhnout až 35 stupňů Celsia. Večer se podle ČHMÚ začne od západu zatahovat a později se přidají i přeháňky nebo bouřky. „Srážky budou postupovat v noci na úterý přes Čechy na Moravu a do Slezska. Noc na úterý bude také velmi teplá, teplota se udrží mezi 20 a 16 stupni Celsia,“ informují meteorologové.

V úterý bude na většině území pršet, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 24 a 28 stupni Celsia. Ve středu a ve čtvrtek už budou přeháňky jen ojedinělé, teploty budou podobné. V pátek se pak opět zatáhne, meteorologové očekávají občasný déšť, přeháňky nebo bouřky.

Mírné ochlazení přijde po sérii veder. Teploty se v uplynulém týdnu pohybovaly nad třiceti, často i nad 35 stupni Celsia. Nejtepleji z celého týdne bylo ve čtvrtek ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 37,3 stupně Celsia.

Následující týdny budou průměrné

Z dlouhodobého výhledu počasí ČHMÚ vyplývá, že následující čtyři týdny se teploty nebudou nijak výrazně lišit od dlouhodobého průměru. Relativně nejchladnější by měl být první srpnový týden. Minimální teploty v něm klesnou na 11 stupňů Celsia, naopak maxima by neměla překročit 24 stupňů.

„Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné, zpočátku až slabě nadprůměrné, zejména v oblastech s bouřkami,“ uvedli meteorologové. Průměrné úhrny srážek se v jednotlivých týdnech budou pohybovat zpočátku i kolem 20 milimetrů, jinak převážně kolem 15 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoTo opatření mělo přijít mnohem dřív, míní Šlachta o cenových stropech paliv

„Je to nástroj, který vláda potřebuje,“ reagoval senátor z klubu ANO a předseda Přísahy Róbert Šlachta na dotaz, proč hlasoval pro zákon o vládní regulaci pohonných hmot. Vadila mu však reakční doba vlády, než zavedla cenové stropy pohonných hmot. „To opatření mělo přijít mnohem dřív,“ domnívá se. Podle Šlachty by měla Evropa urychlit svůj odklon od fosilních paliv. „Když se budeme k Rusku přiklánět a budeme se bavit o ruské ropě, tak Rusku to bude jenom pomáhat,“ vysvětlil. Dále v Interview ČT24 odpovídal na otázky Jiřího Václavka ohledně dostavby dálnice z Brna do Vídně či budoucnosti hnutí Přísaha.
před 5 hhodinami

Babiš a Pavel se sejdou ohledně účasti na summitu NATO 8. května, řekl premiér

Prezident Petr Pavel se s premiérem Andrejem Babišem (ANO) sejde 8. května ráno. Termín schůzky, na které mají hovořit o účasti na summitu NATO, sdělil ve čtvrtek Babiš během tiskové konference před odletem na neformální jednání premiérů Evropské unie. Ke sporu o to, kdo bude Česko v létě reprezentovat na aliančním summitu, se Babiš blíže nevyjádřil. Pavel naopak reagoval, že nevidí alternativu k dosavadnímu postupu, kdy se účastnil summitů NATO a prezentoval mandát vlády.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ošetřenky pomáhají hradit zdravotní péči lidem bez domova v ordinacích Armády spásy

Lidé mohou od začátku dubna opět přispět na zdravotní péči pro bezdomovce a další lidi ze sociálně vyloučených skupin zakoupením takzvané Ošetřenky od Armády spásy. Peníze z poukazů pomáhají hradit ošetření, léky nebo vyšetření pro pacienty, kteří kvůli absenci pojištění či kvůli sociálním problémům zůstávají mimo běžný zdravotní systém.
před 6 hhodinami

Pozvěte do pracovní skupiny k ČT a ČRo i opozici, vyzval Rakušan Babiše

Předseda opozičních Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby do pracovní skupiny k vládnímu návrhu zákona o médiích veřejné služby pozval i zástupce opozice. Mělo by to tak podle něj být za předpokladu, že skupina nebude řešit pouze parametry nového systému financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), ale také možnost, zda současný systém poplatků financování není lepší.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Podle Vystrčila Rutteho potěšila Babišova slova, že Česko splní závazky vůči NATO

Vyjádření českého premiéra Andreje Babiše (ANO), že Praha splní své závazky vůči Severoatlantické alianci, potěšilo generálního tajemníka NATO Marka Rutteho, prohlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po svém jednání s Ruttem v Bruselu. Teprve v příštích týdnech a zejména na červencovém summitu NATO v Ankaře se ale podle Vystrčila ukáže, zda to, co šéf české vlády prohlásil, bylo skutečně myšleno vážně.
před 8 hhodinami

Sněmovna podpořila přísnější podmínky pro spotřebitelské úvěry

Podmínky poskytování spotřebitelských úvěrů se zřejmě zpřísní. Zákon by měl zavést horní hranici nákladů na takový úvěr. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) nebude smět překročit o čtyři body čtyřnásobek repo sazby vyhlašované Českou národní bankou. Reklama na tyto úvěry nebude smět naznačovat zájemcům, že když si půjčí peníze, zlepší to jejich finanční situaci. Novelu zákona, která tyto novinky přináší, ve čtvrtek podpořila sněmovna. Poslanci schválili i zavedení doplňovacích komunálních voleb. Odpoledne se věnují ústním interpelacím.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kauza znečištění řeky Odry končí. Ministerstvo potvrdilo firmě pokutu sto tisíc

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) potvrdilo pokutu sto tisíc korun společnosti BorsodChem MCHZ za znečištění řeky Odry v roce 2024. České televizi to sdělila mluvčí resortu Veronika Krejčí. Firma s pokutou nesouhlasí, ale žádné další kroky už podnikat nebude, uvedla mluvčí společnosti. Pokutu udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) poprvé minulý rok v září, v prosinci ale MŽP rozhodnutí zrušilo, inspekce rozhodla znovu letos v únoru. Firma měla do řeky vypouštět kyanid a zinek, které mohly otrávit desítky ryb.
před 10 hhodinami

Úvodem k zestátnění ČEZu má být nová dceřiná firma

Vedení energetické skupiny ČEZ navrhlo vznik nové dceřiné společnosti, do níž chce ze současné struktury vyčlenit prodej a distribuce energií, obchodování nebo energetické služby. Jde o první krok k připravovanému zestátnění firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...