Letecká doprava v Evropě je na hraně kolapsu, problémy jsou i v Praze

8 minut
Události: Letecká doprava v Evropě se dál potýká s problémy
Zdroj: ČT24

Tisíce cestujících na evropských letištích dál zažívají krizi, aerolinie ruší lety kvůli nedostatku personálu. Ten leteckým společnostem chybí v důsledku propouštění během covidové pauzy. Přetížení zaměstnanci návrat k původním objemům přepravy nezvládají a stávkují. Například skandinávské aerolinie SAS ve středu zrušily 63 procent letů. Chaotické scény jsou i na letištích v Německu, Portugalsku, Francii a Španělsku. Zpoždění nabírají i spoje z Prahy.

Situaci skandinávských aerolinií ztěžuje to, že ve Spojených státech požádaly o ochranu před věřiteli. Společnost přesto trvá na tom, že se o klienty postará. Mnohahodinové fronty bez jistoty odletu jsou ale nyní běžné na více evropských letištích.

Na letišti v Kodani dlouhou nejistotu způsobenou stávkou pilotů aerolinek SAS následuje rozčarování téměř ve dvou třetinách případů. Letecká společnost sice nabízí zákazníkům zdarma změny, spoje jsou ale už nyní zrušené nebo plné na týdny dopředu.

Místo rychlé cesty „dobrodružství“

Další evropská letiště na tom nejsou lépe. Lisabon ruší v průměru třicet spojů denně. Výpadky postihují tisíce lidí. Na papíře jednoduchý itinerář se mění v dobrodružství. „V Bruselu to bylo složité, nešlo odletět. Tak jsme ve dvě hodiny ráno jeli autobusem do Paříže a odtud letěli do Lisabonu,“ popsala jedna z cestujících.

Nedostatek personálu je celosvětový. Odhaduje se, že plně funkční a stabilní bude letecká přeprava po covidovém výpadku až napřesrok v létě. Trable mohou mít i pasažéři letící z české metropole.

Na pražském letišti je teď průměrné zpoždění 50 minut. Přibývá ale spojů, kde se čeká na start i několik hodin. Jedná se hlavně o linky do Francie, Španělska nebo Nizozemska. Cestující mají v některých případech nárok na kompenzace. Většinou jde o občerstvení, případně nocleh. Výjimkou není ani finanční odškodnění.

  • Cestující, jejichž letadlo má několikahodinové zpoždění, mají v některých případech nárok na proplacení ubytování. A nárok mají i na občerstvení. Většinou jde o poukázky, za které si mohou na letišti koupit jídlo a pití.
  • Pokud letadlo přistane se zpožděním větším než tři hodiny, vznikne nárok i na finanční kompenzaci. Podmínky stanovila Evropská unie a musí je dodržovat všichni dopravci.

„Největší komplikace postihují linky přes Amsterdam, Frankfurt a Paříž. To jsou asi nejsložitější letiště a nejčastěji rušené spoje,“ vypočítává místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 22 mminutami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 3 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 4 hhodinami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 11 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 14 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 16 hhodinami
Načítání...