Opoziční ANO a SPD budou ve sněmovně při čtvrteční schůzi ke spornému daru bitcoinů ministerstvu spravedlnosti požadovat demisi koaličního kabinetu. Pokud neuspějí, pravděpodobně následně vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. V Otázkách Václava Moravce to uvedli místopředsedové obou opozičních hnutí Karel Havlíček (ANO) a Radim Fiala (SPD).
Opozice bude kvůli daru bitcoinů usilovat o sesazení vlády
„My budeme chtít, aby vláda našla dostatečnou sebereflexi a podala demisi,“ uvedl Havlíček. Podle něj by současný kabinet mohl zůstat u moci až do voleb, ale neměl by už přijímat žádná zásadní rozhodnutí. „Velmi silně zvažujeme, že vyvoláme schůzi o nedůvěře vládě,“ dodal Havlíček pro případ, že koaliční vláda demisi nepodá.
„Podpoříme mimořádnou schůzi, podpoříme i hlasování o nedůvěře vládě,“ uvedl za hnutí SPD jeho místopředseda Fiala. Vláda podle něj přijetím daru legalizuje peníze z trestné činnosti.
Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) označil tyto opoziční snahy za divadlo v rámci kampaně před říjnovými volbami do sněmovny. „Ta kauza je samozřejmě nešťastná, ale státu nevznikla žádná hospodářská ztráta, naopak získal miliardu korun. Můžeme se bavit o tom, zda je to nejvhodnější způsob, jak získávat finanční prostředky. Ale nemyslím si, že by z toho měl ministr Blažek jakoukoliv osobní výhodu,“ vysvětlil.
O mimořádnou schůzi sněmovny ke kauze bitcoinů požádali v pátek poslanci ANO kvůli kauze sporného prodeje darovaných bitcoinů od muže odsouzeného za zpronevěru a obchod s drogami. Schůzi chtějí podpořit i poslanci vládních stran.
Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl uvedl, že případ darování bitcoinů vyvolává řadu technických otázek, na které podle něj v předvolební atmosféře nebudou v průběhu politických jednání nalezeny odpovědi. Zároveň není podle Hampla překvapením, že se tento typ kauzy objevil právě v České republice. Ta je totiž, co se týče kryptoaktiv, v současnosti světovou velmocí. Dokazuje to podle něj například také přijetí zákona o digitalizaci finančního trhu, díky kterému český trh s kryptoaktivy, z nichž nejznámější je bitcoin, zřejmě získá zákonná pravidla.
Kryptoměnu daroval odsouzený muž
Kryptoměnu daroval ministerstvu Tomáš Jiřikovský, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Provozoval on-line tržiště pro prodej drog. V roce 2021 byl propuštěn z vězení. Ministerstvu daroval 30 procent bitcoinů z peněženky, kterou policie odsouzenému zabavila a po propuštění z věznice vrátila. Blažek se hájí tím, že soudy neprokázaly, že kryptoměna pochází z trestné činnosti.
Ministerstvo podle Blažka kryptoměnu prodalo v aukcích za 956,8 milionu korun. Podle opozice i STAN by stát neměl s penězi nakládat do doby, než se prokáže jejich původ. Věcí se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje kauzu související s darem pro podezření ze tří trestných činů včetně zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Případ policisté prověřují také pro podezření ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.
Radiožurnál podle serveru iRozhlas však z transakčních analýz zjistil, že v peněžence bylo mnohonásobně více finančních prostředků, než kolik bylo uvedeno. Kryptoměn bylo v peněžence údajně víc, a to v hodnotě zhruba 12,5 miliardy korun. Peníze navíc ze zpřístupněné peněženky začaly odcházet už o den dřív, než byla podle ministerstva otevřena, a to na dva účty, z nichž jeden patří Jiřikovskému.
Vláda posloužila jako užitečný idiot, míní Havlíček
Skopeček upozornil, že všechny peníze, které stát zajistí z trestné činnosti, jsou příjmem státního rozpočtu. „Pokud máme informaci, že ty bitcoiny prošetřuje policie, nechal bych tu darovanou miliardu zmraženou a počkal bych, co řeknou orgány v trestním řízení – zda se jim podaří prokázat, že zbytek peněz pochází z trestné činnosti,“ poznamenal.
Havlíček považuje za problematické to, že stát přijmutím daru „zlegalizoval“ tyto finanční prostředky. Podle něj měl dárce jediný cíl. „Aby se mu otevřela peněženka a přišel k tomu balíku peněz. Vláda mu udělala užitečného idiota,“ míní. „Premiér Fiala nebo ministr financí Stanjura o tom museli vědět, nemůžou se tvářit, že s tím nemají nic společného,“ dodal.
Blažkův nástupce
Skopeček nepotvrdil, že by oficiální kandidátkou na post ministryně spravedlnosti byla místopředsedkyně strany ODS Eva Decroix. „Vzhledem ke svému vzdělání by rozhodně byla dobrou volbou. Své rozhodnutí předseda vlády zveřejní v dalších dnech,“ nechal se slyšet Skopeček.
Premiér Petr Fiala (ODS) již oznámil, že kandidáta na post ministra spravedlnosti má. Jméno Blažkova nástupce ovšem neuvedl. Podle redaktora ČT Martina Šnajdra se „v kuloárech mluví o jediném jméně“, spekuluje se právě o Evě Decroix. Podle opozice by tento post měl zastávat úředník nebo nestraník – vybídli k tomu zástupci hnutí ANO, Přísahy i Pirátů.