Testování epidemii nevyřeší, očkování ano, hájí Vojtěch konec hrazení testů. Podle Baxy je to chyba

27 minut
Události, komentáře: Reakce na prudký nárůst pozitivních testů
Zdroj: ČT24

Konec proplácení preventivních testů na covid-19 je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jasnou výzvou lidem, kteří zatím na testování spoléhají, aby se nechali očkovat. Místopředseda ODS a člen AntiCovid týmu koalice SPOLU Martin Baxa to však považuje za velkou chybu. Domnívá se, že kvůli tomu, že si nově většina lidí bude muset testy platit sama, se bude nákaza ještě více nekontrolovaně šířit. Zvýšit počet očkovaných by podle něj vláda měla lepší kampaní. Vojtěch s Baxou diskutovali o nových vládních opatřeních v Událostech, komentářích.

Vláda ve středu schválila ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi sadu opatření, která se týkají především testování na covid-19. Součástí je i návrat povinnosti nosit respirátor v práci. Kritiku a pochyby vzbudilo zejména rozhodnutí přestat od listopadu proplácet preventivní testy – tedy ty, které slouží jako alternativa k očkování při návštěvách restaurace nebo divadla.

„Myslím, že je to opatření, které přichází v naprosto nevhodný čas a jenom bude komplikovat situaci v boji proti koronavirové pandemii,“ řekl Martin Baxa z AntiCovid týmu.

Podle Adama Vojtěcha ale není testování skutečnou zbraní proti koronaviru. Za ni považuje pouze vakcíny. „Testování jako takové není řešením epidemie nemoci covid- 19. To je třeba, aby si každý uvědomil. Debata o tom, jestli testování, nebo očkování, je lichá. Testováním situaci možná nějakým způsobem oddálíme a bude tady další vlna. Ale my potřebujeme očkovat. To je klíčové řešení,“ zdůraznil.

Ministr je přesvědčen, že zájem o vakcíny se kvůli konci bezplatných preventivních testů zvýší. Například návštěva restaurace se totiž s testem výrazně prodraží – tím spíše, že od 25. října bude muset personál restaurací kontrolovat bezinfekčnost. „Pokud bude testování nadále velmi komfortní a dostupné a lidé si budou myslet, že to je řešení situace – což je zkrátka mylná představa – tak očkování nebude tak vyžadováno,“ poznamenal Vojtěch.

Martin Baxa považuje však za chybu, pokud ministr zdravotnictví staví očkování a testování proti sobě. Je přesvědčen, že poměrně nízký počet očkovaných lidí je v Česku hlavně proto, že vláda očkování dostatečně nepropaguje. „Vláda k tomu neudělala dostatečnou kampaň, málo se přesvědčuje, málo se vyvracejí hoaxy,“ míní. To ovšem Vojtěch odmítl, uvedl, že běží kampaň v televizích a očkování propagují experti. „Myslím, že všichni vědí, co je očkování, proč je dobré,“ podotkl ministr.

Baxa ale považuje testy za důležitý doplněk. „Testování je cestou, jak odhalit lidi, kteří jsou nakažení,“ akcentoval. Myslí si, že na test, který je zdarma, zajdou například lidé, kterým není dobře, ale nechtějí jít k lékaři. Naproti tomu podle Vojtěcha má člověk, kterému není dobře „v normálním světě jít za svým lékařem a lékař ho pošle na vyšetření“. Test na koronavirus předepsaný lékařem totiž zůstane hrazený.

Roušky, nebo testování ve školách?

Spory o vládní opatření nejsou ovšem jen na rovině vláda – opozice. Úplná shoda není ani mezi ministry. Adam Vojtěch chtěl prosadit, aby děti musely mít roušky i při výuce ve třídě, proti čemuž se ohradil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle něj by bylo lepší děti v regionech s největším rozšířením nákazy testovat.

K tomu se kloní i Martin Baxa. „Pokud pan ministr navrhoval, aby se zavedlo plošné nošení roušek ve školách, tak to jenom bude ztrpčovat život učitelům i žákům. Přitom je nejjednodušší opatření, aby se udělal screeningový test, třeba po podzimních prázdninách,“ kritizoval Vojtěcha.

Vojtěch ale odkázal na stanovisko odborné skupiny, která působí při jeho úřadu. „Ti se vyjádřili, že nejsou příznivci tohoto testování,“ řekl. Odborná skupina podle něj byla i pro to, aby nepokračovalo plošné testování, jehož dvě kola proběhla na počátku školního roku.

„Je otázka, co přesně má testování přinést. Bude to znamenat, že se zlepší situace v nemocnicích? Že klesnou počty těžkých případů? To je otázka – jestli testování ve školách nepovede spíše k tomu, že se školy uzavřou, ale přínos pro řešení epidemie nebude tak výrazný, jak si od toho slibujeme,“ domnívá se ministr zdravotnictví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 4 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 6 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 8 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 11 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 11 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 12 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 13 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...