Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.

„Úřady Spojených států přísně dodržují požadavky na vstup. Očekávejte přísnou kontrolu, včetně kontroly elektronických zařízení. Dodržujte předpisy a buďte vstřícní při všech kontaktech s pohraničními orgány. Pokud vám bude vstup odepřen, můžete být zadrženi po dobu čekání na deportaci,“ uvádí web kanadské vlády.

Američtí úředníci na hranicích mají již dlouho právo požádat o prohlídku věcí cestujících, ale kanadská vláda tento týden aktualizovala své pokyny na webu a přidala do nich další varování. Změna přichází v době, kdy se dlouholeté přátelské vztahy obou zemí rozpadají i pod tlakem obchodní války, kterou americký prezident Donald Trump rozpoutal uvalením cel na dovoz ze zemí po celém světě včetně Kanady.

Odborníci doporučují vzít si do USA náhradní telefon

Imigrační právníci uvedli, že cestující, kteří se obávají o své soukromí, by se měli obeznámit s pravomocemi pohraničníků a rozhodnout se, jak velké riziko jsou ochotni podstoupit, než se vydají na cestu do USA. Někteří odborníci navrhují, aby si s sebou cestující vzali náhradní telefon, a ten, který běžně používají, nechali doma.

Jinde na území USA potřebují američtí policisté k prohlídce telefonu nebo notebooku povolení k prohlídce. Úřady na hranicích však mohou podle CBC prohledávat mobilní telefony, kontrolovat komentáře na sociálních sítích a zkoumat laptopy příchozích bez soudního příkazu. Mohou také zařízení zabavit nebo stáhnout celý jeho obsah.

Odmítnutí prohlídky mobilu může znamenat odepření vstupu do USA

„Úředníci na hranicích by měli hledat důkazy o tom, že se někdo chystá spáchat trestný čin nebo porušit podmínky vstupního víza,“ uvedl Adam Schwartz z nadace Electronic Frontier Foundation (EFF) v San Franciscu. „Ale jakmile se úředník začne vrtat v telefonu, víte, že existuje riziko, že půjde hlouběji... Mohou narazit na někoho, kdo říká ‚Jsem naštvaný na prezidenta Spojených států‘ nebo ‚Jsem hrdý na to, že jsem Kanaďan, a štve mě, že na nás Spojené státy právě uvalily cla‘ nebo cokoli jiného,“ řekl Schwartz.

Podle něj je možné prohlídku elektronického zařízení odmítnout, ale úředníci na hranicích mohou takovému cestujícímu odepřít vstup do USA. Mohou také telefon zabavit a pokusit se ho sami odemknout nebo cestujícího na několik hodin zadržet.

Kanadská vláda v současné době stále hodnotí riziko cestování do USA jako nízké a doporučuje svým občanům, aby dodržovali „běžná bezpečnostní opatření“.

Případ vyhoštěného vědce

Nedávno v médiích proběhla zpráva, že americké úřady v březnu odepřely vstup do země francouzskému vědci poté, co prohledali jeho mobilní telefon a měli v něm najít zprávy, ve kterých kritizoval prezidenta Trumpa. Vědec, který do USA cestoval na konferenci o vesmíru, byl vyhoštěn.

Spojené státy avšak popřely, že by zakázaly francouzskému vědci vstup do země kvůli jeho názorům na Trumpa. Obvinily ho naopak, že měl tajné informace z laboratoře Los Alamos, která se zabývá jaderným výzkumem. Francouzská vláda nad vyhoštěním svého občana z USA vyjádřila politování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
17:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Cestou k míru je dát Rusku okupované ukrajinské oblasti, tvrdil Witkoff Trumpovi

Zvláštní vyslanec Spojených států Steve Witkoff se minulý týden, necelých 48 hodin po schůzce s vyjednavačem vyslaným ruským vládcem Vladimirem Putinem, sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tomu sdělil, že nejrychlejším způsobem, jak zajistit příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila vlastnictví čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila nelegálně anektovat. Informovaly o tom zdroje agentury Reuters.
09:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma

Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
14:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 5 hhodinami

Členové WHO dosáhli předběžné dohody o řešení budoucích pandemií

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhli po třech letech diskusí předběžné dohody o způsobu řešení budoucích pandemií, řekla agentuře AFP spolupředsedkyně vyjednávacího orgánu, která je zároveň francouzskou velvyslankyní pro světové zdravotnictví, Anne-Claire Amprouová.
12:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Silný a chladný vítr ochromil části Číny

Severní oblasti Číny zasáhly silné větry připomínající tajfun, které si mimo jiné vynutily uzavření historických památek v Pekingu, narušily cestování a do některých oblastí přinesly sněžení a krupobití. Očekává se, že vítr by měl začít slábnout v neděli večer.
před 9 hhodinami

V centru Athén vybuchla bomba u kanceláří železničního dopravce

V rušné čtvrti v centru Athén v pátek večer vybuchla bomba umístěná před kancelářemi hlavní řecké železniční společnosti Hellenic Train, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. Podle dostupných informací nedošlo k žádným zraněním.
před 14 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 14 hhodinami
Načítání...