Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.

Jedna z největších demonstrací se uskutečnila v Madridu, který v posledních letech zažívá výrazný nárůst cen nemovitostí i nájmů. „Žiju společně se čtyřmi dalšími v bytě a za nájem stále vydávám třicet až čtyřicet procent mého příjmu," popsala svou situaci mladá advokátka, která žije v Madridu.

Mnozí účastníci protestu považují za hlavního viníka současného stavu spekulaci a příliš vysoké požadavky majitelů nemovitostí. Organizátoři také poukazovali, že ve velkém počtu domů a bytů nikdo nebydlí a další výrazný počet nemovitostí majitelé používají pro krátkodobé nájmy turistům. Podle pořadatelů demonstrací by se také měl omezit počet nemovitostí, které může vlastnit jeden člověk, což je názor, který podle průzkumů sdílí většina Španělů.

Demonstranti kritizují vládu

Demonstrace podpořila ministryně pro bydlení Isabel Rodríguezová ze socialistické strany PSOE. „Mnoho lidí vyšlo do ulic říct něco, co sdílím – byty slouží k bydlení, ne pro spekulaci,“ uvedla ministryně.

Levicová vláda premiéra Pedra Sáncheze však nyní byla v ulicích rovněž častým terčem kritiky, protože se podle demonstrantů k problému postavila málo rázně. Kabinet představil na začátku ledna opatření, která by podle něj mohla zchladit realitní trh. Chce například omezit krátkodobé nájmy, nákupy bytů ze strany nerezidentů ze zemí mimo EU a posílit veřejnou výstavbu.

Podle organizátorů demonstrací by ke zmírnění nákladů na bydlení mohla vést koordinovaná akce nájemníků a na protestech zaznívaly výzvy ke „stávce nájmů“.

Ceny nad průměrem EU

Podle údajů Eurostatu se ceny rezidenčních nemovitostí v posledních letech ve Španělsku zvýšily o více než šedesát procent. To bylo více než průměr EU. Realitní analytici navíc ukazují, že růst nebyl v zemi rovnoměrný. Nejvíce se týkal velkých měst a oblastí se silným cestovním ruchem, například Madridu či Barcelony. Podle specializovaného serveru Idealista se průměrné ceny bytů v Madridu a Barceloně pohybují kolem pěti tisíc eur za metr čtvereční (125 tisíc korun).

To je o něco více než v Praze, kde podle společnosti Deloitte průměrná cena činila na konci roku 110 tisíc korun za metr čtvereční. Španělé a Češi mají podle evropského statistického úřadu Eurostatu podobnou kupní sílu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Úředníci EU mají jezdit do USA jen se starými telefony, píší Financial Times

Evropská komise vydala zaměstnancům, kteří cestují do Spojených států, kvůli obavám ze špionáže nové pokyny – mají si s sebou vzít jen staré tlačítkové telefony a obyčejné notebooky, napsal list Financial Times (FT). Jde přitom o opatření, které bylo tradičně vydáváno spíše v souvislosti s cestami do Číny, podotýká. Do USA směřuje příští týden i český eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN).
před 2 mminutami

Ukrajinští činitelé hlásí několik obětí po ruských útocích

Rusové při rozsáhlém dronovém útoku na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabili dvě ženy a dítě a zranili dalších 28 osob, včetně čtyř dětí, uvedli ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů. Později Lysak informoval o dvou zabitých mužích při ruském ostřelování Nikopolu. Mrtví jsou hlášeni i z dalších míst.
05:52Aktualizovánopřed 44 mminutami

Vítězným záběrem World Press Photo je snímek palestinského hocha bez rukou

Vítězným snímkem letošního ročníku fotografické soutěže World Press Photo se stala fotografie devítiletého palestinského chlapce, který přišel při útěku před izraelským úderem v Pásmu Gazy o obě ruce. Porota také představila další dvě finálové fotografie. První z nich pořídil mexický fotograf Musuk Nolte pro Panos Pictures a nadaci Bertha a nese název Amazonské sucho. Dalším finálovým snímkem je Noční přechod, který pořídil John Moore pro Getty Images.
před 2 hhodinami

„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.
11:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump dá ohledně Ruska na Witkoffa, kterému chybí zkušenosti i znalosti

Lidé blízcí americkému prezidentu Donaldu Trumpovi mu radí, aby přitvrdil ve svém postoji k Rusku. Šéf Bílého domu však stále naslouchá hlasům o tom, že Moskva chce skutečně mír. Píše to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z řad amerických činitelů. Ústřední postavou formující Trumpův přístup k ruské agresi je zřejmě jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff, kterému chybí zkušenosti s diplomacií i znalosti regionu a který ve svých vyjádřeních naskakuje na ruskou propagandu.
před 4 hhodinami

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 6 hhodinami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 6 hhodinami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 10 hhodinami
Načítání...