Po osmé večer začne předvolební superdebata, otázky položí i umělá inteligence

Česká televize ve středu večer po 20. hodině na ČT1 a ČT24 odvysílá předvolební superdebatu osmi lídrů stran, hnutí a koalic. Vůbec poprvé v historii předvolebních televizních debat v Česku jim bude otázky pokládat kromě moderátorky Světlany Witowské také umělá inteligence –⁠ virtuální moderátorka, která si sama vybrala jméno Matylda. Superdebata se uskuteční v prostorách Právnické fakulty UK.

Video Studio 6
video

Přípravy na předvolební superdebatu ČT

Superdebaty se zúčastní Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Zahradníková (TSS), Tomio Okamura (SPD), Vít Rakušan (PirátiSTAN) a Robert Šlachta (PŘÍSAHA). 

Podle dramaturgyně Martiny Riebauerové je vysílání připravováno dlouho dopředu včetně jednotlivých témat a dokážou tak odhadnout, co může vyvolat kontroverze, a na takovou debatu se pak počítá s časovou rezervou.

„Budeme samozřejmě dodržovat proporcionalitu, aby se nikdo necítil ošizen,“ uvádí. Tématy bude ekonomická situace země, plány na řešení koronavirové krize, klima a bezpečnost. V rámci ekonomické situace padne i téma kauzy Pandora Papers.

Celý pořad bude snímán osmi kamerami, přibližuje šéfkameraman Aleš Cigánek. Scénu připravuje dopředu architekt. Snaží se ve spolupráci s Cigánkem odstranit prvky, které by diváky mohly rušit, jako jsou odlesky světel v oknech nebo výrazné barvy v prostorách, které by poutaly divákovu pozornost.