Zeman Steinmeierovi poděkoval za podporu v pandemii. Německý prezident považuje současné vztahy za poklad

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě s vojenskými poctami německou hlavu státu Franka-Waltera Steinmeiera. Ocenil přátelskou atmosféru návštěvy a poděkoval Berlínu za podporu při pandemii. Německý státník označil aktuální česko-německé vztahy za poklad, o nějž je třeba se starat. Steinmeier se ve čtvrtek setkal také s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), ten ocenil gesto, které německý prezident v Praze učinil.

Video Studio ČT24
video

Brífink prezidentů Německa a České republiky

Zdroj: ČT24

Druhý pracovní den v České republice zahájil německý prezident s podnikateli. Ocenil přeshraniční spolupráci a investice v obou zemích. Poté u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů.

Za tento krok Steinmeierovi na odpoledním jednání poděkoval předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. „Doufám, že to bude vnímáno pozitivně i veřejností, že to znamená, že jsme se jako naše národy opravdu zas posunuly o kus dál. A že je to opravdu symbolicky uzavření nějaké éry,“ řekl. Vstřícné kroky podle něj činí i čeští politici. „Já myslím, že i symbolických kroků z naší strany je dostatek,“ ujistil.

Hlavním tématem jednání hlavy německého státu s předsedou české dolní parlamentní komory ale bylo podle Vondráčka rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. „To téma nám vydrželo v podstatě celou schůzku,“ poznamenal. Čeští politici vstup balkánských zemí do Unie podporují, ale šéf unijní diplomacie Josep Borell v červenci řekl, že země západního Balkánu neprovádějí dostatečně rychle potřebné reformy a že vztahy také zatěžují spory mezi jednotlivými zeměmi.

Německý prezident jednal i s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Hovořili o spolupráci přeshraničních regionů i celých států. Shodli se, že spolupráce mezi evropskými státy musí být přirozená, nikoli vynucená. Vystrčil poukázal na to, že Česko vlivem svých zkušeností s komunismem nemá rádo stanovování příliš ambiciózních cílů.

„Jsme velmi alergičtí na to, když si něco podobného vytyčuje Evropská unie a plánuje na desítky let dopředu věci, o kterých není zřejmé, zda je bude možné splnit,“ podotkl. Očekává ovšem, že i Německo změny v energetické politice přizpůsobí jejím dopadům.

Vztahy nikdy nebyly lepší, shodli se prezidenti

Před návštěvou českého parlamentu byl Frank-Walter Steinmeier na Pražském hradě. Hodinu před polednem jej na prvním nádvoří uvítal Miloš Zeman s čestnou jednotkou Hradní stráže i její hudbou, která zahrála mimo jiné německou a českou hymnu. Součástí ceremonie byla i vojenská přehlídka.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Pražský hrad, český parlament a místo, kde umírali hrdinové protinacistického odboje – hlavní body čtvrtečního programu německého prezidenta v Praze

Po následném vzájemném jednání Zeman vyjádřil potěšení z toho, v jak přátelské atmosféře návštěva probíhá. Česko-německé vztahy podle něj nikdy nebyly lepší než v současnosti. Podobně se na brífinku vyjádřil i Steinmeier: „Je to poklad, o který se musíme starat,“ prohlásil o vzájemných vztazích.

Český prezident německému protějšku poděkoval za podporu během pandemie. Steinmeier vyzdvihl přeshraniční pracovníky. „Cestu vlakem jsme využili k tomu, abychom hovořili s pendlery z obou stran hranice. Zažil jsem velmi intenzivní popis pocitů a toho, jak se zažívá partnerství a sousedství na obou stranách hranice,“ řekl Steinmeier s tím, že zavření hranic přineslo komplikace, ale obtíže se podařilo rychle odstranit.

Odlišné postoje

Prezidenti jednali například také o zelené politice Evropské unie. Podle Zemana je to téma, kde se jejich vzájemné názory lišily. „Pokud Spolková republika Německo má v úmyslu zrušit některé svoje nejen uhelné, ale i jaderné elektrárny, tak si počkáme, jaké to bude mít důsledky,“ poznamenal Zeman a avizoval, že pokud by Německo zaznamenalo nedostatek, Česko rádo dodá elektřinu za rozumnou cenu.

„Hovoříme spolu otevřeně, s důvěrou. K tomu také patří, že v případě otázek, kde jsme ještě k řešením nedospěli, je stále hledáme,“ dodal k vzájemným rozhovorům Steinmeier.

Video Interview ČT24
video

Tomáš Kafka v Interview ČT24: Až na místě docenil prezident Steinmeier, co pro nás návštěva krypty znamená

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka ostatně považuje otevřenou výměnu postojů za největší přednost česko-německých vztahů. „Jestli mají dnes česko-německé vztahy silnou stránku, která je mimořádná i v evropském kontextu, tak to je, že spolu umíme mluvit otevřeně a že je tady vysoká míra důvěry. To neznamená, že si říkáme jenom pozitivní věci,“ řekl Kafka v Interview ČT24.

Německý prezident poukázal na zahraničněpolitická témata, která ukazují, jak podstatná je shoda mezi sousedy, uvnitř EU či napříč Atlantikem. Jmenoval situaci v Afghánistánu a vztahy k Číně či Rusku. 

Německý prezident rovněž věří, že české předsednictví EU v příštím roce dá společenství nové impulsy. Berlín podle Steinmeiera Česko podpoří, jak jen to bude možné.

Prahu německý prezident opustí v pátek po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Cestou do Německa se zastaví v Ústí nad Labem, kde si prohlédne chystanou expozici o česko-německých vztazích.

Süddeutsche Zeitung: Nesnadná jednání

Německý deník Süddeutsche Zeitung před jednáním prezidentů usuzoval, že i přes vzájemnou blízkost Prahy a Berlína nečekají Steinmeiera v Česku snadná jednání. „Český prezident Miloš Zeman platí za osvědčeného přítele Ruska a Číny, rád ve své oblíbené televizi nebo bulvárním tisku štve proti uprchlíkům, Romům nebo homosexuálům, a rozděluje tak veřejné mínění,“ píše Süddeutsche Zeitung.

Video Studio ČT24
video

Jsem rád, že jsem konečně tady, řekl německý prezident po příjezdu do Prahy

List poznamenává, že ani Babiš není přijímání běženců nakloněný. „Se svou opakovanou výzvou k solidaritě s uprchlíky tak bude vyslyšen stejně málo jako před čtyřmi lety,“ dodává deník ke Steinmeierově setkání s premiérem.

O odmítavém postoji Česka k uprchlíkům a odmítání celounijních kvót na přijímání běženců informují agentura DPA nebo mnichovský deník Münchner Merkur.