O hlasy voličů se v říjnu bude ucházet 22 seskupení, méně než minule

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Lhůta pro nominace v úterý v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Video Události
video

O hlasy voličů se v říjnu bude ucházet 22 seskupení, méně než minule

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Z dvou set zákonodárců bude o svá sněmovní křesla znovu bojovat 167. Do voleb už naopak nepůjde 33 současných zákonodárců. 

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty. 

Repete 

ANO má ve sněmovně 78 poslanců, obhajovat křeslo jich bude pětašedesát. Napříč kraji za něj kandiduje 343 lidí. „Historicky jsme vyhrávali v Moravskoslezském kraji, v Ústí. Tento rok máme jiné lídry, těžko predikovat, my bychom rádi vyhráli ve všech krajích,“ říká premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Za strany koalice Spolu už nebude obhajovat devět poslanců. Do voleb uskupení posílá také plné kandidátky a věří si. „Máme silné kandidátky opravdu ve všech regionech. Respektujeme důležitý princip znát dobře svůj region a oslovit voliče tam, kde je člověk doma,“ míní místopředseda ODS Martin Kupka.
Koalice musely také vyřešit stranické rozdělení lídrů. Ve Spolu dělení nakonec skončilo poměrem 2 ku 3 ku 9 s největším počtem nominací pro ODS.

Poměrně si síly rozdělila další koalice Starostů s Piráty. „My jsme tím strávili nějaký čas v prosinci, ale poměrně rychle jsme se dokázali dohodnout, čtyři lídři jsou od STAN, zbylých deset je za Piráty,“ přiblížil pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. I Piráti se Starosty obsadili všechny kandidátní listiny a neobhajují dva jejich současní poslanci.

Sociální demokraté si věří na jižní Moravě a na Vysočině. „Sociální demokracie tradičně mívá nejlepší výsledek na Vysočině, jsem přesvědčen, že to odpracujeme a že uspějeme ve všech krajích republiky,“ uvedl první místopředseda strany ČSSD Roman Onderka. 

I SPD kandiduje ve všech krajích v plném počtu. Z 19 současných poslanců hnutí SPD se pokusí zopakovat mandát 17. „Předpokládám, že nejlepší volební výsledek bude tradičně v Moravskoslezském kraji, v Olomouckém a také například v Ústeckém kraji,“ sdělil předseda Tomio Okamura.
Všech 14 kandidátních listin odevzdali i komunisté. Post obhajují všichni poslanci kromě Miroslava Grebeníčka. Obsazení je podle předsedy strany Vojtěch Filipa vyvážené ve všech krajích. „Situace vyžadovala, abychom dali nejen stávající poslance, ale abychom dali i zkušené krajské zastupitele,“ doplnil. 

Bezchybné kandidátky zaregistrují úřady 20. srpna

Do sněmovny kandidují také strany, které v minulých volbách ještě neexistovaly nebo nepřekročily pětiprocentní hranici. Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nová Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Novou volební stranou je také Hnutí Prameny, které tvoří mimo jiné hnutí Cesta odpovědné společnosti a Strana národní svobody. Podobně v Alianci pro budoucnost jsou zástupci Rozumných nebo Demokratické strany zelených. Konkurenci budou mít mimo jiné v Alianci národních sil. Mezi nováčky patří rovněž hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu, které bojuje mimo jiné proti koronavirovým opatřením, dále hnutí Senioři 21, Švýcarská demokracie nebo nově registrovaná anarchistická strana Nevolte Urza.cz.

Kandidátky předložili také Zelení, Moravané, Moravské zemské hnutí, monarchistická strana Koruna česká, strana Levice a strana Volte Pravý Blok jako jeden z volebních matadorů.

Krajské úřady a pražský magistrát v nadcházejících dnech zkontrolují, zda strany a hnutí a jejich kandidáti splnili všechny náležitosti požadované volebním zákonem. Bezchybné kandidátky zaregistrují, čas na to mají do 20. srpna. A 24. srpna potom losování přidělí stranám a hnutím volební čísla, kterými označí hlasovací lístky. Volby se uskuteční 8. a 9. října.