Další žáci a studenti se začnou od 17. května vracet k běžné výuce

První stupeň základních škol přejde od 17. května na plně prezenční výuku bez rotací. Normální režim výuky bude platit také pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií v šesti krajích a v Praze, kde to epidemie koronaviru dovoluje. Po jednání vlády o tom informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování i na druhém stupni základních škol v celém Česku. Všude začne i teoretická výuka na středních školách bez střídání.

Návrat žáků do škol
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Příští týden se bez rotací začnou učit starší školáci v krajích s lepší epidemickou situací, a to v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a také v Praze.

Do škol v přírodě budou moct žáci vyjet od 31. května, potvrdil po pondělním jednání vlády dřívější informace ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podmínky zatím nepřiblížil.

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce podle zástupců škol není ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách. Vyplývá to z odpovědí zástupců školských asociací, které má k dispozici ČTK.

Od 12. dubna se otevřely školky dětem zdravotníků a dalších profesí a předškolákům. Žáci prvního stupně základních škol se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a žáci speciálních škol.

Od 19. dubna měli žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinových konzultací v počtu do šesti dětí. V pondělí 26. dubna se pak obnovila praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. Minulý týden vláda rozhodla, že od pondělí 10. května se do základních škol vrátí děti v rotační formě v celém Česku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že bude žádat obnovení běžné výuky ve školách včetně středních od příštího pondělí. Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) v pondělí uvedla, že souhlasí s tím, že by se mohla rotační výuka, tedy týden ve škole a týden z domova, ukončit pro ty skupiny dětí, které mají za sebou nejméně dva týdny v rotačním režimu.

Podmínkou rozšiřování prezenční výuky má být podle skupiny také testování antigenními testy dvakrát týdně nebo PCR testem jednou za dva týdny. V současné době se ve školách testuje jen jednou týdně, důvodem je hlavně nedostatek antigenních testů, protože se nepodařilo dokončit tendr na další a bylo třeba zakázku vypsat znovu.

Tendr na testy vyhrála firma Targo Promotion

Zakázku na dodání 5,6 milionu antigenních testů do škol vyhrála firma Targo Promotion, která dodá testy od výrobce Sejoy z Číny za 27,49 koruny za kus bez DPH, informoval předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Šlo o nejnižší nabídku, žádná z osmi firem, které se do tendru přihlásily, nebyla vyloučená. Celkem by tak měly testy stát zhruba 154 milionů korun.

„Předpokládám, že ještě dnes (v pondělí – pozn. red.) bude uzavřena smlouva na dodávku antigenních testů pro školství,“ řekl Švagr. Očekává, že firma dodrží termíny dodání, tedy polovinu testů do 17. května a druhou polovinu o týden později.

Poslední zakázku vyhrála společnost Masanta, která dodávala testy Singclean z Číny za 32 korun za kus.

SSHR by měla podle Plagy vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června dostatek. Správa podle Švagra už nyní vypsala zakázku na dalších 4,7 milionu testů, má stejnou specifikaci jako nyní vysoutěžená zakázka. Dva miliony testů by měla vítězná firma dodat do konce května, zbytek pak do 7. června.

Plošné testování ve školách začalo 12. dubna. Stát jim rozdělil asi 7,6 milionu testů, dalších 5,6 milionu nyní SSHR. Podle Plagy platí informace z minulého týdne, že Národní pedagogický institut má rezervní množství antigenních testů a provoz škol je pokryt do 17. května. Nad tuto rezervu Plaga dopoledne přebral 300 tisíc antigenních testů darovaných obchodním řetězcem.

Proplácení PCR testů

Plaga také připomněl, že školám budou kompenzovány výdaje na přesnější PCR testy. Na podporu PCR testování dostal resort 100 milionů korun, testy bude proplácet zpětně. Údaje o tom, kolik škol se chce do PCR testování zapojit, by mělo mít ministerstvo během tohoto týdne.

Plaga uvedl, že v případě PCR testů se neplánuje žádné centrální řešení. Zřizovatel nebo škola si nasmlouvají laboratoř a od toho by se měl odvíjet způsob svozu a vyhodnocování výsledků. Je pravděpodobné, že školy budou testovat žáky v různých dnech. Podle Plagy půjde o screeningové testy, nikoliv o testy bariérové, které by fungovaly jako podmínka ke vstupu do školy.