Česko aktivovalo zahraniční pomoc

Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je, že řada nemocnic není podle resortu schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Zatím ale podle zprávy nebylo požádáno o převoz konkrétního pacienta.

Zdravotnice se starají o pacienta s covidem-19
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

O transportu do zahraničí rozhodne ošetřující lékař. Odešle ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna.

Zahraniční nemocnice následně stanoví termín přijetí pacienta. Vysílající nemocnice zajistí transport, respektive poskytovatele zdravotnických služeb, který má vybavení a oprávnění pro převoz. Přepravu uhradí ministerstvo, následně požádá Evropskou unii o refundaci, doplnil Černý.

Podle dat ministerstva je k pátku v Česku volných 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních, avšak za cenu praktického pozastavení odložitelné péče.

„Intenzivně probíhají také transporty pacientů mezi kraji, kdy Národní dispečink lůžkové péče realizuje až desítky překladů denně. Pro posílení personálu se využívají také dobrovolníci Českého červeného kříže, studenti zdravotnických a lékařských oborů a také kapacity Armády ČR,“ poznamenal resort.

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Švýcarsko podle něj nabízí dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jeho úřad učinil kroky, aby bylo možné využít také polskou pomoc. Hamáček v této souvislosti hovořil o kvótě 200 lůžek. Nabídku pomoci Česku dalo i Slovinsko.

Saské nemocnice jsou připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země. Reagoval tak saský premiér Michael Kretschmer.

Epidemie nového typu koronaviru a jeho britská mutace přivedly české nemocnice na hranu jejich kapacit. Ve vážném stavu s covidem-19 bylo ve čtvrtek v nemocnicích 1735 lidí. Celkem je pacientů s koronavirem hospitalizováno 8153.

Nemocnice se připravují na převozy

Nemocnice v Karlovarském kraji připravují první pacienty pro převoz do německých nemocnic. Upozorňují ale na komplikovanou administrativu spojenou s převozy. První pacienti by mohli být přemístěni příští týden, řekl hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Podle něj půjde spíše o skupinu pacientů než o jednotlivce. „Po dohodě s koordinátory naší lůžkové péče se budeme v následujících dnech snažit vybrat část pacientů, které vybavíme požadovanou dokumentací a následně pak požádáme o jejich převoz do německých nemocnic,“ řekl Kulhánek. „Není to nástroj operativní, ale plán k uvolnění většího počtu lůžek,“ doplnil hejtman.

Na požadavek ministerstva zdravotnictví určí kraj koordinátora. Hejtman řekl, že je příprava převozů administrativně velmi komplikovaná: „Takové pacienty musíme vybavit veškerou dokumentací pro převoz. Dokumentace zabere jeden až dva dny.“

S tím souhlasí také ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (ČSSD). Komplikace vidí například v jazykové bariéře. „Druhý problém je skutečně v poměrně velkém množství dokumentace, které musíte s pacientem poslat. Hlavně pro intenzivní péči,“ řekl v pátečních Událostech, komentářích. Dodal ale, že ačkoliv taková situace nebude jednoduchá, považuje za pozitivní, že je možnost zahraničních převozů otevřená.