Pokud se současné statistiky potvrdí, tak jsme utekli italskému scénáři, věří Hamáček. Pendlery by zakázal

Data mezidenních nárůstů v počtech nakažených v Česku dávají podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) naději, že se v tuzemsku nebude opakovat vývoj v Itálii. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce. Ještě ale není čas jásat, dodal. Je potřeba nadále dodržovat vyhlášená opatření. Policisté se přitom setkávají s jejich porušováním, podle ministra mají pokyn začít přitvrzovat. Několik lidí už bylo pokutováno. Riziko vidí také u takzvaných pendlerů, kteří mohou kvůli práci překračovat hranice. Osobně by byl Hamáček pro zákaz. 

Video Otázky Václava Moravce
video

OVM: Debata Jana Hamáčka, Radima Fialy a Martina Červíčka o koronaviru

Oficiální data ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra ukazují, že trend průměrného denního nárůstu nových případů koronaviru je sestupný. Podle Hamáčka to ale neznamená, že je země z nejhoršího venku.

„Ukazuje se, že mezidenní nárůsty klesají. Sledujeme trendy v celé Evropě, máme ty modely samozřejmě sofistikovanější, ale ty zveřejňovat nemohu. Ukazuje se, že pokud to takto je, a jsou to data, která jsou solidní, tak jsme utekli italskému scénáři. Protože v Itálii byly počáteční nárůsty dramatické a hlavně křivka mezidenních nárůstů neklesala,“ přiblížil ministr vnitra.

Vývoj průměrného denního nárůstu nakažených v ČR
Zdroj: ČT24, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zdravotnictví

„Jsme přesvědčen, že je to takové světlo na konci tunelu, že opatření, která jsme zavedli, fungují. To ale neznamená, že teď budeme jásat a všichni budeme chodit na předzahrádky pít pivo. Aby křivka pokračovala dál, aby tam třeba za pár dní bylo patnáct procent, potom deset nebo pět, tak to vyžaduje dodržovat opatření,“ upozornil.

„Pokud vydržíme, tak křivka postupně doklouže na podstatně lepší čísla a v té chvíli budeme z nejhoršího venku,“ dodal.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, který byl také hostem Otázek Vácalava Moravce, řekl, že byli rádi, že je předsedou krizového štábu Roman Prymula.

„Je to odborník epidemiolog. Brali jsme odborné rady vážně a vyplatilo se nám to. Dnes mluvím o tom, kdy budeme očekávat kulminaci, ale západní Evropa je na začátku, teď dělá opatření, která jsme my udělali už před týdnem, deseti dny. Tam o kulminaci ještě nemohou mluvit. Tím, že jsme dali na odborné rady, tak Česká republika je daleko vpředu a jsem přesvědčen, že to zvládneme,“ prohlásil.

Česko mělo první případy nákazy přesně před třemi týdny. Během března pak tuzemská vláda přijala několik opatření: byl mimo jiné vyhlášen nouzový stav, značně byl omezen pohyb obyvatel, zavřely se obchody až na výjimky typu potravin, lékáren nebo drogerií, nefungují ani restaurace a bary a zrušena byla výuka ve školách. Od čtvrtka také musí všichni lidé na veřejnosti zakrývat ústa a nos.

Tvrdší přístup policie k porušování opatření

Policie se setkává s porušováním nastavených pravidel, už kvůli tomu někteří lidé dostali pokutu a podle Hamáčka se v tom bude pokračovat. „Na začátku jsme říkali, že apelujeme na selský rozum, aby lidé pochopili, že když nemají roušku, tak ohrožují svoje nejbližší. To myslím zabralo a de facto přes noc se populace zahalila, ale jsou tady někteří, kteří to nepochopí,“ uvedl.

„Policie má pokyn pomalinku, ale jistě začít přitvrzovat, protože už to není možné, lidé měli dost času na to, aby to pochopili. Svým konáním ohrožují svoje nejbližší,“ dodal na adresu těch, kteří nerespektují nutnost zakrytí obličeje.

Na vládě se pak podle Hamáčka musí vrátit k otázce pendlerů, kteří mají výjimku ze zákazu překročení hranic a kteří v blízkém okolí sousedního státu pracují. O víkendu jim kabinet zavedl povinnost knížek přeshraničních pracovníků. „Pokud jsme tady hermeticky uzavřeli republiku, tak ty desítky tisíc pendlerů jsou jistou ranou, kterou se do těla může dostat infekce. Budeme to muset řešit,“ míní ministr.

Návrh na zrušení výjimky ale podle něj musí vzejít z odborného stanoviska epidemiologa. „Tedy musí s tím přijít hygiena, respektive pan profesor Roman Prymula. Ten musí říct, jestli je to snesitelné z hlediska rizika šíření či nikoli,“ nastínil. Podle Hamáčka je ale riziko příliš vysoké a jeho názor je to zakázat.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) později uvedl, že by rád postupoval se sousedními státy společně. Petříček kvůli pendlerům požádal své kolegy ze Saska, Bavorska a Rakouska, aby tamní občany vyzvali k nošení roušek na veřejnosti. Na sociálních sítích ministr nastínil, že si s kolegy v neděli telefonoval. „Prioritou by měla být ochrana pendlerů přímo na místě,“ napsal.

Podle někdejšího policejního prezidenta a současného šéfa senátorského klubu ODS Martina Červíčka, který se účastnil debaty v pořadu, je nejvyšší čas nejen omezit pendlery, ale bavit se také o tom, jakým způsobem bude stát schopen zkontrolovat dodržování karantén a případně nakažených lidí, co se léčí doma.

„Teď je to založeno na dobrovolnosti a odpovědnosti těch lidí a marginální skupina, která to případně bude porušovat, nemůže vytvářet větší riziko pro drtivou část veřejnosti, která je schopná opatření respektovat,“ podotkl.

Policie poskytne zdravotníkům své respirátory FFP3

V zemi se ale řeší i nedostatek ochranných pomůcek. V té souvislosti o víkendu přiletěla jedna velká zásilka. A další lety s materiály jsou v plánu. Po několika dodávkách bude podle Hamáčka možné začít dělat i zásoby. „Budeme schopni vytvářet rezervu, abychom nejeli nadoraz,“ tvrdí.

Podle šéfa resortu vnitra jsou zajištěny hlavně roušky a respirátory kategorie FFP2, tam by podle něj neměla nastat krizová situace. Potřeba je ale ještě zajistit respirátory typu FFP3, které jsou určeny zdravotníkům v první linii, protože jsou dlouhodobě vystaveni působení viru v aerosolu. V zásilkách z Číny respirátory třetí kategorie nejsou, teď je podle Hamáčka nemají v nabídce. Musí se proto sehnat jinde.

Po dohodě s Prymulou tak zatím postahovali respirátory FFP3 od jiných profesí včetně policie, kterým místo toho dodají respirátory nižší třídy, jež by ale měly dostačovat. Hamáček zdůraznil, že ministerstvo vnitra zodpovídá za nákupy pro své zaměstnance. Nechal proto už v prosinci nakoupit pro silové složky 60 tisíc respirátorů třídy FFP3. „I díky tomu jich pár tisícovek máme,“ uvedl.

V sobotu premiér Andrej Babiš (ANO) informoval, že nákup respirátorů nejvyšší třídy ministerstva zdravotnictví uvázl v Rotterdamu, kde byla na sklad uvalena karanténa. O budoucnosti zakázky by se mělo rozhodnout v pondělí.

Celkově by stát v příštích týdnech měl na nákup zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.