OTÁZKY A ODPOVĚDI: Omezení pohybu, obchodů i úřadů. Co jak funguje v Česku v době koronaviru?

Česko má za sebou čtrnáct dní v nouzovém stavu. Jaké služby fungují, kdy chodit do obchodu a doručuje Česká pošta zásilky? Odpovědi nabízí webové stránky jednotlivých úřadů a institucí, souhrn nabízíme zde.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

 

Vláda omezila volný pohyb osob. Co to znamená? Jak se mám chovat? 

Volný pohyb omezila vláda od pondělí 16. března, umožnila ale některé výjimky, o kterých se zmíníme níže.

K tomu od 19. března přibyla podmínka, že pohyb venku je možný pouze se zakrytím nosu a úst, a to respirátorem, rouškou, ústenkou, šátkem nebo čímkoliv jiným, co zabrání šíření kapénkové infekce.

Od úterý 24. března platí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které stanovuje, že lidé se venku mohou pohybovat maximálně ve dvou. Výjimku tvoří rodiny, vícečlenné skupinky jsou povolené také při výkonu povolání, pohřbech a podnikatelské činnosti.

Doporučení ministerstva zdravotnictví k používání ochranných pomůcek v souvislosti s koronavirem 999.16 KB
Doporučení MZ o nošení respirátorů a roušek 302.64 KB

Výjimkou z omezení volného pohybu jsou cesty do zaměstnání, za rodinou nebo osobami blízkými. Je možné chodit na nákupy potravin, léků, zdravotnických prostředků, hygienického zboží, kosmetiky, krmiva a potřeb pro zvířata. Je také možné tyto nákupy vykonávat pro někoho dalšího, ať už jde o osobu blízkou, nebo potřebnou.

Výjimka se vztahuje také na cesty za zajištěním péče o děti, zvířata, za nezbytnými finančními a poštovními službami a také k doplnění pohonných hmot.

Možné je vycházet do zdravotnických a sociálních služeb, anebo doprovodit někoho, kdo potřebuje pomoc; možné je navštívit také veterináře.

Vláda také povolila nezbytné cesty na úřady.

Je možné pobývat v přírodě nebo parcích.

Výjimku mají rovněž ti, kteří se potřebují pohybovat venku kvůli výkonu povolání, činnosti sloužící k zajištění bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace, ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče. Umožněna je také dobrovolnická činnost, individuální duchovní péče a služby. Výjimku mají také povolání, která zajišťují služby pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby a veterinární péče.

Konat se mohou pohřby.

Nařízení vlády tak od pondělí 16. března do středy 1. dubna nařizuje všem osobám na území České republiky, aby omezily pohyb na veřejných místech a kontakt s jinými osobami na dobu nezbytně nutnou. Lidé mají zůstávat primárně v místě svého bydliště.

To platí také pro přeshraniční pracovníky, takzvané pendlery, kteří se nově musí prokazovat takzvanými knížkami přeshraničního pracovníka. O režimu na hranicích viz níže. 

Co přesně znamená vyhlášení nouzového stavu?

V Česku byl nouzový stav vyhlášen ve čtvrtek 12. března odpoledne na 30 dní.

V době nouzového stavu mohou být na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezena některá práva, uvádí ministerstvo vnitra.

Občanů se to může dotknout třeba na svobodě vstupu, pobytu či pohybu. Mohou být usměrněny dodávky či spotřeba léčiv a zdravotních prostředníků. Mohou být přijata opatření v dopravě a zásobování může mít nařízeno přednostně zajistit potřeby třeba záchranářů nebo dětských či zdravotnických nebo sociálních zařízení.

Jak dlouho budou současná omezení platit a lze očekávat jejich další úpravy?

Ústřední krizový štáb ani vláda na tuto otázku zatím jasně neodpověděly (k pátku 20. března). Většina opatření nyní platí do 1. dubna.

Šéf Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v úterý 24. března mluvil o tom, že by tvrdá opatření mohla nahradit takzvaná chytrá karanténa. Na jejím spuštění se nyní pracuje, start se očekává po Velikonocích. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) také připustil, že letošní Velikonoce by měly mít jinou podobu než obvykle, kdy sestávají hlavně z návštěv a setkávání lidí.

Prymula už ve čtvrtek 19. března řekl, že s vysokou pravděpodobností bude nouzový stav prodloužen. To by ale musel schválit parlament. „Během měsíce by křivka nárůstu nových pacientů měla být zastavena, a pak proces, kdy bude epidemie postupně odcházet, bude trvat několik týdnů poté,“ zdůvodnil trvající opatření ve speciálním pořadu České televize Země v nouzi aneb jak teď a kudy dál.

Video Mimořádné pořady ČT24 - Země v nouzi, aneb jak teď a kudy dál
video

MIMOŘÁDNÝ POŘAD ČT: Země v nouzi, aneb jak teď a kudy dál

Nic z toho ale není jisté: záleží také, jak se bude epidemie vyvíjet v dalších evropských zemích. Pokud by navíc obyvatelé Česka nedodržovali omezení pohybu, je podle Prymuly možné opatření i zpřísnit tak, že by nastal úplný zákaz vycházení; nevztahovalo by se to ale zřejmě na pohyb potřebný k fungování kritické infrastruktury.

Které obchody a služby jsou zavřené, co zůstává otevřeno – a za jakých podmínek?

Ty nejnutnější, a to prozatím až do středy 1. dubna. Navíc v době mezi 8:00 až 10:00 je vstup do větších obchodů s potravinami a drogerií umožněn jen pro osoby starší 65 let, držitele průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb. V obchodech do 500 metrů čtverečních tato omezení neplatí.

Mezi ty nejnutnější obchody, které mají otevřeno i v této době, patří: potraviny – ovšem nikoliv tržnice a trhy –, pohonné hmoty, obchody s hygienou, kosmetikou a drogistickým zboží, výdejny a prodejny zdravotnických potřeb, obchody s brýlemi a čočkami, galanterie, prodejny krmiva a potřeb pro zvířata, obchody s novinami a tabákovými výrobky, výdejny e-shopů.

Otevřeny jsou také opravny vozidel a obchody s náhradními díly, odtahy vozů. Je rovněž povoleno provádět stavby či jejich odstraňování a projektovou činnost, geologické práce a podobně, ovšem obchody se stavebninami a hobby markety jsou uzavřené. Otevřeny jsou servisy počítačů a spotřební elektroniky, ale obchody s elektronikou ne.

Nadále je možné zajít do květinářství, zahrádkářství, za pohřební službou, případně do prodejny jízdenek, i když samotný prodej jízdenek ve vlacích Českých drah byl pozastaven. Otevřené jsou také prádelny. 

Nadále je možné prodávat ubytovací služby cizincům.

Fungují taxislužby, které rozváží jídlo nebo jejichž řidiči mají oprávnění.

Od pátku 27. března jsou otevřeny opravny domácích spotřebičů, zámečnictví a další místa se servisem pro domácnost a myčky automobilů.

Obchody mají podle nařízení ministerstva zahraničí u vchodu bezplatně poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.

Fungují restaurace a bary?

Omezeně, není možná konzumace přímo v prostorách provozoven, fungují jen formou rozvážky či výdejních oken – ta ale nesmí být ve velkých obchodních centrech.

Otevřena jsou pak zařízení typu zaměstnanecké stravování nebo stravování v nemocnicích, sociálních službách či vězeňských zařízeních.

Zrušené kulturní akce. Mám nárok na vrácení peněz za vstupné? Jakým způsobem o ně případně žádat?

Už v úterý 10. března vláda zakázala všechny sportovní, kulturní, náboženské i umělecké akce s účastí nad sto lidí, později byl zákaz rozšířen a akce už nejsou povolené vůbec.

Způsob vrácení vstupenek se liší zařízení od zařízení: některá vrací peníze na účet, jiná vyžadovala vrácení na pokladně, jiné akce se přesunuly na náhradní termín.

Doporučujeme vyhledat konkrétní informace na stránkách jednotlivých divadel, kin, klubů a jiných zařízení.

Jakým způsobem funguje hromadná doprava?

Hromadná doprava je v Česku postupně utlumována, ale nikoliv z nařízení vlády, nýbrž v reakci na omezení volného pohybu lidí.

Některé dopravní podniky přešly na prázdninový režim, jiné ruší noční spoje. Konkrétní informace najdete na webu jednotlivých dopravních podniků.

U řidičů zpravidla není možné si koupit jízdenku a nenastupuje se předními dveřmi.

Ve městech z nařízení vlády přestaly platit parkovací zóny určené jen pro místní obyvatele a podnikatele.

Jsou nějaká omezení v meziměstské dopravě vlakem či autobusem?

 Ministerstvo dopravy na svém webu uvádí, že vnitrostátní doprava omezena není: „Vlaky a autobusy jezdí po České republice v normálním režimu. Lidé se mohou dopravovat mezi regiony i auty. Cesta musí mít ale svůj důvod.“

Ovšem dopravci snižují počty spojů s ohledem na nižší počet cestujících v souvislosti s omezením volného pohybu.

České dráhy tak zredukovaly počet spojů a z nařízení resortu dopravy přerušily expresní linky, jejich seznam najdete zde. Omezen je také provoz některých rychlíků.

Podobná opatření přijali i další dopravci, například Flixbus, Regiojet a další, kteří ruší zejména dálkové spoje. Také zde doporučujeme vyhledat aktuální informace přímo na stránkách dopravců.

Jak nyní funguje Česká pošta a další doručovací služby?

Česká pošta omezuje otevírací dobu poboček jen do 16 hodin, o víkendech je zavřeno úplně. Navíc je pošta s platností od 23. března otevřena do 9:00 pouze pro seniory.

Některé pobočky pak už Česká pošta uzavřela úplně. Partnerským provozovnám pošta doporučuje dodržovat stejná pravidla jako na vlastních pobočkách.

Pošta také nedoručuje kvůli omezení mezinárodní dopravy z některých a do některých zemí. Také jsou přerušeny loterijní služby.

Česká pošta se snaží o bezkontaktní doručování zásilek, lidé v nařízené karanténě by ji na to měli upozornit na lince 840 111 244. Osobám v karanténě pošta prodloužila dobu, po kterou jim zásilku uloží na poště. Adresátům bez roušky či jiné ochrany nemusí pošta zásilku předat.

Jiná pravidla ale platí pro celé oblasti, které jsou z rozhodnutí hygieniků uzavřeny, tam pošta ještě více omezí doručování, a vyzvala veřejnost, aby do oblasti nic neposílala, neboť sklady České pošty v lokalitě jsou plné.

Obecně ale platí doporučení využívat doručovacích služeb co nejméně a odložit například on-line nákupy, které nejsou nutné. Naopak se pošta snaží podpořit rozšiřování ochranných pomůcek mezi lidi. Kdo posílá roušky nebo jiné podobné pomůcky a nedostane za to od příjemce zaplaceno, sám nemusí platit poštovné.

Důchody chce pošta nadále doručovat. Pošťáci navíc donesou důchody domů i seniorům, kteří pro ně běžně chodí na pobočky.

Jiné logistické podniky – například Zásilkovna už v pondělí 16. března ubezpečila, že její výdejny v partnerských provozovnách nadále fungují. „Pro mnoho obchodníků, malých a středních podnikatelů je proto výdej zásilek z internetových obchodů alespoň částečnou kompenzací poklesu tržeb,“ vysvětlila.

Podobně jsou na tom i další doručovací služby, některé ale omezují službu vyhledávání zásilky v depu. A stejně jako Česká pošta varují před komplikacemi se zásilkami ze zahraničí nebo do zahraničí.

Jak fungují úřady a státní správa?

Úřady mají mít podle vládního nařízení omezené pracovní hodiny: v pondělí a ve středu mají být otevřené maximálně tři hodiny.

Které hodiny to jsou, by měly úřady informovat na svých úředních deskách či jinde, například na svých webových stránkách. Osobní kontakt na úřadech je také omezen; podle vlády by se maximum úkonů mělo dát vyřídit telefonicky, písemně či elektronicky.

Obecně úřady přešly do omezeného provozu a zabývají se převážně agendou, kterou je nutno poskytovat k zajištění chodu veřejné správy a jejích služeb. A to v takovém rozsahu, aby nebylo ohroženo zdraví úředníků ani veřejnosti.

Co se změnilo ohledně podání daňového přiznání fyzických a právnických osob?

Daňová přiznání je letos možné odevzdávat ještě tři měsíce po tradičním termínu, tedy až do 1. července. A to bez pokut. Nicméně pokuty budou vyměřovány k dubnovému termínu, uvedla 19. března na svých stránkách Finanční správa.

Stejně tak bude do konce července odpuštěna pokuta a úrok z prodlení za pozdní podání kontrolního hlášení.

Video 90’ ČT24 - Boj s virem v Česku a ve světě
video

Jiří Fojtík z Generálního finančního ředitelství radí, jak letos odevzdat daňové přiznání (26. března)

Na srpen byl také odložen start další vlny elektronické evidence tržeb, která měla začít platit v květnu. Od 1. května tak bude platit tříměsíční tolerance.

Konkrétní informace najdete na webu Finanční správy, případně se lze ptát na infolince správy 225 092 392 od pondělí do pátku v čase od 9. do 17. hodiny. Je možné se také obrátit na daňové auditory a poradce, kteří mohou poskytovat své služby i během nouzového stavu.

Finanční správa také vyzvala veřejnost, aby maximálně využila elektronickou formu komunikace s úřady.

Které školy jsou zavřeny, jak probíhá výuka a co to znamená pro maturity, zápisy a přijímací zkoušky?

Zrušena je výuka na všech školách základních a základních uměleckých včetně kroužků, také na středních, pomaturitních jednoletých, jazykových, vyšších odborných a vysokých. Výuka probíhá dálkově. Česká televize nabízí určitou formu náhrady vyučování pro žáky prvního stupně základních škol na programu ČT2 ve vysílání UčíTelka.

Zavřeny nejsou z nařízení vlády pouze mateřské školy, platí pro ně jen doporučení ministerstva školství, aby se řídily stejnými pravidly jako ostatní školy. Řada mateřských škol je zavřená z pokynu zřizovatele.

Některé školy a školky se přesto otevřely, a to pro menší skupiny dětí, jejichž rodiče jsou v souvislosti s epidemií potřeba v zaměstnání.

Kdy přesně se budou konat maturity, zatím není jasné. Ministr školství Robert Plaga (ANO) v pondělí 23. března navrhl, aby se konaly nejdříve tři týdny po otevření škol, které předpokládá v druhé polovině května. Pokud se žáci vrátí do škol až po 1. červnu, nemuseli by skládat maturitu, zkoušku by nahradil průměrný prospěch na vysvědčení z předposledního ročníku a první pololetí posledního ročníku.

Přijímací zkoušky na střední školy se mají konat o týden dříve než maturity, tedy dva týdny po otevření škol. V nouzovém případě, pokud by se školy otevřely až po polovině června, by podle Plagy mohly být přijímací zkoušky i v prvním týdnu v červenci.

Návrh ministra Plagy schválila vláda i parlament a ve čtvrtek 26. března normu podepsal prezident.

O termínu přijímacích řízení na vysoké školy si rozhodují instituce samy, doporučujeme obrátit se na jejich webové stránky.

Zápisy do základních škol se letos mají obejít bez přítomných dětí.

Jsou zrušeny zájmové či sportovní kroužky?

Zpravidla ano, a to s ohledem na omezení volného pohybu osob a zavření základních uměleckých a jazykových škol.

Kdo má nárok na ošetřovné kvůli zavření škol, v jaké výši a po jak dlouhou dobu? A jak o ošetřovné požádat?

Stát bude nově platit ošetřovné rodičům dětí do 13 let věku, kteří s potomky zůstali doma v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně. Stát uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Návrh zvláštního vládního zákona, který to předpokládá, podepsal 26. března prezident.

Pokud by školy byly zavřené delší dobu, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hodlá navrhnout růst ošetřovného na 80 procent.

Jak o ošetřovné požádat, uvádí web České správy sociálního zabezpečení.

To se ale netýká živnostníků. Pro ně vláda 26. března schválila také nárok na ošetřovné. Nárok by měli na peníze za péči o děti do 13 let bez určení spodní hranice věku dítěte. Živnostníkům má náležet 424 korun za den, maximální částka bude 13 144 korun měsíčně. Na základě čestného prohlášení bude možné o ošetřovné žádat na živnostenských úřadech od 1. dubna. Žádost bude možné podat také elektronicky. Nárok má platit až do doby, kdy budou otevřeny školy. Tento návrh zatím schválila pouze vláda.

Video 90’ ČT24 - Boj s virem v Česku a ve světě
video

Ředitel ČSSZ František Boháček vysvětluje změny v ošetřovném (26. března)

Jaký je aktuální režim cestování do zahraničí a naopak z ciziny do Česka?

Státní hranici nesmí v tuto chvíli překročit téměř nikdo. Platí to pro osobní dopravu, nefungují mezinárodní spoje a zákaz je také pro takzvanou zelenou hranici, tedy turistické značené i neznačené cesty.

V pondělí 23. března kabinet zpřísnil podmínky také pro takzvané pendlery, tedy lidi, kteří pracují do sta kilometrů od hranic. Ti, kteří chtějí nadále pracovat v Rakousku či Německu, mají si tam zajistit ubytování - vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu musí počítat s dvoutýdenní karanténou.

Pendlerů dojíždějících na Slovensko či do Polska se zpřísnění nedotkne a nadále pro ně platí dosavadní režim: při přechodu hranice musí strpět kontrolu příznaků infekčního onemocnění a od soboty 21. března musí předložit takzvanou knížku přeshraničního pracovníka, kam jim policisté dají razítko jako potvrzení pravidelného překračování hranic.

Výjimka platí také pro řidiče kamionů, pilotů, vlakových čet, lodníků, příslušníků záchranných sborů, posádek letadel, držitelů evropských pasů a epidemiologů.

Také je umožněn návrat Čechů ze zahraničí, případně odjezd cizinců, kteří mají zájem o návrat do své vlasti.

Mám akutní zdravotní potíže, které nesouvisí s koronavirem, ale potřebuji lékařskou péči. Můj praktický lékař neordinuje ani neposkytuje péči na telefonu. Co mám dělat?

Manuál ministerstva zdravotnictví tuto možnost nezmiňuje a nenabízí řešení.

Platí, že pacienti by měli nejprve lékařům zavolat, vyzvala je k tomu mimo jiné Česká lékařská komora. Pacienti by také měli informovat lékaře před ošetřením o tom, zda jim byla nařízena karanténa či hrozí, že se nakazili koronavirem. Nadále funguje pohotovost.

Mám chronické zdravotní potíže, které vyžadují předepsání dlouhodobě užívaných léků. A termín se specialistou už mám domluvený. Co mám dělat?

Kvůli receptu je možné lékaře kontaktovat telefonicky. Obvykle užívané léky není doporučeno vysazovat bez konzultace s lékařem.

Neakutní lékařské výkony byly obecně pozastaveny. Kontaktujte svého lékaře telefonicky.

„Pro pacienty s některými chronickými onemocněními, zejména pak pro pacienty podrobující se imunosupresivní léčbě, existují specifická doporučení vztahující se ke konkrétní diagnóze. Velmi cenným zdrojem informací jsou příslušné pacientské organizace, které zveřejňují doporučení odborných lékařských společností či je ve spolupráci s nimi připravují,“ upozornilo ministerstvo zdravotnictví.

Co znamená karanténa nařízená lékařem či hygienikem?

Karanténa znamená podle Státního zdravotního ústavu oddělení zdravé osoby, která byla ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy, od ostatních lidí. Potvrzení o nařízení karantény vydává lékař nebo hygienik, pacientovi je také vystavena neschopenka (pokud se v současné situaci nedomluví se zaměstnavatelem na home office).

Doporučení, jak se chovat, najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví nebo také v manuálu zde.

Za porušení nařízené karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, postih může přijít i zpětně. Na dodržování karantény dohlíží krajské hygienické stanice ve spolupráci s policií. Zásadní je také osobní zodpovědnost každého. „Dodržením karantény nechráníte jen sebe, ale především své blízké, své okolí a v konečném důsledku celou společnost,“ dodává ministerstvo zdravotnictví.