OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak se chovat, když mi byla nařízena karanténa? A kdy se mám jít testovat?

Jak se chovat, když mám nařízenou karanténu kvůli podezření, že jsem se já nebo někdo z mého okolí nakazil koronavirem? „Je nutné být doma, v klidu. Zůstat v domácím prostředí, nevycházet a dodržovat režim, který je dán hygieniky. Je třeba se primárně zdržet úzkého kontaktu s dalšími lidmi. Za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony korun,“ shrnuje ministerstvo zdravotnictví. Doporučená je důsledná hygiena a maximální izolace, lékaře je nutné kontaktovat nejprve telefonicky. Testování na nákazu koronavirem není podle zdravotníků nutné provádět, dokud se neobjeví příznaky jako dušnost, horečka a kašel.

Ilustrační foto
Zdroj: REUTERS Autor: Brian Snyder

Vláda omezila volný pohyb osob, co to znamená?

Lidé se nesmí pohybovat volně venku. Opatření platí od pondělí 16. března až do rána v úterý 24. března.

USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 15. března 2020 o přijetí krizového opatření 140.00 KB

Vláda nařizuje všem, kteří pobývají na území České republiky, aby maximálně omezili svůj pohyb na veřejnosti, pobývali v místě svého bydliště a omezili kontakty s dalšími osobami.

Zákaz pohybu má výjimky, které vyjmenovalo vládní usnesení. Patří mezi ně:

Cesta do zaměstnání a zpět, nezbytné cesty za rodinou nebo blízkými a cesty k obstarání potravin, drogistického zboží, léčiv a krmiva pro zvířata. Možné je také vycházet na poštu, úřady, banky nebo na čerpací stanice.

Lidé mohou vycházet, pokud potřebují tyto věci zařídit pro rodinu či osoby blízké.

Možné je nadále navštěvovat lékaře. Česká lékařská komora nicméně doporučila svým členům, aby odložili plánované kontroly a zůstali k dispozici akutním pacientům.

Pohyb venku je umožněn také těm, kteří ho potřebují k výkonu povolání, jako jsou bezpečnostní složky, lékaři, poskytovatelé zdravotní, sociální péče a veterinární péče. Stejná pravidla platí také pro zásobování a rozvážkové služby, obsluhu veřejné hromadné dopravy a také pro ty, kteří poskytují dobrovolnickou činnosti nebo duchovní péči.

Výjimka umožňuje také cestovat lidem zpátky do jejich bydliště. Počítá také s pořádáním pohřbů. 

„Nezavádíme celostátní karanténu, omezujeme volný pohyb osob,“ uvedl v neděli večer premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nikdo nikomu nezakazuje chodit na procházku. Cílem opatření je podle něho omezení mezilidského kontaktu. Při venkovním pohybu by si lidé měli od sebe držet odstup a „držet se s těmi, kdo jsou s nimi doma“.

Ve čtvrtek 19. března k tomu přibylo další nařízení: není možné vycházet z domova bez pokrývky nosu a úst. Vláda také od čtvrtka vyhradila nákup v prodejnách  mezi 10:00 a 12:00 pro lidi nad 65 let.

Co vláda v nařízení, které omezilo pohyb osob, doporučuje?

Každý má při pohybu venku dbát na to, aby od ostatních lidí byl vzdálen alespoň dva metry. Vláda doporučuje platit spíše bezkontaktně. Profese, které musí s lidmi komunikovat, mají co nejvíce omezit přímý kontakt se zákazníky.

Zaměstnavatelům vláda doporučuje, aby omezili svůj provoz a co nejvíce lidem umožnili pracovat na dálku, případně je podporovali v dovolené nebo placeném volnu. Dbát mají na dvoumetrový rozestup mezi lidmi a podle vlády mají zajistit zvýšená hygienická opatření.

Jsem doma v karanténě, která mi byla nařízena kvůli riziku nákazy koronavirem. Za jakých okolností se mám jít testovat? 

Testovat se na nákazu koronavirem se doporučuje v případě, že pacient má příznaky onemocnění a byl v kontaktu s někým infikovaným. Ne každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19.

„Každý případ infekce koronavirem musí být charakteristický epidemiologickými kritérii: jedinec byl v kontaktu s někým, kdo je infikován, a také klinickými kritérii,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce: „Jedná se o zvýšenou teplotu, dušnost, kašel, bolesti svalů či únavu. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.“

Testování může doporučit lékař nebo hygienická stanice. V takovém případě je test hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Pokud test nikdo nenařídil, mohou se lidé obrátit na jakoukoliv z laboratoří, které uvádí na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Test je zpoplatněn podle ceníku laboratoře.

Žádat o test, aniž by pacient trpěl příznaky, ale lékaři nedoporučují. „Pokud jsou lidé nakažení a v inkubační době, vyjde nám jejich test takzvaně falešně negativně. Onemocnění se bez příznaků nezjistí. Chci vyzvat, aby chodili lidé s příznaky,“ apeloval ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček. 

Jsem doma v karanténě a mám pocit, že se mi zhoršuje zdravotní stav. Co mám dělat? 

Komu se doma v nařízené osobní karanténě zhoršil zdravotní stav – objeví se u něj horečka, kašel, dušnost – a potřebuje akutně lékařské ošetření, měl by zavolat na linku 155 či 112 a upozornit na to,  že se nachází v karanténě, byl testován na nákazu koronavirem nebo pečuje o někoho, kdo testován byl.

Pokud nejde o nouzovou situaci, doporučuje ministerstvo zdravotnictví zavolat vlastnímu praktickému lékaři nebo do místní nemocnice. „Všechny návštěvy by měly být předem projednány telefonicky, aby se minimalizoval ve zdravotnických zařízeních kontakt s ostatními lidmi,“ zdůrazňuje ministerstvo zdravotnictví.

K dispozici jsou také nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370. Infolinky mají i jednotlivé krajské hygienické stanice.

Kam se můžu jít testovat?

Seznam laboratoří, které testují na nový koronavirus, uvádí web ministerstva zdravotnictví; seznam je průběžně aktualizován. Některá zařízení ale odmítají testovat samoplátce, doporučujeme sledovat jejich webové stránky.

Jmenovitě jde o (ke středě 18. března) tato zařízení v Čechách: 

Laboratoř Diagnostika Ústí nad Labem, Fakultní nemocnice Plzeň, Krajská nemocnice Liberec, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice Na Bulovce, Lab In – Institut laboratorní medicíny KV, Nemocnice na Homolce, Pardubická nemocnice, Litomyšlská nemocnice, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, GHC Genetics, VIDIA-DIAGNOSTIKA, spol. s r. o., Institut klinické a experimentální medicíny, SYNLAB , Laboratoř Praha Cube, Oblastní nemocnice Trutnov, MeDiLa spol. s r. o., Oddělení klinických laboratoří Klatovské nemocnice a. s., Ústav hematologie a krevní transfuze.

Na Moravě testují:

Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Olomouc, IFCOR klinické laboratoře Blansko, Krajská nemocnice T. Bati, a. s., Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně, Nemocnice Prostějov, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno, Centrum molekulární a genové terapie Brno, Nemocnice Jihlava.

Ve Slezsku to jsou: 

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Laboratoře Agel a. s. Ostrava, AESKULAB Ostrava, Slezská nemocnice v Opavě, CLMI; SPADIA LAB, a. s.; CGB laboratoř Ostrava – Vítkovice.

Některé nemocnice mají takzvaná odběrová místa, tedy speciální zařízení mimo samotnou budovu nemocnice. Jde například o Nemocnici Na Bulovce nebo Thomayerovu nemocnici, Slezskou nemocnici v Opavě, Nemocnici Jihlava a další. Od čtvrtka 19. března se k nim přidaly nemocnice například v Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově a také Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. 

Jsem doma v karanténě. Můžu jít na nákup? Kdo mi dodá nákup? Smím mu otevřít?

Hygienici i ministerstvo zdravotnictví doporučují, aby lidé, kteří jsou v karanténě, nevycházeli z domova.

Nákupy a donášku léků mají lidé ideálně vyřešit donáškovou službou či pomocí blízkých. A to po upozornění, že je příjemce v karanténě. Při předávce má být kontakt omezen na minimum po nezbytně nutnou dobu. 

Pokud nic z toho není možné, připouští hygienici, že člověk může z karantény vyjít ven. „Apelujeme na to, abyste byli maximálně zodpovědní vůči svému okolí, tedy při vycházce používali roušku, před odchodem z domu a při příchodu domů si pečlivě umyli ruce, a hlavně se nezdržovali v prostorech s větší koncentrací lidí déle než po dobu nezbytně nutnou,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví. 

Můžu jít vyvenčit psa?

Jen pokud je to nutné.

Ministerstvo a hygienici doporučují přenechat venčení psa někomu jinému, pokud je to možné. Doporučuje se také vyhnout kontaktu s mazlíčkem. „Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi,“ dodává ministerstvo.

Jestliže nikdo majitele psa nemůže zastoupit, může majitel z karantény vyjít po nezbytně dlouhou dobu.

Potřebuju vyjít ven, i když jsem v karanténě. Jak na to?

Pokud je to skutečně nutné, může člověk vyjít ven, i když má nařízenou karanténu. Nesmí ale mít příznaky onemocnění.

Hygienici doporučují chránit okolí: v ideálním případě si lze od praktického lékaře vyžádat respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP2, případně dvě chirurgické roušky. Pomůcky jsou ale v současnosti v zásadě nedostupné. Hygienici proto uvádí opatření pro krajní případ, a to použít šátek, šálu a podobně, kterou si člověk zakryje ústa a nos. Roušku či jinou bariéru je potřeba nosit i při oznámené návštěvě lékaře.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček přišel s postupem, jak si náhradu za respirátory vyrobit doma:

Video Události
video

Roušek i respirátorů je nedostatek. Možností je i improvizovaná maska

Ministerstvo zdravotnictví dále doporučuje vyhnout se výtahům. Nabádá, aby lidé z karantény vycházeli v době, kdy je venku co nejméně lidí, tedy brzy ráno nebo v noci. Apeluje, aby si lidé drželi od ostatních odstup minimálně jeden metr. 

A především by měli lidé dodržovat hygienu: důsledně si mýt ruce, nesahat si na nos a ústa.

Jsem v karanténě. Co můj partner/ka? 

Doporučená je v případě karantény důsledná izolace od ostatních lidí, včetně rodiny. „Nejlépe využít jednolůžkový pokoj se samostatným WC a koupelnou,“ doporučuje ministerstvo zdravotnictví a připomíná důsledné zavírání dveří v domácnosti.

Pokud to není možné, lůžka by měla být umístěna nejméně jeden metr od sebe a pokoj by měl být dostatečně odvětráván. Vycházet do dalších společných prostor doporučuje ministerstvo ideálně v roušce a jen v nezbytných případech. 

Po použití společných toalet je nutné je řádně dezinfikovat. To by měla udělat osoba v izolaci, která má dbát i na to, aby společná zařízení používala jako poslední v domácnosti. „Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou,“ píše ministerstvo zdravotnictví.

Také je potřeba mýt nádobí horkou vodou s čisticím prostředkem a na usušení použít vlastní utěrku.

„Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky,“ dodává ministerstvo zdravotnictví.

Jak nakládat s oblečením a ložním prádlem, když jsem v karanténě?

Textilie a náčiní, kterého se v domácnosti dotýká osoba v izolaci, by se už neměli dotýkat další lidé. Ať už jde o ručníky, nebo skleničky. „Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí,“ radí ministerstvo zdravotnictví.

Prádlo a ručníky doporučuje web ministerstva uložit do plastového pytle a počkat na negativní výsledky testů na nákazu koronavirem. „Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu,“ píše ministerstvo.

Při manipulaci se znečištěnými materiály mají lidé používat jednorázové rukavice a plastovou zástěru. Následně mají očistit všechny povrchy v okolí pračky a řádně si umýt ruce mýdlem. Není doporučeno nést věci do veřejné prádelny.

Hygienici rovněž doporučují v domácnosti dezinfikovat  často povrchy, jako jsou jsou noční stolky, postelové rámy a další ložnicový nábytek.

Jaká další opatření mám v karanténě dodržovat?

Osoba v izolaci je povinna dodržovat pravidla osobní hygieny: důkladné a časté mytí rukou teplou vodou mýdlem, případně dezinfekci rukou alkoholovým dezinfekčním prostředkem s minimálně 70procentním podílem alkoholu. „Hygienu rukou provádějte často, zejména po kontaktu se sekrety dýchacích cest, před jídlem a po použití toalety,“ nabádá ministerstvo zdravotnictví.

„Je nutné být doma, v klidu. Zůstat v domácím prostředí, nevycházet a dodržovat režim, který je dán hygieniky. Je třeba se primárně zdržet úzkého kontaktu s dalšími lidmi,“ dodává.  

Při kašlání a kýchání se doporučuje zakrývat ústa jednorázovým kapesníkem, nikoliv rukou, kterou se kapénky snadno přenáší dál. Kapesník je nutné ihned vyhodit. 

Doporučuje se také nakládat bezpečně s odpadky: pytel je dobré svázat, nenechávat volně.