Ředitelé škol si maturity bez starších učitelů neumí představit

Starší učitele nelze u maturit nahradit, České televizi to potvrdili oslovení ředitelé středních škol. Ministerstvo minulý týden oznámilo, že starší učitelé z rizikových skupin by se nyní do škol vracet neměli. Ředitelé v tom vidí problém a upozorňují také na nedostatek ochranného materiálu a kolizi termínů maturitních a přijímacích zkoušek.

„Pokud bude stanoven nějaký věkový limit pedagogů u maturit, případně rizikové zdravotní indikace, pak bude na školách velký problém zajistit zkoušející a přísedící,“ upozorňuje ředitel Podještědského gymnázia Jiří Jansa. Podle něj by se také maturitní zkoušky mohly konat už v květnu, kdy by nehrozila kolize termínů s přijímacími zkouškami.

Návrat učitelů z rizikových skupin do škol ale minulý týden ministr školství Robert Plaga (ANO) nedoporučil. „Bude lepší, aby se do 30. 6. zpátky do přímého pedagogického procesu nebo do té školy nevrátili a případně se podíleli na vzdálené výuce,“ řekl ministr na tiskové konferenci. Například na zmíněném Podještědském gymnáziu v Liberci je ale několik pedagogů před důchodem a podle slov ředitele Jansy škola záskok momentálně nemá.

Problém s případnou nedostatečnou kapacitou potvrzuje také ředitel Matičního gymnázia v Ostravě Ladislav Vasevič. „Řada členů maturitních komisí je v kategorii 55 a více,“ uvedl. Gymnázium navíc nedisponuje ochrannými pomůckami. „Školy nedostaly zatím ani nabídku od MŠMT, aby specifikovaly, kolik budou potřebovat roušek, respirátorů a podobně,“ dodal Vasevič. Podle něj je nutné vyřešit imunizaci dětí a jejich příjezd do školy hromadnou dopravou. „Celá skupina dětí tím, že je nyní mimo režim školní docházky, je zcela mimo kontrolu a statistiky,“ vysvětlil.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo školství potvrdilo, že starší učitelé budou mít omezený režim. „V rámci plánu uvolňování škol se předpokládá, že rizikové skupiny budou chráněny tak, že se nebudou účastnit kolektivních aktivit,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová s tím, že opatření se budou týkat studentů i učitelů. „Jakmile bude ministerstvem zdravotnictví stanoven zvláštní režim pro určité zaměstnance, bude tuto informaci MŠMT školám obratem předávat,“ uvedla Lednová. 

Podle místopředsedy Asociace ředitelů gymnázií Alfreda Dytrta není stanovisko ministra nijak závazné a jedná se pouze o doporučení. „Považuji za zcela nemožné vyměnit ‚staré‘, již jmenované předsedy zkušebních maturitních komisí, za jiné – to je proces, který i za běžné situace nějaký čas trvá – a teď by vlastně nebyl nikdo k dispozici,“ vysvětlil. Asociace návrhy MŠMT konzultovala a připomínkovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 32 mminutami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 6 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 10 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 13 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 13 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 14 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 15 hhodinami
Načítání...