Hamáček podle Staňka nedodržel slovo, když chtěl jeho demisi

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nedodržel slovo, když žádal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) o podání demise. Staněk to v pátek večer uvedl na Twitteru. Zároveň napsal, že svou představu řešení situace kolem svého odvolání hodlá sdělit 12. července na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a s Hamáčkem v Lánech. Zeman Staňka odvolat odmítá, ČSSD kvůli tomu uvažuje o odchodu z vlády.

„Grémium mi 9. 5. vyjádřilo důvěru a pověřilo mě konkrétními úkoly k 31. 5., aby mě pár dnů poté vyzval předseda k rezignaci. Jasné nedodržení slova,“ napsal Staněk, který o den dříve bez bližšího upřesnění mluvil v souvislosti se svým odchodem z vlády o zradě motivované strachem a slabostí.

„Svalit teď odpovědnost na Staňka je výhodné, ale nefér. Moje představa řešení této krize a jejího odblokování bude předmětem schůzky s panem prezidentem 12. 7. Věřím, že nějaké konstruktivní řešení najdeme,“ napsal ministr kultury.

Příští pátek se v Lánech mají sejít Zeman, Hamáček a Staněk, prezident podle svého dřívějšího vyjádření chce předsedu ČSSD s ministrem usmířit.

Hamáček: Nejlepší důkaz, že je změna potřebná

Hamáček ale ve čtvrtek na Facebooku napsal, že setrvání Staňka ve vládě nepřipouští. Ministrem za ČSSD podle něj musí být někdo, s jehož nominací strana souhlasí. Ohledně pokračování vlády s hnutím ANO není velký optimista. V sobotu pak dodal: „Poslední tweety pana Staňka jsou nejlepším důkazem toho, že změna na postu ministra kultury je nanejvýš potřebná.“

Staňka v noci na sobotu ostře kritizoval i poslanec Petr Dolínek. „Honza Hamáček není bez chyb. Ale to, co si dovolí pan Staněk, který doufám již vystoupil z ČSSD, je neuvěřitelné. Pokud přijde v úterý na poslanecký klub, požádám o jeho vyloučení z našeho jednání. Porady má přece u pana Zemana,“ uvedl poslanec na Twitteru.

Staňek v květnu podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. ČSSD následně požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby poslal prezidentovi žádost o odvolání ministra, které podle ústavy musí hlava státu vyhovět. Zeman tak dosud neučinil a opakovaně se vyjádřil ve smyslu, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu.

ČSSD uvedla, že pokud nebude moct rozhodovat o svých zástupcích ve vládě, nemá její setrvání ve vládní koalici smysl. Ministři zahraničí a práce Tomáš Petříček a Jana Maláčová už uvedli, že jsou připraveni podat demisi. Konečné rozhodnutí by mělo přijmout předsednictvo ČSSD, podle Hamáčka by se mělo sejít pravděpodobně 15. července.

Připojí se opozice k žalobě na prezidenta, kterou připravují senátoři?

Ani opozice se teď nedokáže shodnout na dalším postupu. Část je přesvědčená, že 45 dní, které uplynuly od podání rezignace ze strany ministra, je už dostatečně dlouhá doba na to, aby ho prezident odvolal. A protože premiér zatím odmítá podat kompetenční žalobu, zástupci opozice zvažují, že by se připojili k té, kterou připravuje na prezidenta část senátorů. Mluví o tom například šéf KDU-ČSL Marek Výborný nebo místopředseda Starostů Petr Gazdík.

„Mimoděk se tu odehrává to, že se česká demokracie proměňuje z té parlamentní na prezidentskou. A k tomu přeci nelze mlčet,“ dodal místopředseda ODS Martin Kupka.

Takovou žalobu ovšem musí podpořit tři pětiny přítomných senátorů a taky s ní musí souhlasit třípětinovou většinou sněmovna. Tam ale mohou autoři žaloby narazit. Například komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa problém v prezidentově postoji nevidí. „Nebudeme dělat z nejvyššího ústavního činitele, přímo voleného prezidenta, automat na podpisy,“ prohlásil Filip.

Situace okolo obsazení ministerstva kultury a debata o případné kompetenční žalobě na prezidenta není jedinou věcí, na kterou mají ČSSD a ANO rozdílný názor. Už loni v listopadu při prvním hlasování o nedůvěře vládě, které bylo vyvolané mimo jiné kauzou Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše (ANO), poslanci ČSSD odešli ze sálu.

Odchodem z koalice hrozil Hamáček také v případě, že by se členem Rady ČTK měl stát kandidát SPD Michal Semín. Vládní strany se neshodly rovněž na základních parametrech státního rozpočtu pro příští rok, při projednávání na vládě se ministři za ČSSD zdrželi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 41 mminutami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 1 hhodinou

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 2 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 3 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 7 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 13 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 16 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
včera v 21:54
Načítání...