Nejoblíbenější učitelka je z Prachaticka. Zlatým Ámosem se stala Pavlína Kopáčiková

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího kantora v Česku získala učitelka matematiky, češtiny a tělocviku Pavlína Kopáčiková ze Základní školy Vacov na Prachaticku. U dětí zvítězil učitel matematiky a tělesné výchovy Jiří Palán ze ZŠ Větrný Jeníkov na Vysočině, který získal korunu pro Dětského Ámose. Ámosem sympaťákem v hlasování na internetu se stala učitelka matematiky a tělesné výchovy Pavlína Strýčková ze ZŠ Kunovice na Uherskohradišťsku.

Video Události
video

Události: Zlatým Ámosem je Pavlína Kopáčiková

Kopáčiková na trůnu vystřídala Davida Turka ze Základní školy T. G. Masaryka a gymnázia Česká Kamenice na Děčínsku a ukončila mužskou nadvládu v této anketě z posledních tří let. Stala se jedenáctou ženou, která za posledních 26 let anketu Zlatého Ámose vyhrála. „Do soutěže mě přihlásila bezvadná parta čtvrťáků,“ uvedla Kopáčiková, která stojí za katedrou už osmým rokem. 

„Díky ní všichni milujeme matematiku a tělocvik. Nikdy nezkazí žádnou legraci. Jednou na plaveckém výcviku skočila do bazénu a vytáhla z vody žáka, který se topil. Až potom si uvědomila, že měla na krku foťák,“ napsali o ní její svěřenci

Pavlína Kopáčiková
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Také Jiří Palán z Větrného Jeníkova, který zvítězil u dětí, je podle žáků pro každou legraci. „Všechny akce s ním stojí za to. Hodně se s ním nasmějeme. Je to náš kamarád,“ tvrdí jeho žáci.

Jiří Palán
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Zábavně učí matematiku podle dětí kantorka Pavlína Strýčková z Kunovic. „Určitě znáte mnoho učitelů, ale žádný není tak skvělý, obětavý a zábavný, jako právě ta naše. Je to super parťák. Je energická a tu energii neztrácí,“ myslí si žáci o Strýčkové, která se stala Ámosem sympaťákem. 

Z 57 nominací, které letos školáci navrhli, do finále postoupilo pět učitelek a jeden učitel. O vítězi se v bouřlivé atmosféře rozhodovalo ve čtyřech finálových disciplínách. Všichni se museli v jedné minutě představit, připravit si básničku s použitím slov Ámos, žák, škola a školník, za minutu naučit publikum něco ze svého předmětu a v pětiminutové scénce prokázat souhru se svými žáky. 

Nejlepší češtinářku mají v Mostě, chemii nejlépe zvládá učitel z Klatovska

Partneři ankety ve čtvrtek vyhlásili také vítěze doprovodných kategorií pro učitele jednotlivých předmětů. Ministr školství Robert Plaga (ANO) korunoval Šárku Mandincovou ze ZŠ v ulici Václava Talicha v Mostě jako Ámose češtináře a Pavlínu Strýčkovou ze ZŠ Kunovice na Uherskohradišťsku jako nejoblíbenější učitelku matematiky.

Ámosem fyzikářem se stal Josef Hylský z Gymnázia Dobruška na Rychnovsku. Titul pro nejlepšího učitele chemie si odnesl Petr Curko ze ZŠ Blatenská v Horažďovicích na Klatovsku.

Mít učitele ve finále Zlatého Ámose je prestižní věcí pro školu a i samotné žáky. „Pokud funguje trojúhelník učitel – žák – rodič, tak může být v každé škole pět, šest, sedm Ámosů,“ myslí si ředitel ankety Slávek Hrzal.

Tradiční anketa Zlatý Ámos se vyhlašovala letos po šestadvacáté.