Provokace StB proti sedlákům skončila dvěma tresty smrti. Proces teď připomněli studenti práv

Rekonstrukcí politického procesu se sedláky z Olešnicka na Vysočině vyvrcholil festival proti totalitě Mene Tekel. Studenti právnické fakulty oživili 66 let staré události, kdy StB nasadila mezi zemědělce svého agenta, který postřelil místního komunistického předáka. Následovalo zatýkání, tresty smrti nebo dlouholetého vězení. Záznam rekonstrukce si můžete přehrát v tomto článku.

Režisér Jan Řeřicha zpracoval do scénáře dramatický osud několika selských rodů, které byly v roce 1953 obviněny z protirežimního spiknutí. Cílem akce StB a procesu bylo zastrašit soukromě hospodařící rolníky a přimět je ke vstupu do jednotného zemědělského družstva (JZD).

Proces s takzvanými kulaky se konal v Olešnici na Moravě. Jeho oběti pocházely z okolních vesnic – Kunic, Křtěnova, Ústupu, Crhova a Prosetína. V procesu padly dva rozsudky smrti, jeden doživotní trest a osm trestů vězení v délce od pěti do dvaceti let.

Jeden ze dvou trestů smrti přitom obdržel provokatér Státní bezpečnosti, který vybrané osoby k odporu proti komunistickému režimu nejdříve podněcoval a poté kompromitoval. Nakonec byl odstraněn jako nepohodlný svědek.

Rodiny byly vystěhovány stovky kilometrů daleko

Záminkou k rozpoutání represivní a soudní mašinerie byl zinscenovaný teroristický čin. Okázalé zatýkání obviněných se uskutečnilo 8. února 1953. Cílem akce bylo také zastrašení obyvatelstva a demonstrace moci. 

Veřejné hlavní líčení a vynesení rozsudků se konalo v sále olešnické sokolovny 17. až 19. dubna 1953. Všichni odsouzení se proti rozsudkům odvolali, Nejvyšší soud v Praze je však v plném rozsahu potvrdil.

Rodiny odsouzených byly vystěhovány bez majetku ze svých domovů do stovky kilometrů vzdálených osad již třetí den po vynesení rozsudků. První z vězněných se vrátil domů v roce 1956, většina se však na svobodu dostala až v 60. letech. 

O tragických osudech sedláků z regionu natočil v roce 1968 Vojtěch Jasný film Všichni dobří rodáci, který brzy po svém vzniku putoval do trezoru a zůstal tam až do pádu komunismu.

Mene Tekel zakončí bohoslužba za politické vězně

Rekonstrukce procesu nazvaná Olešnické memento je součástí Festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel. Konala se v Porotní síni Vrchního soudu na pražské Pankráci. Se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy rekonstrukci zpracoval režisér Jan Řeřicha.

Mezinárodní projekt Mene Tekel 3. března zakončí ekumenická bohoslužba za popravené, umučené a zemřelé politické vězně v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Mši bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. V ambitu kláštera Panny Marie Sněžné do 7. března potrvá výstava Cesty ke svobodě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 11 mminutami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 58 mminutami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 1 hhodinou

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 1 hhodinou

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 1 hhodinou

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 2 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...