Žalobci kritizují výrok Zemana, že za stíháním Aleny Vitáskové stáli solární baroni

Státní zástupci se ohradili proti tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrteční prezidentské debatě prohlásil, že není vyloučeno, že stíhání někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové mohli iniciovat solární baroni, proti kterým bojovala. Před týdnem ji soud osvobodil. Žalobci však považují Zemanův výrok za nepřijatelný a spekulativní – podle nich podrývá důvěru v justici.

Miloš Zeman v Prezidentském duelu
Zdroj: ČT Autor: ČT24

Miloš Zeman ve čtvrteční debatě prohlásil, že jsou některá obvinění nepravdivá: „Byla zde celá řada procesů, kde se ukázalo, že presumpce viny neplatí.“ Jako příklad uvedl kauzu předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, která byla nepravomocně odsouzena na 8,5 roku, ale před týdnem ji odvolací soud osvobodil.

„Je krajně nevhodné, pokud hlava státu podobně jako před několika dny premiér Andrej Babiš šíří naprosto nepodložené spekulace o možnosti ‚objednat si‘ něčí trestní stíhání. Taková prohlášení silně podrývají důvěru veřejnosti k justici,“ uvedla ve svém prohlášení Unie státních zástupců.

Babiš vyvolal kritiku svým výrokem ze sněmovny: když poslanci projednávali vydání Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, tak premiér v demisi prohlásil, že je v Česku možné objednat si trestní stíhání. Podle něj stojí za kauzou Čapí hnízdo mafie a opět zopakoval, že jde o vylhanou politickou kauzu, která má ovlivnit vznik nové vlády.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci uvedl, že nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. Vůči výroku se ohradil i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Podobné výroky mohou podle něj ohrozit důvěru ve spravedlivou justici, a v důsledku vést až k rozpadu demokratického právního státu.

Podle žalobců v solární kauze k trestnému činu došlo, Vitásková vyvázla jako jediná 

Stíhání Vitáskové na jakoukoli objednávku vyloučil i Radek Mezlík, jenž byl žalobcem v kauze, ve které bývalá předsedkyně ERÚ čelila obvinění a která se týkala udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku.

„V rámci policie i státního zastupitelství je zákonem nastaven systém kontrol, který manipulování kauz naprosto vylučuje,“ doplnil Mezlík. Trestní stíhání takto rozsáhlé a závažné věci podle něj zajišťuje tým policistů, které kontrolují nadřízení na pracovišti a vedení Národní centrály proti organizovanému zločinu. Dvojímu dohledu podle něj podléhá i práce  dozorového státního zástupce, a to ze strany nadřízeného na vrchním státním zastupitelství a ze strany státního zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství a jeho nadřízených. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Olomoucký vrchní soud minulý týden zprostil Vitáskovou obžaloby v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Podle něj se neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Krajský soud původně Vitáskovou potrestal 8,5 lety vězení. 

Unie žalobců v této souvislosti uvedla, že pravomocný rozsudek ve věci Vitáskové a spol. musí každý respektovat. Vitásková ale byla jedinou obžalovanou z celé skupiny, kterou soud zprostil obžaloby. Podle žalobců tak soud učinil po dalším doplnění dokazování, když došel k odlišnému právnímu názoru oproti soudu prvního stupně, který jmenovanou odsoudil. „K trestnému činu v dané kauze přitom jednoznačně a prokazatelně došlo,“ zdůrazňuje unie.