Premiér Sobotka oznámil odluku v manželství. Prý kvůli tlakům z politiky

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil odluku v manželství. S manželkou Olgou bude v následujících týdnech hledat nové uspořádání rodinného života. Důvodem je dlouhodobý tlak, jemuž je ve všech svých aspektech vystaven život politika a jeho nejbližších, uvedli manželé ve společném prohlášení. 

Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou v červnu 2014
Zdroj: ČTK Autor: Martin Weiser

„Oba k sobě nadále chováme hluboký respekt a přátelství, jež nám umožňují naši situaci řešit se vzájemným pochopením. Naším hlavním společným cílem je vytvořit pro naše děti takové prostředí, jež jim umožní nadále vyrůstat spokojeně a s účastí obou rodičů,“ píše se v prohlášení. Podle manželů Sobotkových nejde o unáhlený krok, který by byl motivovaný konkrétní situací či osobou.

Bohuslav Sobotka, který byl v tu dobu ministrem financí, se s tehdy 22letou Olgou Pekárkovou oženil v dubnu 2003 na zámku v Hluboké nad Vltavou. Mají spolu dva syny – čtrnáctiletého Davida a osmiletého Martina.  

Premiér Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou při zahájení stavby tělocvičny Sokola v texaském Westu
Zdroj: ČTK
Autor: Martin Weiser

Olga Sobotková během politické kariéry svého muže zůstávala v ústraní. Premiér od počátku upozorňoval, že ho manželka bude doprovázet jen ve výjimečných případech.

Poprvé ho doprovázela před třemi lety na cestě do Německa, kde se Sobotka setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou a tehdejším prezidentem Joachimem Gauckem.  Později navštívila ještě Rakousko a USA. Účastnila se také tradičního novoročního společného oběda s prezidentským párem v Lánech.

Rozvod zažila většina premiérů

Manželství se v minulosti rozpadlo i dalším českým premiérům. Z předsedů vlád samostatné České republiky nebyli rozvedeni pouze Josef Tošovský, Václav Klaus a Jiří Rusnok. Ve funkci premiéra řešili manželskou krizi Jiří Paroubek (ČSSD), Mirek Topolánek i Petr Nečas (oba ODS).

V době nástupu do čela kabinetu měli rozvod za sebou Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jan Fischer. Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se rozvedli až po odchodu z funkce, manželství se jim však rozpadlo dříve.  

Petr Nečas řešil manželskou krizi již v době, kdy byl předsedou vlády. S manželkou Radkou se rozvedl krátce po odchodu z funkce v roce 2013 a poté se oženil s bývalou vrchní ředitelkou svého kabinetu Janou Nagyovou.