Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.

Tetování je věcí estetiky, sebevyjádření, někdy i náboženských důvodů. Nový výzkum se podíval na to, jestli nemůže existovat nějaká souvislost mezi tetováním a vznikem rakoviny kůže – vědce zajímalo, jestli najdou nějaký rozdíl mezi tetovanými a netetovanými dvojčaty, která jsou pro srovnávání ideální.

Tetování by mělo být v principu bezpečné: tetovací inkousty, které se k tomuto účelu používají, by se měly dostat jen do kůže. Jenže to není realita: barvivo se tělem přemisťuje a proniká i do dalších míst, včetně lymfatických uzlin. Ty jsou přitom důležitou součástí imunitního systému, který pomáhá bojovat s infekcemi a filtrovat škodlivé látky z těla.

Vědci z oddělení veřejného zdraví a oddělení klinického výzkumu na Univerzitě jižního Dánska (SDU) společně s Helsinskou univerzitou (UH) zkoumali, zda to může mít zdravotní důsledky. Na základě údajů od dánských dvojčat zjistili, že u potetovaných jedinců je častěji diagnostikována rakovina kůže a lymfom, neboli nádorové onemocnění lymfatického systému, ve srovnání s těmi, kteří tetování nemají.

Existují tak obavy, že tetovací barva může v lymfatických uzlinách vyvolat chronický zánět, který by časem mohl vést k abnormálnímu růstu buněk. To by zase mohlo vést ke zvýšené pravděpodobnosti vzniku rakoviny.

„Víme, že se částice inkoustu hromadí v lymfatických uzlinách, a máme podezření, že je tělo vnímá jako cizorodé látky,“ vysvětluje Henrik Frederiksen, konzultant v oboru hematologie v univerzitní nemocnici v Odense a klinický profesor na SDU. „A to může znamenat, že se imunitní systém snaží pořád na inkoust reagovat. Zatím ale nevíme, jestli toto trvalé zatížení může oslabit funkci lymfatických uzlin nebo mít jiné zdravotní důsledky,“ konstatuje vědec.

Studium této souvislosti je nesmírně náročné, protože rakovina se může vyvíjet celé roky: vystavení v mládí může vést k onemocnění až o desítky let později, což ztěžuje měření přímého účinku. Navíc existuje obrovské množství různých faktorů, které se mohou na vzniku onemocnění podepsat.

Vyšší výskyt rakoviny kůže i lymfomu

Dvojčata mohou významnou část problémů s objektivitou měření eliminovat, ne ale všechny. Přesto nabízejí asi nejlepší způsob, jak možnou hrozbu studovat.

Studie je založena na údajích z Danish Twin Tattoo Cohort, kde mají vědci k dispozici informace od více než 5900 dánských dvojčat. Analýzou vzorů tetování spolu s diagnózami rakoviny zjistili, že u těch s tetováním je vyšší výskyt rakoviny kůže i lymfomu.

„Jedinečným aspektem našeho přístupu je, že můžeme porovnávat dvojčata, kde jedno z nich má rakovinu, ale jinak sdílejí mnoho genetických a environmentálních faktorů,“ uvedl Jacob von Bornemann Hjelmborg, který se na výzkumu podílel. „To nám poskytuje silnější metodu pro zkoumání toho, jestli tetování samo o sobě může ovlivňovat riziko vzniku rakoviny.“

Souvislost s velikostí

Výsledky ukazují, že souvislost mezi tetováním a rakovinou je nejsilnější u lidí, kteří mají rozsáhlejší tetování. Typicky se jedná o tetování větší, než je lidská dlaň.

Výraznou korelaci našli vědci u lymfomu. Tam je míra výskytu téměř třikrát vyšší u lidí s velkým tetováním ve srovnání s lidmi bez tetování. Tato pravděpodobnost v sobě zohledňuje i dobu, jak dlouho osoby s tetováním žijí.

„To naznačuje, že čím větší je tetování a čím déle tam bylo, tím více inkoustu se hromadí v lymfatických uzlinách. Rozsah dopadu na imunitní systém by měl být dále zkoumán, abychom mohli lépe pochopit mechanismy, které jsou ve hře,“ dodává expertka na biostatistiku Signe Bedsted Clemmensenová z dánského výzkumného týmu.

Tento problém by se mohl v dalších letech zhoršovat, protože jiná studie z Danish Twin Tattoo Cohort ukazuje, že tetování je postupem času stále častější. Vědci odhadují, že v polovině jednadvacátého století ho budou mít čtyři z deseti žen a tři z deseti mužů.

Tento výzkum je sice největší, ale ne jediný; ke stejnému výsledku dospěla i jiné studie ze Švédska z roku 2024.

Není inkoust jako inkoust

Některé starší výzkumy naznačovaly, že jisté pigmenty v tetovací barvě mohou představovat větší hrozbu než jiné. Tato studie ale nic takového nepotvrdila. „V naší studii nepozorujeme jasnou souvislost mezi výskytem rakoviny a konkrétními barvami inkoustu,“ doplňuje Bedsted Clemmensenová. „To ale neznamená, že barva není důležitá. Z jiných studií víme, že inkoust může obsahovat potenciálně škodlivé látky a například červený inkoust častěji způsobuje alergické reakce. Tuto oblast bychom chtěli dále zkoumat,“ zakončuje vědkyně.

Vědci hodlají na výsledek výzkumu navázat i jinak. Rádi by detailně popsali, jak částice inkoustu ovlivňují funkci lymfatických uzlin na molekulární úrovni a jestli jsou některé typy lymfomů s tetováním spojeny víc než jiné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a žádné artefakty ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 16 mminutami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 2 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 3 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 5 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 23 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...