Vědci laserem rekonstruovali staletí stará tetování mumií

Mezinárodní tým vědců poprvé pomocí laserů odkryl tetování stovky let starých mumií v Peru. Paprsky odhalily nesmírně složité vzory. Až doposud nebylo možné si tuto uměleckou formu původních obyvatel Ameriky prohlédnout. Nový objev podle autorů ukazuje, jak vysoká byla úroveň dovedností tamních umělců.

Tetování patří mezi nejstarší známé formy lidského umění, jako forma uměleckého vyjádření existuje prokazatelně už nejméně pět tisíc let. To nejstarší se našlo na těle slavného ledového muže Ötziho, který zemřel v Alpách mezi Rakouskem a Itálií kolem roku 3300 před naším letopočtem. S vysokou pravděpodobností se ale tetovalo mnohem, mnohem dřív. Jenže to věda neumí – respektive až doposud neuměla – zjistit. Měkké tkáně se nejrychleji rozkládají, samotné tetování přitom bledne a mizí.

Věda studovala potenciální starověká a pravěká tetování pomocí infračervených paprsků, ty ale většinou odhalí jenom skvrny a nedokáží rozpoznat jemnou strukturu a podobu obrazů na kůži.

Žárovka z kůže

Tým amerických vědců teď pro výzkum tetování využil novou metodu, která se označuje jako laserem stimulovaná fluorescence (LSF). Ta využívá laserové paprsky k odhalení detailů v měkkých tkáních. Až doposud ji využívali hlavně paleontologové při studiu dinosaurů. Nyní ji poprvé využili na analýzu zbytků tetování u mumifikovaných lidských ostatků.

„V podstatě jsme z kůže udělali žárovku,“ popsal zjednodušeně metodu Thomas G. Kaye z neziskové Nadace pro vědecký pokrok v Arizoně, který se na studii podílel. Lasery rozsvítily kůži mumií, díky čemuž jasně vyvstaly do té doby ukryté vzory. Vědci tak studovali zhruba stovku mumií starých asi dvanáct set let, které patřily ke kultuře Chancaya existující na pobřeží dnešního Peru.

Rekonstrukce 1200 let starého peruánského tetování:

Ukázalo se, že většina tetování na tělech lidí žijících přibližně ve stejné době jako Konstantin s Metodějem, byly jen „amorfní skvrny se špatně definovanými okraji“. Doboví tatéři je vytvářeli pomocí jehel z neznámého materiálu, které byly o něco tenčí než současné standardní tetovací jehly. Vědci spekulují, že jako jehly mohli Chancayové využívat trny kaktusů nebo velmi tenké zvířecí kosti, důkazy ale zatím nemají.

Podle autorů studie bylo tetování tím nejsložitějším uměním celé civilizace. Je komplexnější než keramika, textilie i skalní malby, tvrdí vědci. „Studie odhaluje vyšší úroveň umělecké složitosti v předkolumbovském Peru, než se dosud předpokládalo, což rozšiřuje stupeň uměleckého rozvoje zjištěný v této době v Jižní Americe,“ dodali vědci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
před 1 hhodinou

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
před 2 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 5 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 6 hhodinami

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
před 19 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 23 hhodinami

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
včera v 10:55

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
9. 4. 2025
Načítání...