Regenerace jako u žab. Čeští vědci objevili buňky schopné hojit rány bez jizev

Čeští vědci odhalili buňky, které mohou v budoucnosti pomoci významně zlepšit hojení ran bez tvorby jizev. Tyto takzvané regenerační iniciační buňky (RIC) jsou zásadní při obnově tkání. Objev může v budoucnu také pomoci při léčbě onkologických onemocnění.

Regenerace není nic kouzelného: celá řada organismů si obnovuje poškozené, nebo dokonce úplně ztracené tkáně jako na běžícím páse, aniž by poškození zanechalo jakékoliv jizvy – od nezmarů přes ještěrky až po člověka. Ten to ale dokáže jen v době, kdy je embryem.

Schopnost regenerace je u embryí, která se hojí bez jizev, a dokonce mohou obnovit chybějící části těla, zcela přirozená a bez problémů. Tento mechanismus funguje ještě i u nenarozených dětí. Právě to je důvod, proč se řada operací provádí ještě v děloze matky. Protože jakmile se dítě narodí, schopnost regenerace ztrácí – zranění se už hojí tvorbou jizev. Ale co kdyby bylo možné dospělým lidem tuto schopnost alespoň na čas vrátit? Právě to je cílem českého výzkumu, který už se může pochlubit prvními výsledky.

Od žab k lidem s rakovinou

Vědci začali výzkum u pulců žab drápatek vodních. Ti mají v raném vývojovém stadiu výraznou schopnost regenerovat amputované části těla. Pro praktické využití je zásadní, že za několik dní tuto schopnost dočasně ztrácejí, aby ji následně opět získali. A to znamená, že je možné regeneraci znovu aktivovat. Tento proces je proto podle expertů ideální model pro zkoumání hojení ran a regeneračních schopností.

Buňky pokožky embrya drápatky pod mikroskopem
Zdroj: BTÚ AV ČR/Silvie Tománková

Tým z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy využil pokročilé technologie, včetně profilování jednotlivých buněk, aby objevil takzvané regenerační iniciační buňky (RIC). Tyto speciální buňky se vytvářejí v reakci na poranění. Migrují na povrch rány, kde organizují okolní buňky k regeneraci poškozené tkáně. Jakmile dokončí svou úlohu, zase zmizí. Pokud jsou tyto buňky fyzicky odstraněny, schopnost regenerace mizí a vznikají jizvy.

„Nyní pokračujeme v charakterizaci RIC, abychom mohli vyvinout léčebné postupy, které je v poraněných tkáních aktivují, navodí tak hojení bez jizev a umožní regeneraci tkání, jež by za normálních okolností jizvu vytvořily,“ přiblížil Radek Šindelka, hlavní autor studie, který výzkum vedl ve výzkumném pracovišti BIOCEV.

Od léku jsou vědci ještě daleko

V budoucnu by podle badatelů mohly výstupy tohoto výzkumu mít význam při léčbě poranění a potenciálně i v regeneraci tkání po operacích. Týká se to zejména rakoviny, kde po zákrocích, jako je například odstraňování prsu, zůstávají na těle velké jizvy. Ty nejen mohou působit nevzhledně, ale současně komplikují regeneraci tkáně.

V případě práce českých vědců se jedná o takzvaný základní výzkum, který si neklade za cíl, aby rovnou vytvořil lék. Nejprve je nutné popsat přesně mechanismy, kontext a případně i možná rizika výše popsaného procesu. Vývoj léčby, která by využívala RIC k aktivaci hojení bez jizev, je tedy teprve na úplném začátku, a není tedy zatím jasné, jak dlouho ještě může trvat, než se nové metody dostanou do klinické praxe.

Obecně tento proces může trvat spíše desítky let než roky – a samozřejmě se také může stát, že bádání zavede vědce do slepé uličky a nic konkrétního a praktického nepřinese. Samotné poznání ale může i tak pomoci v dalších výzkumech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 3 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 6 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 8 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 9 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 10 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...