Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.

Jedním z průvodních projevů změny klimatu jsou stále častější a intenzivnější vlny s mimořádně vysokými teplotami, které výrazně překračují průměrné hodnoty pro dané období. A to i ve srovnání s už tak teplým třicetiletím 1991 až 2020. Trochu mimo mediální mainstream zůstala svým rozsahem bezprecedentní vlna mimořádně vysokých teplot, která v uplynulých dvou týdnech zasáhla postupně oblasti severní Afriky, Balkánu, Černomoří a Blízkého východu, Kavkazu, střední a východní Asie.

Počátky této velmi teplé vlny spadají do období kolem poloviny března. Tou dobou se horký vzduch nejprve soustředil v oblasti Sahary na pomezí Čadu, Nigeru, Alžírska a Libye. V Alžírsku i Libyi maxima přesáhla čtyřicet stupňů Celsia. Mimořádně teplé byly i noci, v obou zemích zaznamenaly nejvyšší březnová minima v historii – v alžírském městě Guezzam neklesla teplota v noci na 15. března pod 28,6 stupně, což by byla velmi teplá noc dokonce i v červenci.

Odchylka teplot na Balkáně od dlouhodobého průměru 15. března
Zdroj: tropicaltidbits.com

Z Afriky pak velmi teplý vzduch krátce pronikl na Balkán, zejména do jeho jihovýchodní poloviny. Tam zažili velmi teplé noci – nové březnové minimum například v Albánii činí 23 stupňů, v Černé Hoře 21,3. Přes den teploty šplhaly na hodnoty, za které by se nemusel stydět ani červen. Nejdřívější třicítky v historii zaznamenalo Srbsko, Bulharsko nebo Severní Makedonie.

Následně se velmi teplý vzduch začal odsouvat k východu. Do Turecka přinesl teploty, které přesáhly dokonce 35 stupňů Celsia, a to jak na severu, tak i na jihu země. V Izraeli naměřili až 37,9 stupně Celsia. Tropická maxima zaznamenaly i kavkazské země, přičemž na některých stanicích překonaly teploty často dubnové a výjimečně dokonce květnové rekordy.

Tropické noci v březnu

Zatímco na Balkáně a v Turecku tropické teploty záhy vystřídal studený, původem arktický vzduch, který maxima vrátil opět spíše na únorovou než březnovou úroveň a v noci často mrzlo, oblast s velmi teplým vzduchem se přesunula nad střední Asii, Írán a Arabský poloostrov.

V Turkmenistánu naměřili přes 36 stupňů a zaznamenali tropické noci. Pro srovnání – průměrné teploty na jihu země se na přelomu druhé a třetí březnové dekády pohybují kolem osmnácti a minima kolem osmi stupňů. Rekordy padaly také na Sibiři – při sněhové pokrývce o tloušťce často přes půl metru vyšplhala maxima výrazně nad deset stupňů, leckde i nad patnáct. Nouze nebyla ani o vysoké noční teploty. Na stanici Aginskoje v Zabajkalském kraji minimum v noci na 21. března nekleslo pod deset stupňů Celsia, což je typické spíše pro červenec.

Odchylka teplot od dlouhodobého průměru 19. března ve Střední Asii
Zdroj: tropicaltidbits.com

V posledních dnech pak tato vlna vysokých teplot doputovala až do východní Asie, kde rovněž výrazně přepsala tamní historické klimatologické tabulky. Její vrchol nastal ve čtvrtek, kdy v Číně padl měsíční rekord na 535 stanicích. Na jedné automatické stanici naměřili dokonce 42,0 stupně – v případě uznání této hodnoty by šlo i o překonání celostátního březnového rekordu.

Masivní překonání měsíčních rekordů hlásí i Japonsko, a to na více než 140 stanicích. Na ostrově Honšú padla i tropická třicítka. Působivé bylo i hned trojí přepisování jihokorejského březnového rekordu během čtyř dnů na stanici Jeonju – výsledná hodnota činí 29,6 stupně Celsia. I ve východní Asii zaznamenali mimořádně teplé noci. Teplé počasí na východě Asie ale aktuálně střídá vpád studeného vzduchu ze Sibiře – na některých místech se tak během dvou dnů ochladí o třicet stupňů.

Odchylka teplot od dlouhodobého průměru 17. března na Blízkém východě
Zdroj: tropicaltidbits.com

Míra překonání rekordů při této horké vlně, která postupně zasáhla Afriku, Evropu a Asii, byla rovněž mimořádná – nové staniční měsíční rekordy jsou často o čtyři až sedm stupňů vyšší. Právě výrazné překonávání dřívějších rekordů je pro současný vývoj klimatu poměrně typický. Rovněž je ale typické i značné kolísání teplot, do čehož zapadá i zmiňované ochlazení v Turecku a na Balkáně minulý týden nebo na východě Asie v těchto dnech. Studené epizody ale – na rozdíl od těch velmi teplých – nevedou k přepisování rekordů a rovněž nemívají dlouhé trvání.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 3 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
včera v 11:00

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
včera v 08:00

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...