Čaputová a Pellegrini společně odmítli násilí

7 minut
Společné prohlášení Čaputové a Pellegriniho
Zdroj: ČT24

Končící slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini při společném vystoupení odmítli násilí. Útok na premiéra Roberta Fica je podle nich útokem na demokracii. Vyzvali k zodpovědnosti a opuštění bludného kruhu nenávisti.

„Se zvoleným prezidentem Pellegrinim jsme se shodli, že pozveme lídry všech parlamentních stran do prezidentského paláce, abychom uklidnili situaci a společně odmítli násilí,“ uvedla Čaputová při společném vystoupení s Pellegrinim.

„Vystupujeme spolu, protože chceme vyslat signál porozumění v této napjaté situaci. Jsme politici, kteří mají shodu v tom, co je pro společnost nejdůležitější. A to je uklidnění situace,“ řekla končící prezidentka.

Pellegrini apeluje na odpovědnost

„Máme naprostou shodu na odsouzení jakéhokoli násilí. Včerejší útok na premiéra Roberta Fica je v první řadě velká lidská tragédie, ale také útok na demokracii,“ upozornila. Atentát na Fica označila za individuální čin, ale dodala, že zodpovědnost za nenávist ve společnosti nesou všichni.

Pellegrini vyzval strany, aby alespoň načas přerušily nebo utlumily kampaň před volbami do europarlamentu. „Atentát na předsedu vlády je atentátem na demokracii. Máme-li se jako národ smířit – a pokud se takové atentáty na demokracii nemají zopakovat – musejí všichni projevit velkou míru odpovědnosti,“ prohlásil. Pellegrini tím myslel nejen politiky, ale také vlivné osobnosti a média.

Nově zvolený prezident dodal, že politici by neměli atentát využívat k získávání politických bodů. „Pokud dnes lidé na Slovensku něco urgentně potřebují, je to alespoň základní shoda slovenské politické reprezentace. A ne-li shoda, alespoň civilizovaná diskuse.“

Pellegrini po návštěvě Fica v nemocnici v Banské Bystrici apeloval zároveň na občany, aby se zamysleli nad tím, co se ve středu stalo, a uvědomili si, že „na Slovensku překročili jednu červenou čáru“. Lidé by podle něj měli odmítnout veškeré projevy násilí. Chce, aby se země vrátila do normálního politického života.

12 minut
Vyjádření slovenského prezidenta Pellegriniho po návštěvě Fica v nemocnici
Zdroj: ČT24

Atentát znehodnotil mnoho let snah, míní Kaliňák

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák (Smer) se po jednání bezpečnostní rady státu také vyjádřil k napjaté politické situaci na Slovensku. „Nikdo z nás nechce žít ve společnosti, kde se bude bát projevit svoje názory, aniž by neočekával nějaký útok,“ řekl. „Možná tak, jako těžké zranění Roberta Fica způsobí, že mnohé věci se bude muset učit znovu, možná i naše demokracie se bude muset znovu učit chodit,“ poznamenal.

Kaliňák zároveň poděkoval občanům i zahraničním představitelům za vyjádření podpory, jichž si slovenská vláda váží, protože „svádíme i souboj o novou podobu Slovenské republiky“. Atentát na Fica podle něj znehodnotil mnoho let snah o to, aby demokratický vývoj země byl svobodný a tolerantní.

Šimečka odmítá svalování viny na opozici a média

Předseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka odmítá po atentátu na Fica svalování viny za tento čin na opozici a média. Útok označil za čin jednotlivce, který nijak nesouvisí s poklidnými opozičními protesty proti některým krokům současné slovenské vlády. „Ze všeho nejméně potřebujeme obviňování vůči jedné nebo druhé straně,“ prohlásil.

4 minuty
Události: Politická situace na Slovensku
Zdroj: ČT24

Vyzval také slovenské politiky, aby se dohodli, že se minimálně na sto dnů zdrží útoků a kroků, které polarizují společnost. O detailech zatím ještě mluvit nechtěl, nejdříve je prý chce projednat se zástupci vládní koalice i opozice.

Šimečkova liberální strana už ve středu oznámila, že v tuto chvíli končí svoji kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Pozastavení oznámila i další opoziční strana Svoboda a Solidarita, která zároveň dočasně znemožnila komentování svých příspěvků na sociálních sítích, aby zastavila šíření nenávistných projevů. Také ministr Kaliňák řekl, že vládní uskupení „přehodnotí intenzitu kampaně“. Podobně se vyjádřil i šéf resortu vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Sociolog: Slováci musí hledat společné hodnoty

Slovenský sociolog Martin Slosiarik upozornil, že Slováci jsou po atentátu na Fica v šoku. „Řekl bych, že je to poprvé na Slovensku, kdy byl spáchaný v podstatě atentát na ústavního činitele. Nejen z reakcí politiků, ale i běžných lidí bylo vidět, že jsou velmi šokování. Často nedokázali najít slova, kterými by vyjádřili strach nebo obavy. Doufám, že je to pro společnost i jistý signál toho, že je třeba se zastavit a hledat jednoduše společné věci. Hodnoty, které společnost opětovně spojí,“ popsal.

11 minut
Sociolog Martin Slosiarik komentuje dění na Slovensku
Zdroj: ČT24

Socioložka Jarmila Androvičová upozornila na to, že společenská krize na Slovensku je vážná. „Už předtím se množily důkazy, že rozpolcenost slovenské společnosti je opravdu kritická,“ uvedla. Androvičová se také domnívá, že je čas se vrátit k „normální“ politice a hodnotám.

12 minut
Socioložka Androvičová o atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica
Zdroj: ČT24

Také politologové spojují atentát na premiéra s dlouhodobou polarizací a radikalizací slovenské společnosti. Situaci na Slovensku vyostřily podle nich mimo jiné dvoje důležité volby v poslední době, parlamentní loni v září a prezidentské letos na přelomu března a dubna. Za cestu ven považují semknutí kolem zásad demokracie a právního státu.

Polarizace je mimořádně silná, hodnotí politolog

„Vidíme důsledky společenské polarizace a radikalizace, které jsou na Slovensku přítomné už delší dobu. Viděli jsme je velmi konkrétně v poslední předvolební kampani u řady slovenských stran, v útocích na prezidentku Čaputovou, nebo obecně ve vyšší oblibě dezinformačních konceptů, kterým se na Slovensku daří,“ komentuje dění na Slovensku politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

S rostoucí polarizací společnosti se odsouzeníhodný útok na Fica spojuje po právu, míní politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Ta se na atmosféře v zemi projevuje už delší dobu, mimořádně silně v posledních měsících, kdy proběhly dvoje po sobě jdoucí důležité volby,“ dodal.

Za zásadní považuje, aby politici neeskalovali situaci. „Do veřejného prostoru je pak důležité vysílat signály o společenském konsenzu alespoň na základních principech: svobody, demokracie a jasného a nezpochybnitelného odsouzení jakéhokoliv násilí,“ dodal Michal.

Důležitá v deeskalaci je i role bezpečnostních složek. „Policie na Slovensku musí důrazně postihovat verbální útoky na sociálních sítích a musí svou komunikací směrem k veřejnosti jasně deklarovat, které jednání nebude tolerovat,“ upozornil politolog.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Island zasáhly stovky zemětřesní, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 9 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 22 mminutami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
před 38 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...