Zalužnyj končí v armádě, bude ukrajinským velvyslancem v Británii

Bývalý nejvyšší velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj bude nově velvyslancem Kyjeva ve Velké Británii. Do funkce ho jmenoval prezident Volodomyr Zelenskyj, který jej předtím propustil z vojenské služby. Zalužnyj odešel z čela armády v únoru, nahradil ho Oleksandr Syrskyj. Zelenskyj pak ve čtvrtek odvolal z funkce Serhije Rudě, šéfa státního bezpečnostního úřadu. Konec Rudě souvisí s odhalením skupiny ruských agentů, kteří podle ukrajinské civilní kontrarozvědky (SBU) plánovali atentát na Zelenského.

„Generál Valerij Fedorovyč Zalužnyj bude ze zdravotních důvodů propuštěn z vojenské služby s privilegiem nosit vojenské uniformy. Zalužnyj bude jmenován mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska,“ píše se v nařízení.

Média dříve spekulovala, že generál v zimě ještě před svým jmenováním velvyslancem podstoupil vojenskou lékařskou prohlídku, na níž byl shledán nezpůsobilým pro vojenskou službu, upozornil server Ukrajinska pravda.

Zatím není jasné, kdy se Zalužnyj nové funkce ujme, jeho kandidaturu Zelenskyj schválil už v březnu a ukrajinská diplomacie v souvislosti s tím poslala britské straně příslušnou žádost.

Možné budování politické kariéry

„Zalužnyj (ani) jako velitel ozbrojených sil neměl příliš velké manévrovací schopnosti, co se týče politické kariéry. To, že byl podle průzkumů mnohem populárnější než Zelenskyj, dávalo potravu spekulacím, aby nepřerostl Zelenskému přes hlavu, ale to, že je vyslán do Británie jako velvyslanec, to si myslím, ho neuklízí ze scény,“ poznamenala novinářka Deníku N Petra Procházková.

Británie je pro Kyjev klíčová země a post velvyslance je důležitý, takže podle Procházkové změny nesvědčí o tom, že by se Zelenskyj snažil generála „zbavit“. Právě Londýn je po USA jedním z největších přispěvatelů do ukrajinského rozpočtu a poskytuje Kyjevu významnou vojenskou i humanitární pomoc. To se podle Procházkové může zřejmě za působení Zalužného v Británii ještě zlepšit, jelikož je pokládán za cenného partnera.

„(Zalužnyj) se sice na chvíli ztratil ze sociálních sítí, ale před pár dny se vrátil, když se stal čestným občanem Kyjeva a objevil se po boku starosty Kyjeva Klyčka. A je známo, že Zelenskyj a Klyčko nejsou zrovna v přátelských vztazích. Je to pro mě signál, že z ukrajinské politické scény nemizí, jen zaujímá jinou pozici,“ míní novinářka.

Upozornila také na fakt, že Zalužnyj nemá žádné diplomatické zkušenosti, nicméně má vzdělání v oboru mezinárodních vztahů. „Úplný laik není, ale může to pro něj být určitý odrazový můstek,“ soudí Procházková.

7 minut
Studio ČT24: Redaktorka Deníku N Procházková k přesunu Zalužného na pozici velvyslance v Británii
Zdroj: ČT24

Za velkou oblibou Zalužného u obyvatel Ukrajiny stojí hlavně jeho osobní charisma, myslí si novinářka. „On měl velmi dobrý vztah s vojáky, a to i s těmi na frontové linii. Uvědomme si, že je to obrovský počet lidí, kteří dnes na frontě bojují a kteří přenášejí své nálady a názory, a to i politické, do svých rodin. A to má obrovskou váhu. Nepamatuji si, že bychom mezi vojáky narazili na někoho, kdo by k němu měl negativní vztah,“ vzpomíná Procházková.

Vojáci Zalužnému říkali „taťka“ a platil za někoho, pro koho je život vojáka to nejdůležitější, dodala reportérka.

Ukrajinský generál byl jmenován hlavním velitelem ozbrojených sil v červnu 2021. Pod jeho velením vojáci odolali prvotnímu náporu velké ruské invaze z února 2022. Během prvního roku plnohodnotné války pak osvobodili okupované části Charkovské oblasti a Cherson na jihu země jako jediné oblastní centrum, které předtím ruská vojska dokázala obsadit.

Spory Zalužného s prezidentem

O napjatých vztazích mezi Zelenským a Zalužným se začalo hovořit poprvé už loni v listopadu, kdy Zalužnyj v rozhovoru pro The Economist připustil, že válka dosáhla „patové situace“.

„Válka nyní přechází do nové fáze: do toho, čemu ve vojenství říkáme ‚poziční‘ válka se statickými a vyčerpávajícími boji, jako tomu bylo v první světové válce,“ poznamenal tehdy Zalužnyj s tím, že Rusku to umožní obnovovat své síly, a nakonec ohrozit postavení ukrajinské armády i samotného ukrajinského státu.

Zelenskyj v reakci na to v médiích prohlásil, že situaci nepokládá za patovou, nicméně připustil, že část světa je už ruskou válkou na Ukrajině unavena. Zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Ihor Žovkva však následně v ukrajinské televizi řekl, že Zalužného komentáře do médií „ulehčují práci“ Rusku, přičemž armáda by se podle něj „měla zdržet komentování situace na bojišti“.

Neshoda na masivní mobilizaci

Zalužnyj byl strůjcem napjatě očekávané loňské protiofenzivy, která ovšem nedosáhla svých ambiciózních cílů osvobodit ztracené území a zpřetrhat ruský pozemní přístup na Krym.

Následně se projevily rozdílné názory v ukrajinském vedení, zejména mezi ním a Zelenským. List The Washington Post v lednu napsal, že Zelenskyj a Zalužnyj měli neshody ohledně generálova požadavku mobilizovat dalších až pět set tisíc Ukrajinců.

Zelenskyj informace o sporech spíše popíral a tvrdil, že muži mají mezi sebou „pracovní vztah“. Letos v únoru nicméně Zalužného na pozici hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil vystřídal Oleksandr Syrskyj, jenž byl předtím velitelem pozemních sil. Ve stejné době provedl Zelenskyj i několik dalších personálních změn.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 2 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 4 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 4 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 7 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 8 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 11 hhodinami
Načítání...