Za civilní oběti mohou i neoznačení bojovníci, říká expert

9 minut
Horizont ČT24: Chyby ve válkách s komentářem plukovníka generálního štábu v záloze Zdeňka Petráše
Zdroj: ČT24

Počet civilních obětí izraelské operace v Pásmu Gazy neustále roste. Po úderu v Rafahu Jeruzalém čelí kritice mezinárodního společenství. Nevinné oběti ozbrojených konfliktů mají v novodobé historii na svědomí i další země, například Spojené státy.

Izraelský útok v Rafahu si podle úřadů ovládaných teroristickým hnutím Hamás vyžádal desítky mrtvých i raněné. Jeruzalém čelí kritice mezinárodního společenství a mluví o tragickém incidentu. „Podrobnosti incidentu jsou stále předmětem vyšetřování, které jsme odhodláni vést v plném rozsahu. Izraelské obranné síly litují jakéhokoliv poškození civilistů během války,“ okomentovala generální vojenská prokurátorka Izraele Jifat Tomerová-Jerušalmi.

Zdaleka nejde o první izraelský zásah, při kterém ve válce s teroristickým hnutím Hamás zemřeli civilisté. Sedm humanitárních pracovníků potravinové charity World Central Kitchen zahynulo při úderu 1. dubna. Armáda židovského státu se omluvila a došla k závěru, že vojáci, kteří ozbrojený dron ovládali, logo společnosti ve tmě neviděli. Humanitární pracovníky považovali za teroristy Hamásu. Armáda kvůli tomu propustila dva vojáky.

„Každá armáda se v rámci svého výcviku připravuje na působení v osídlených oblastech,“ shrnul Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií. Klíčová je podle něj rovněž strategická analýza operačního prostředí, která stanovuje pravidla i v kontextu válečného mezinárodního práva.

„A pochopitelně pokud se jedná o operace, které můžeme vidět na Blízkém východě, které mají charakter asymetrického konfliktu, situace je ztížena o to, že protivník nevystupuje z hlediska parametrů podmínek mezinárodního práva válečného,“ ujasnil. Někteří bojovníci tak podle něj třeba nejsou označeni tak, aby je bylo možné snadno odlišit od civilního obyvatelstva. „Z toho se kolikrát rekrutují ony škody, které jsou na civilním obyvatelstvu,“ dodal.

„Řekl bych, že demokratické země a jejich armády vystupují z hlediska toho, že (...) se minimálně snaží dodržovat Ženevské konvence, mezinárodní právo válečné,“ sdělil dále. „Ale vzhledem k tomu, že se působí mezi těžko identifikovatelným protivníkem, může dojít ke zprávám, že protivník se nachází v nějakých místech, může dojít k útoku, který je veden na protivníka, který se nachází v osídlené oblasti s velkým počtem civilistů,“ popsal Petráš.

Afghánistán

Zkušenosti s podobnými incidenty má i americká armáda. K jednomu z nedávných došlo před téměř třemi lety v Afghánistánu, když se teroristické hnutí Taliban zmocnilo Kábulu. Americké letectvo tehdy zaútočilo na automobil, který považovalo za hrozbu pro své jednotky na kábulském letišti.

Až poté se ukázalo, že ve voze seděl dlouholetý spolupracovník USA a devět jeho příbuzných včetně sedmi dětí. Američané to tehdy označili za chybu v komunikaci, omluvili se, ale nikoho nepotrestali.

„Naše zpravodajské informace se u této konkrétní bílé Toyoty Corolla zjevně mýlily. Nyní víme, že mezi řidičem vozidla a skupinou Islámského státu nebylo žádné spojení,“ prohlásil tehdy americký ministr obrany Lloyd Austin.

Válka na Balkáně

Úderů, při kterých zemřeli civilisté, se Američané a NATO dopustili i ve válce na Balkáně. Jedním z nejznámějších je bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradě v květnu 1999, kdy zemřeli tři čínští novináři. Severoatlantická aliance se poté omlouvala, že neobdržela od CIA aktuální mapy. Ambasáda stála jen 180 metrů od zamýšleného cíle, radiostanice srbské armády.

A zatímco demokratické státy se většinou k podobným incidentům po dokončení vyšetřování přiznávají, totalitní a autoritářské režimy se často prezentují jako neomylné.

Příkladem je třeba 23 let starý americko-čínský spor. Tehdy došlo nad Jihočínským mořem, které si Peking nárokuje, ke srážce čínské stíhačky s americkým výzvědným letounem. Jeho posádku Čína zadržovala jedenáct dní. Incident vyústil v mezinárodní konflikt, za který se nakonec neomluvila ani jedna strana.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním o íránském jaderném programu se Spojenými státy. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl.
před 20 mminutami

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 37 mminutami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 4 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 6 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 16 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...