V mariupolském krytu zabíjela panika. „Lidé běhali a křičeli, děti hledaly matky,“ popisuje přeživší

Události: Svědectví ženy, které se podařilo dostat z Mariupolu (zdroj: ČT24)

Jedním z tragických symbolů ruské agrese proti Ukrajině je město Mariupol na březích Azovského moře a tamní divadlo, které ruská armáda bombardovala, přestože se v krytu pod budovou skrývalo přes tisíc lidí. Radnice uvedla, že stovky jich útok nepřežily. Objevují se první svědectví těch, kterým se podařilo zachránit a zničené město opustit.

Maria Radionovová vzpomíná na neuvěřitelnou paniku, kterou v mariupolském divadle ostřelování vyvolalo. „Lidé běhali, křičeli, volali rodiče. Děti se ztratily, hledaly své matky. Ten, kdo mohl děti vyvést, je uklidňoval. Říkali jim: 'Najdeme tvou matku'.“

Když raketa dopadla, Maria šla zrovna pro vodu. Myslí si, že lidé v krytu umírali i kvůli chaosu, který výbuch způsobil. Byli ušlapáni v tlačenici. „Nikdo nehleděl na to, jestli se někdo potřebuje dostat dál. Jsem si jistá, že dav zabil víc lidí než samotný útok.“

Před válkou žilo v Mariupolu skoro půl milionu lidí. Dnes je město v troskách
Zdroj: Alexander Ermochenko/Reuters

O své psy Maria přišla

Říká, že přežila nejspíš díky neznámému muži, který ji při výbuchu kryl vlastním tělem. Do divadla se uchýlila se svými dvěma psy. Odcházela sama. „Měla jsem jen je. Byla to vlastně moje rodina. Nemohla jsem… Chodila jsem okolo celého divadla, snažila se dostat dovnitř. Hodinu nebo dvě jsem plakala.“

Marii se podařilo ze zničeného Mariupolu dostat. Je s přáteli v Záporoží, kterému se přímá ofenziva zatím vyhýbá.

Podle odhadů mariupolské radnice mohlo v krytu pod divadlem při útoku z 16. března zemřít na tři sta lidí.

Obyvatel Mariupolu odchází se svým majetkem naloženým na nákupním vozíku do bezpečnější oblasti
Zdroj: ČTK/AP/Alexei Alexandrov

Symbol hrůz ruské invaze

Město je od prvních dnů invaze v obklíčení okupačních sil, Ukrajinci však kontrolu nad ním stále drží. Podle agenturních informací ve městě probíhají pouliční boje.

Ruští vojáci brání vjezdu konvojů s humanitární pomocí do Mariupolu, ve městě je přitom kritický nedostatek pitné vody, jídla i léků. Několikrát bylo oznámeno zřízení humanitárních koridorů, podle ukrajinských sil se ale podařilo z města dostat pouze tisícovkám lidí, většinou v osobních vozidlech nebo pěšky. Na evakuaci přitom stále čeká kolem sta tisíc místních obyvatel.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek slíbil, že se Francie, Turecko a Řecko pokusí v příštích dnech prosadit a uskutečnit humanitární operaci s cílem evakuovat obléhané město.

Načítání...