Volby v Braniborsku vyhrála sociální demokracie, AfD je druhá

V braniborských zemských volbách zvítězila sociální demokracie (SPD) dosavadního zemského premiéra Dietmara Woidkeho před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD). Konečné výsledky potvrdily závěry povolebních prognóz, které zveřejnily veřejnoprávní stanice ZDF a ARD. Do sněmu se dostaly kromě SPD a AfD už jen dvě další strany.

Podle ZDF získala sociální demokracie 30,9 procenta hlasů, tedy dokonce více než v roce 2019. Zvítězila zde již poosmé po sobě. Druhá AfD dosáhla na 29,2 procenta. Prognóza stanice očekávala o něco méně těsný rozdíl. Průzkumy veřejného mínění však v posledních týdnech stabilně předpovídaly vítězství AfD, která je označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu.

Do parlamentu se dostaly už jen dvě další strany: z třetího místa nová levicová formace Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW) se 13,5 procenta hlasů a ze čtvrtého konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) s 12,1 procenta.

Zelení, Levice, liberální svobodní demokraté (FDP) a Svobodní občané zůstali pod pětiprocentní hranicí a nakonec se do zemského sněmu nedostali ani skrz takzvaný přímý mandát.

Volební účast činila 72,9 procenta, a byla tak nejvyšší v historii zemských voleb v Braniborsku.

Celostátní význam

Pozornost byla na volby v Braniborsku, které má jen 2,5 milionu obyvatel, upřena v Německu i proto, že se s jejich výsledkem spojovala další politická budoucnost sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Spekulovalo se, že by v případě vítězství AfD mohly ve straně posílit hlasy, které volají po tom, aby Scholz v celoněmeckých volbách v příštím roce v září už nekandidoval na kancléře.

Není jasné, zda výsledek hlasování v Braniborsku tyto hlasy zcela umlčí. Kampaň před volbami byla totiž velmi silně zaměřena na osobu oblíbeného zemského premiéra Woidkeho. Snaha distancovat se od nepopulární Scholzovy vlády, kterou tvoří SPD, zelení a svobodní demokraté (FDP), byla přitom u braniborských sociálních demokratů tak velká, že se kancléř předvolebních mítinků v zemi neúčastnil.

„Naším cílem bylo od začátku zabránit tomu, aby naše země dostala velké hnědé razítko,“ uvedl Woidke po zveřejnění prognóz s odkazem na barvu přiřazovanou krajní pravici. Zklamání vyjádřil spolupředseda AfD Tino Chrupalla, jehož strana v nedávných volbách v Sasku a Durynsku získala přes třicet procent hlasů, a v Durynsku dokonce vyhrála. „Chtěli jsme Woidkeho poslat do důchodu,“ uvedl.

Za hořkou porážku označil výsledek své strany generální tajemník CDU Carsten Linnemann. Pro CDU, která je na celoněmecké úrovni nejsilnější opoziční stranou, je dvanáct procent hlasů nejhorším výsledkem v Braniborsku od roku 1990.

Braniborsko je jednou ze spolkových zemí, které vznikly v roce 1990 po zániku komunistické Německé demokratické republiky (NDR). Obklopuje německé hlavní město Berlín, braniborskou metropolí je Postupim. Z větších měst v něm leží například Chotěbuz (Cottbus) či Frankfurt nad Odrou. Vysokou životní úroveň mají lidé především v takzvaném špekovém pásu, tedy v přímém okolí Berlína. Ve zbytku spolkové země je ekonomická situace horší. Právě v méně rozvinutých oblastech na východě země je úspěšná AfD.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Torontu při přistání havarovalo letadlo a převrátilo se

Na letišti v kanadském Torontu v pondělí při přistání havarovalo letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu, informují média. Letoun se podle fotografií sdílených na sociálních médiích obrátil na střechu. Letiště je uzavřeno pro přílety i odlety.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Bilance: Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Zadrženého českého manažera v Senegalu řeší diplomaté i politici

Třetí měsíc drží Senegal ve vazbě manažera Ilju Mazánka. Firma Transcon měla v západoafrické zemi zrekonstruovat pět letišť. Podle místních úřadů ale způsobila škody asi za dvě a půl miliardy korun. Případem se zaobírají právníci, diplomaté i politici. V týdnu se přidá ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
17. 2. 2025

Tragédie ve Villachu má svého hrdinu, útočníka zastavil syrský krajan

Sobotní útok v rakouském Villachu, kde muž původem ze Sýrie zabil čtrnáctiletého chlapce a dalších pět lidí zranil, má svého hrdinu. Je jím dvaačtyřicetiletý Aladin al-Habibi, taktéž původem ze Sýrie, který svému krajanovi zabránil, aby v činu pokračoval. Podezřelého následně zadržela policie.
17. 2. 2025

Mluvit teď o vyslání vojáků na Ukrajinu je velmi nevhodné, míní Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz po schůzce lídrů evropských zemí v Paříži řekl, že nyní považuje za velmi nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Ruskem napadenou zemi je ale podle něj nutné dál podporovat. Účastníci jednání se podle polského premiéra Donalda Tuska shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Trumpovy vyhazovy způsobují chaos nejen mezi jadernými experty

Administrativa Donalda Trumpa propustila tisíce státních zaměstnanců, například z ministerstva školství, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo lesní správy. Důvodem je snaha ušetřit na federálních výdajích. Odborníci ale upozorňují, že fungování některých úřadů tím může být ohroženo, zejména pokud se výpovědi týkají odborných vědeckých pozic.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Danko po Ficově ultimátu nabízí všechna ministerstva SNS

Představitelé slovenské vládní koalice se v pondělí dvakrát sešli, aby řešili krizi po ztrátě většiny ve sněmovně. Premiér Robert Fico (Smer) navštívil také prezidenta Petera Pellegriniho. Po těchto jednáních žádné oficiální informace nezazněly. Předseda Slovenské národné strany (SNS), nejmenší koaliční strany, Andrej Danko však překvapivě nabídl pro reorganizaci kabinetu všechna svá tři ministerstva a také další funkce.
17. 2. 2025
Načítání...