Útok kyselinou na šéfa baletu: Sólista dostal šest let

Moskva – Moskevský soud poslal na šest let do vězení baletního sólistu Pavla Dmitričenka, kterého uznal vinným z účasti na útoku kyselinou na šéfa baletu Velkého divadla Sergeje Filina. Spolupachatel Jurij Zaruckij, který leptavou tekutinu použil, dostal deset let vězení a další komplic Andrej Lipatov čtyři roky. Rozsudek je zatím nepravomocný, obhájci odsouzených dali najevo, že podají odvolání. Soud rovněž vyhověl žádosti postiženého, aby mu bylo přiznáno finanční odškodné ve výši 3,5 milionu rublů (2,1 milionu korun) za utrpěnou fyzickou a morální újmu. Kyselina způsobila Filinovi rozsáhlá zranění, téměř přišel o zrak a musel se podrobit více než dvěma desítkám operací.

„Vina za spáchání tohoto zločinu byla plně prokázána,“ uvedla soudkyně. Podle soudu si devětadvacetiletý Dmitričenko k lednovému útok objednal Jurije Zaruckého, kterého na místo činu dovezl Andrej Lipatov. Obžaloba žádala pro Dmitričenka devět let vězení, pro Zaruckého deset a pro Lipatova šest.

Dmitričenkův případ měla na starosti známá soudkyně Jelena Maximovová, která do vězení poslala mimo jiné patrně nejznámějšího vězně Michaila Chodorkovského. Ve své kariéře vynesla už 150 rozsudků, přičemž žádný z nich nebyl osvobozující.

Dmitričenko Zaruckému zaplatil, aby Filina zbil, o kyselině nemluvil

Soudkyně rovněž konstatovala, že Dmitričenko osudnou noc Filina sledoval a Zaruckému mobilem zavolal, že se šéf baletu vydal z divadla domů. Dmitričenko v soudní síni přiznal „morální odpovědnost“ za útok. Tvrdil ale, že o kyselině nevěděl, neboť Zaruckému zaplatil 50 tisíc rublů (zhruba 30 tisíc korun), aby Filina zbil. Tuto verzi Zaruckij u soudu potvrdil a řekl, že použít kyselinu byl jeho nápad. Podle žaloby si útok Dmitričenko objednal z rozhořčení nad Filinovým obsazováním hlavních baletních rolí a rozdělováním prémií. 

Za Dmitričenka se postavily stovky jeho kolegů a zaměstnanců divadla. V otevřeném dopise vyjádřili názor, že Dmitričenko na sebe vzal vinu pod údajně brutálním nátlakem policie.

Tatjana Kuzněcová, baletní kritička:

„Je to obrovský skandál, ale na výkonu souboru se to neprojevuje. Samozřejmě, někteří tanečníci podepisují petice na podporu Dmitričenka, někteří chtějí svědčit u soudu. Své příznivce i odpůrce mají oba tábory.“

Dmitričenko a Lipatov si mají trest odpykat v pracovním táboře s přísným režimem. Zaruckij bude umístěn do tábora s ještě tvrdším zvláštním režimem. Advokát Dmitričenka Sergej Kadyrov označil rozhodnutí soudu za nespravedlivé a sdělil, že má v úmyslu podat odvolání. „Domluvili jsme se s Pavlem, že verdikt určitě napadneme. Rozsudek je neopodstatněný a podle všeho neodpovídá tomu, co se skutečně stalo,“ uvedl Kadyrov. Podobně se vyjádřili také obhájci dalších dvou odsouzených. 

Právní zástupkyně 43letého Filina Taťána Stukalovová uvedla, že případné odvolání večer s Filinem prodiskutuje. Ten se nyní v Německu připravuje na další operaci očí. Rozhodující podle ní bude, zda je s rozsudkem soudu spokojen. Další advokátka postiženého Natalija Životkovová před soudní budovou naznačila, že je s verdiktem spokojená. „Šest let je velký trest,“ řekla. „Nikdy jsme se nebavili o nějakých výjimečných trestech. Ani jsme je nepožadovali. Sergej Filin jen žádal trest vězení. Nikdy jim to neodpustí,“ dodala.

Filin už v Německu podstoupil 23 operací – následky poleptání ale podle doktorů ponese navždy. V Německu na oční klinice by měl podstoupit ještě několik dalších operací. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenská policie oznámila, že překazila útok na továrnu na drony

Slovenská policie v úterý oznámila, že příslušníci úřadu pro boj proti organizovanému zločinu (ÚBOK) překazili žhářský útok na továrnu na výrobu bezpilotních systémů. V případu stíhá tři cizince, které obvinila z obecného ohrožení na objednávku. Dva z nich byli zadrženi na Slovensku, další pak v Německu. Podle listu Denník N se terčem útoku měl stát závod společnosti Skyeton, kterou založil ukrajinský podnikatel Oleksandr Stepura.
15:17Aktualizovánopřed 41 mminutami

Šéf CIA Ratcliffe jednal v Moskvě, informovala americká média

Na utajenou schůzku do Moskvy v úterý přicestoval ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe, informovala americká média s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Zpráva přichází poté, co byl v úterý na moskevském letišti spatřen americký vojenský transportní letoun a kolona diplomatických vozidel USA. Washington ani Kreml informaci o cestě šéfa americké tajné služby do Ruska nepotvrdily. Tiskové agentury později informovaly, že letoun už odletěl.
17:55Aktualizovánopřed 53 mminutami

Kanada zavede cla na zboží z USA ve výši od patnácti do padesáti procent

Kanada zavede cla ve výši od patnácti do padesáti procent na zboží dovážené ze Spojených států. Odvetné opatření za americké tarify vstoupí v platnost 8. září, oznámila v úterý podle agentury Reuters kanadská vláda. Ta zároveň představila podpůrná opatření pro kanadské podniky a pracovníky, na které eskalující obchodní válka dopadá.
17:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Silná bouře připravila tisíce Litevců na několik dní o vodu a elektřinu

Silná bouře, která se o víkendu přehnala přes Litvu, připravila tisíce lidí o elektřinu, vodu, teplo i mobilní signál. Jedno z měst vyhlásilo místní stav nouze, zatímco obce začaly v pondělí vyhodnocovat škody a odklízet následky bouře. V některých oblastech za pouhých dvanáct hodin spadl téměř měsíční úhrn srážek.
před 2 hhodinami

Ukrajina získala souhlas Londýna a Paříže s výrobou střel Storm Shadow / SCALP

Ukrajina obdržela od Spojeného království a Francie kladné odpovědi ohledně předání technologií a licencí potřebných k výrobě střel dlouhého doletu SCALP / Storm Shadow. Technické týmy se nyní musí dohodnout na harmonogramu realizace projektu. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci s estonským prezidentem Alarem Karisem, informoval zpravodaj stanice Suspilne Ukraine.
před 3 hhodinami

Jak se svět blíží ke katastrofickým klimatickým jevům, rozebírá agentura AP

Agentura AP varuje v rozsáhlém textu před příliš optimistickým pohledem na katastrofální události současnosti i vykreslováním budoucnosti pozitivními scénáři.
před 3 hhodinami

Americké sankce na íránskou ekonomiku mohou uškodit hlavně Číně, píše CNBC

Americké sankce namířené proti íránské ekonomice mohou zasáhnout především Čínu, Spojené arabské emiráty (SAE), Turecko, Irák a Indii. S odkazem na analytiky a statistická data to uvedla americká televize CNBC. Nová opatření v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Jejich smyslem je íránskou ekonomiku izolovat, a tak oslabit íránský režim.
před 6 hhodinami

Ukrajinci zasáhli ruské závody, hlásí dva mrtvé v Záporoží a jednoho v Charkově

Gubernátor Krasnodarského kraje na jihu Ruska Veniamin Kondratěv napsal, že po nočním ukrajinském dronovém útoku vypukl požár v Afipské rafinerii. Úder později potvrdila i ukrajinská armáda. Ta deklaruje ještě zásah závodu na zpracování plynu, zatímco ruské úřady zmiňují druhou zasaženou rafinerii. Ruské útoky zabily dva lidi v Záporoží a poškodily šestnáctipatrovou obytnou budovu v Kyjevě, píše server Ukrajinska pravda. O jednom mrtvém v Charkově informoval starosta města.
08:09Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.