Ukrajinská armáda dokončila stahování svých jednotek u obce Zolote

3 minuty
Částečné stažení ukrajinských vojáků
Zdroj: ČT24

Ukrajinská armáda dokončila své částečné stažení na druhém místě frontové linie u obce Zolote na východě země. O vytvoření širšího pásma, které oddělí vojáky od proruských povstalců, rozhodli začátkem října účastníci mírových rozhovorů v Minsku. V příštích dnech by měli vojáci opustit i další bojiště fronty na Donbasu.

Ukrajinská armáda buduje nové obranné linie o několik set metrů dál od těch původních, které byly na dostřel ručních zbraní. Mezi vládními vojáky a proruskými povstalci tak vzniká území nikoho. Má to přispět k trvalejšímu klidu zbraní. „Předtím byla vzdálenost mezi 180 až 100 metry, teď jsou to dva kilometry,“ popisuje jeden z ukrajinských vojáků.

Stažení sil podle armádního komuniké ověřili pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), a to i za pomoci dronu. Armáda si ale vyhradila právo na „adekvátní reakci“ v případě ohrožení místních obyvatel, obsazení přilehlého území či průniku nepřátelských průzkumníků.

„Teď čekáme na reakci povstalců. Pokud se taky stáhnou, všechno bude v pořádku. Jestli se pokusí zaujmout naše pozice, tak nebudeme přihlížet. Jsme schopní se vrátit zpět za pět minut,“ ujišťuje voják Volodymyr.

Ukrajinská armáda opouští oblast u vesnice Zolote
Zdroj: Gleb Garanich/Reuters

„Potřebujeme mír, a ne kilometrové nebo půlkilometrové stažení vojáků. Řekněte mi, jaký je mezi tím rozdíl?“ ptá se obyvatel vesnice Katerinivka.

O oddělení sil znepřátelených stran na východoukrajinském bojišti rozhodli počátkem října účastníci mírových rozhovorů v Minsku. První podobná operace se už v červnu uskutečnila u obce Stanycja Luhanska, další dvě měly následovat v lokalitách Zolote a Petrivske. Stažení se ale na první pokus neuskutečnilo kvůli vzájemnému obviňování ze střelby. Odpoutávání sil obou stran v Zolotem tak se zpožděním začalo až toto úterý.

Frontová linie u Zolote
Zdroj: Gleb Garanich/Reuters

Další stahování bude záviset na bezpečnostní situaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij tento týden oznámil, že pokud bude dodržováno příměří, začnou se 4. listopadu od sebe vzdalovat jednotky obou stran také v oblasti obce Petrivske. Ministr obrany Andrij Zahorodňuk ale později podle listu Ukrajinska pravda upozornil, že vzhledem k předchozímu ostřelování se tato operace v pondělí neuskuteční.

Podle separatistů toto oznámení svědčí o tom, že ukrajinská armáda hledá záminky, aby se nemusela ze svých pozic stáhnout.

Stažení vojáků obou stran je považováno za poslední překážku mírových jednání mezi Ukrajinou, Ruskem, Francií a Německem, označovaných jako normandský formát. Cílem rozhovorů je konflikt na východě Ukrajiny ukončit. Dosud si vyžádal více než 13 tisíc lidských životů a z domovů vyhnal více než milion lidí.

Ukrajinská armáda bojuje proti Ruskem podporovaným separatistům v Luhanské a sousední Doněcké oblasti od jara 2014. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva zapojení do konfliktu popírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 4 mminutami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 19 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 4 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 4 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...