Ukrajinci usilují o obnovu energetické infrastruktury

3 minuty
Události: Rusko pokračuje v útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu
Zdroj: ČT24

Ukrajinská energetika funguje pouze na padesát procent loňského výkonu. Na vině jsou pravidelné útoky ruské invazní armády na tuto infrastrukturu. Štáb ČT natáčel v jedné z tepelných elektráren, která je nyní schopna generovat teplo pouze do sousední vesnice. Kdysi přitom patřila ke klíčovým v regionu. I proto si ukrajinská vláda klade otázku, jak po masivních útocích přežít příští zimu.

Hala největší tepelné elektrárny na západě Ukrajiny připomíná místo energetického zařízení spíše opravárenskou dílnu. Zaměstnanci, kteří by jinak dozorovali provoz bloků, teď zachraňují každou součástku, která by se ještě mohla dál využít.

„Minulou zimu jsme se snažili poškozené ovládání opravovat. Když se nám to nepovedlo, součástky jsme využili v jiném bloku,“ přiblížil Sergej, pracovník oddělení řízení výroby na tepelné elektrárně.

Ruské ostřelování vytváří obrovský tlak na celou energetickou síť Ukrajiny, neboť cílí nejen na samotná výrobní zařízení, ale také třeba na trafostanice nebo na rozvodnou síť. „Poškození ovládacích prvků, jako jsou transformátory, zmenšily manévrovatelnost samotného energetického systému,“ uvedl Ihor, pracovník tepelné elektrárny.

Ukrajina pak v praxi nemůže plynule převádět energii ze západních do východních oblastí. Hrozilo by navíc přetížení vedení velmi vysokého napětí, úřady proto musí v jednotlivých regionech provádět odstávky. Bez proudu jsou lidé denně po dobu několika hodin.

Problémy v zimním období

Napadená země proto musí masivně přebírat energii z okolních zemí – například ze Slovenska. Jen za poslední měsíc jí importovala více než za celý loňský rok. Podle Sergeje z oddělení řízení výroby na tepelné elektrárně nedovoluje technická charakteristika sítí dovážet tolik, aby se plně zabezpečila celá země.

„Když se nám nepodaří obnovit vlastní generaci, budeme v zimě čelit velkým problémům,“ upozornil. Ukrajinská vláda před zimou nabádá úřady a podniky k nákupu velkých plynových generátorů, které ale bez větších investic do nových sítí pomohou pouze lokálně.

„Plyn je významně dražší, energetická síť je levnější,“ uvedl pracovník výzkumného vrtu Ihor. „Když je ale taková situace, že musíme využívat technologie, abychom to ustáli, pak je to prostě potřeba,“ dodal.

Kvůli útokům na energetické zdroje, jako jsou třeba tepelné elektrárny, roste v zemi význam plynu – nejen jako zdroje tepla. Proto Ukrajinci po celé zemi stále pátrají po nových nalezištích plynu a uvádějí do provozu další a další plynové vrty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 48 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...