Trump chce za zbraně vzácné kovy. Zelenskyj je pro, Kreml zuří

3 minuty
Události: Jednání o ukončení rusko-ukrajinského konfliktu
Zdroj: ČT24

Kyjev by mohl těžit ukrajinské vzácné kovy společně se zeměmi, které mu poskytují vojenskou podporu ve válce s Ruskem. Prezident Volodymyr Zelenskyj to uvedl v reakci na návrh šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Ten prohlásil, že chce výměnou za pomoc Ukrajině strategické nerostné suroviny. Kyjev odhaduje jejich zásoby na stovky tisíc tun. Kreml Trumpův plán kritizuje, stejně jako někteří západní politici.

„Jsme otevřeni tomu, aby toto všechno (nerostné bohatství) bylo možné rozvíjet s našimi partnery, kteří nám pomáhají chránit naši zemi a zatlačit nepřítele zpět svými zbraněmi, svou přítomností, sankčními balíčky. A to je naprosto fér. Mluvím o tom, co jsem řekl už v září, kdy jsem se setkal s prezidentem Trumpem (v USA),“ řekl Zelenskyj podle agentury Unian.

Ukrajina má strategické zásoby titanu, lithia, grafitu a uranu, jež jsou klíčové pro její budoucí ekonomickou stabilitu. Některé z kritických nerostů se ale nacházejí v oblastech, které jsou v současnosti okupovány Ruskem, poznamenal server Politico.

„Jde o cenné kovy, některé Ukrajina ani nezačala těžit, ale má velkou zásobu. Týká se to například lithia. Je to 500 tisíc tun, o kterých ukrajinské úřady tvrdí, že by je Ukrajina mohla mít,“ konstatovala zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.

Tyto nerosty se v současnosti těží například v USA, Austrálii nebo Číně. „Podle analytiků se Spojené státy tímto krokem snaží zajistit vlastní bezpečnost, protože lithium, titan, uran jsou nerostné suroviny, kterými se zajišťuje například výroba elektromobilů nebo vojenských zbraní,“ vysvětluje možnou motivaci Washingtonu Zasidkovyčová.

9 minut
Zpravodajka Zasidkovyčová k situaci na Ukrajině (5. února 2025)
Zdroj: ČT24

Zelenského tým je nyní v kontaktu s bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Mikem Waltzem a s Trumpovým zmocněncem pro Ukrajinu Keithem Kelloggem a domlouvá se termín cesty americké delegace do Kyjeva. Podle agentury Unian by se Kelloggova návštěva měla konat po 11. únoru.

Plán společné těžby

Trump v pondělí prohlásil, že chce zajistit dodávky vzácných nerostných surovin do Spojených států. Doplnil, že se jeho administrativa snaží s Ukrajinou dospět k dohodě, v níž by tato země dodávky zaručila výměnou za to, „co jim dáváme“.

Server RBK-Ukrajina s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinské prezidentské kanceláře napsal, že společná těžba vzácných kovů je jedním z bodů mírového plánu ukrajinského prezidenta a že o tom Zelenskyj jednal s Trumpem už loni na podzim při návštěvě USA.

„Byl to bod v plánu vítězství. Máme speciální zdroje kovů vzácných zemin, uranu, lithia, titanu. Je důležité, aby je nezískalo Rusko. Proto prezident (Zelenskyj) navrhoval, aby byly speciálně chráněny a speciálně využívány spolu s klíčovými partnery,“ informoval zdroj a dodal, že nejprve jsou zapotřebí bezpečnostní záruky garantující ochranu vzácných nerostných surovin.

Kreml Trumpův návrh odmítá

Moskva Trumpovy plány kritizuje. „Pokud věci nazýváme tak, jak jsou, je to návrh koupit si pomoc – jinými slovy, neposkytovat ji bezpodmínečně nebo z nějakých jiných důvodů, ale konkrétně ji poskytovat na komerčním základě,“ konstatoval podle serveru Politico mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Samozřejmě by bylo lepší, kdyby pomoc nebyla poskytována vůbec, protože by to přispělo k ukončení tohoto konfliktu,“ dodal Peskov. Regulérní válku přitom rozpoutalo před skoro třemi lety právě Rusko.

Načítání...

Nelibost nad možnou dohodou mezi Washingtonem a Kyjevem ale vyjádřili i někteří západní politici. Třeba německý kancléř Olaf Scholz označil Trumpův plán za „velmi egoistický, velmi sebestředný“ a varoval, že Ukrajina bude potřebovat své přírodní zdroje k financování poválečné obnovy.

Agentura Reuters uvedla, že Spojené státy po nástupu Trumpa do úřadu nakrátko pozastavily dodávky zbraní Ukrajině, než je o víkendu zase obnovily. Bílý dům chtěl původně zastavit veškerou vojenskou pomoc zemi, která se už tři roky brání plnohodnotné ruské invazi, v Trumpově administrativě jsou ale odlišné názory na to, do jaké míry má Washington Kyjev nadále podporovat, podotýká agentura.

Mírová jednání

Republikán v předvolební kampani sliboval, že válku na Ukrajině ukončí do 24 hodin od nástupu do úřadu, krátce před lednovou inaugurací však připustil, že dojednání míru může trvat měsíce.

Zelenskyj mezitím v jednom z nejnovějších rozhovorů pro britská média připustil přímé rozhovory se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, s nímž se chce setkat i Trump. Ukrajinský prezident dále uvedl, že v případě nepřijetí jeho země do NATO by byly zárukou bezpečnosti pro Kyjev jaderné zbraně.

„Zatím to nelze považovat za nic jiného než za prázdná slova,“ reagoval Peskov a zopakoval argument Ruska, že Zelenskyj nemůže mluvit s ruským vládcem poté, co v roce 2022 podepsal dekret, který mu to zakazuje.

Ukrajinský prezident v říjnu 2022 podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů s Putinem. Stalo se to krátce poté, co Rusko anektovalo čtyři ukrajinské oblasti. V lednu Zelenskyj vysvětlil, že dekret byl namířen proti Ruskem koordinovaným silám na východě Ukrajiny v situaci, kdy se Moskva snažila vyvíjet tlak na Kyjev mnoha různými způsoby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 8 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis, ale zaplatit to má Evropa

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak Unie neučiní, projeví se to na clech.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Evropa hrozí novými sankcemi, pokud útoky neustanou do půlnoci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...