Svět se změnil, prohlásil Tusk. S Macronem chce spolupráci na jaderném odstrašování

Nahrávám video

Francie a Polsko si plánují vyměňovat informace a pořádat společná cvičení v programu pokročilého jaderného odstrašování, uvedl po jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem v Gdaňsku francouzský prezident Emmanuel Macron. Současně vyzval Spojené státy a Írán k uklidnění napjaté situace v Hormuzském průlivu, kterou označil za chybu obou znesvářených stran.

„Mezi záležitosti, které samozřejmě zvážíme, patří výměna informací, společná cvičení a možná i rozmístění,“ řekl Macron na společné tiskové konferenci s Tuskem. Podle agentury AFP tak naznačoval možné nasazení francouzských letounů vybavených jadernými zbraněmi na území Polska.

Program pokročilého jaderného odstrašení Macron oznámil na začátku března a Polsko se na něm chce spolu s dalšími evropskými zeměmi podílet. Varšava v minulosti projevovala zájem o rozmístění amerických jaderných zbraní na polském území, pozitivní odpovědi se však nedočkala.

Macron také vyzval k deeskalaci napětí v Hormuzském průlivu. Írán tuto klíčovou námořní trasu pro přepravu ropy a zemního plynu o víkendu krátce otevřel a poté zase uzavřel v reakci na pokračující blokádu íránských přístavů a lodí ze strany Spojených států. „Náš postoj se nemění. Musíme věci řešit diplomatickou cestou. Všichni se musí uklidnit,“ komentoval podle agentury Reuters Macron.

Macron také na konferenci upřesnil zprávy z Hormuzského průlivu, v němž se o víkendu francouzská loď stala terčem íránských útoků. Podle Macrona nebyla cíleným objektem zásahu. Posádka je v pořádku.

Tusk na tiskové konferenci podle polské agentury PAP uvedl, že Polsko ani Francie si nedělají iluze a vědí, že svět se změnil a Evropa potřebuje být nanejvýš jednotná, aby dokázala čelit novým výzvám. Premiér jmenoval několik klíčových oblastí, kde může Evropa postupovat společně, včetně vojenské pomoci Ukrajině, obrany, kyberbezpečnosti a rozvoje umělé inteligence. Varšava a Paříž jsou podle něj zajedno, že v současné geopolitické situaci je nezbytné posílit evropskou suverenitu.

„Evropa musí věřit ve svou vlastní sílu a schopnosti,“ prohlásil Tusk. „Pokud se o svou bezpečnost nepostaráme sami, nikdo jiný to za nás neudělá,“ dodal.

Vztahy „historické úrovně“

Setkání Tuska a Macrona v Gdaňsku se uskutečnilo podle francouzského serveru sítě France 24 a PAP v den polsko-francouzského přátelství, navíc bylo prvním od doby, kdy spolu Polsko a Francie loni v květnu v Nancy podepsaly smlouvu o přátelství a posílené spolupráci. Macron v pondělí prohlásil, že vztahy obou zemí dosáhly „historické úrovně“.

Klíčovým tématem jednání vládních delegací bylo rozvíjející se strategické partnerství v oblasti jaderné energetiky, píše PAP. Macron oznámil, že Francie nabídne Polsku komplexní řešení v oblasti výzkumu, průmyslové spolupráce, odborných znalostí i bezpečnostních protokolů. Tusk řekl, že Polsko má blízko k finálnímu rozhodnutí o umístění druhého jaderného zařízení v zemi.

Francouzské a polské firmy také společně postaví telekomunikační satelit, který bude na geostacionární oběžné dráze zajišťovat komunikaci polských ozbrojených sil. Podle agentury Reuters to u příležitosti summitu v Gdaňsku oznámily společnosti Thales Alenia Space, Airbus Defence and Space a polská RADMOR, které se na projektu budou podílet. Jeho hodnotu nezveřejnily. Iniciativa je součástí vlajkového plánu Evropské komise na vyzbrojení Evropy a obrannou soběstačnost kontinentu do roku 2030, zvaného ReArm Europe/Readiness, uvedly firmy v prohlášení.

Evropa usiluje o alternativní, vlastní satelitní služby ve snaze čelit globální konkurenci a snížit svou závislost na systému Starlink vzhledem k obavám z politické nepředvídatelnosti jeho majitele, amerického miliardáře Elona Muska, poznamenala agentura Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vedení FIFA se omluvilo za chyby a podpořilo Infantina. UEFA trvá na bojkotu

Vedení mezinárodní fotbalové federace FIFA na středeční mimořádné schůzce v Maroku vyjádřilo podporu kritizovanému prezidentovi Giannimu Infantinovi. Zároveň se omluvilo za chyby týkající se plánů na prodej části práv z mistrovství světa soukromým investorům. Evropskou fotbalovou unii UEFA ale toto řešení neuspokojilo a dál trvá na bojkotu soutěží FIFA. Výkonný výbor Africké fotbalové konfederace CAF naopak jednomyslně potvrdil, že Infantina nadále podporuje.
17:34Aktualizovánopřed 21 mminutami

VideoUkrajina buduje další opevnění na hranici s Běloruskem

Čtyři roky a pět měsíců od vpádu ruské armády Ukrajina čím dál tím důkladněji opevňuje svou severní hranici s Běloruskem. Také z tohoto směru totiž ruské tanky před lety zahájily své tažení na Kyjev. Ukrajinské velení se obává, že jeden z nejbližších strategických spojenců Moskvy by jí opět mohl poskytnout své území k válečným účelům. Na ukrajinské straně proto vznikají další bunkry. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně tvrdil, že Minsk pomáhal svému spojenci v navádění střel mířících na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Přestože ukrajinské obranné síly aktuálně nepozorují, že by v Bělorusku sílila aktivita ruských vojsk, severní směr nadále považují za potenciální bezpečnostní riziko.
před 36 mminutami

Incidenty s drony na letišti v Lipsku vyšetřuje Německo jako úmyslný pokus o způsobení exploze

Vyšetřování incidentů na německém letišti Lipsko/Halle převzalo spolkové státní zastupitelství, které se zabývá nejzávažnější kriminalitou týkající se například ohrožení bezpečnosti. Úřad se sídlem v Karlsruhe má podle agentury DPA podezření na úmyslný pokus o způsobení exploze. Některá německá média uvedla, že ukrajinské letadlo Antonov, u něhož byl nalezen dron s výbušninou, bylo naložené vojenskou municí. Podle jiných médií to ale ministerstvo vnitra interně, i když zatím neoficiálně, popřelo. Později zprávy o munici v letadle dementoval i provozovatel letiště.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Klimatický budíček Maďarů. Lidé i podniky šetří, omezuje se doprava i svícení

Maďarsko se potýká s důsledky enormního sucha. Firmy a domácnosti bezprecedentním způsobem snížily svou spotřebu elektřiny poté, co vláda vyzvala ke zmírnění tlaku na rozvodnou síť. Maďaři mluví o „varování pro společnost“. Naplno se podle nich projevila realita klimatických změn, píše agentura Reuters. Země zároveň musela z velké části odstavit svou jedinou jadernou elektrárnu.
12:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko uvažuje o využití dronů ukrajinské výroby k útokům v Pobaltí, tvrdí Litva

Litevské zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že Rusko uvažuje o tom, že využije ukořistěné drony ukrajinské výroby k provokacím a útokům na kritickou infrastrukturu v pobaltském regionu, řekl místním médiím litevský ministr obrany Robertas Kaunas. Lídři tří pobaltských států a Polska už dříve tvrdili, že Rusko zvažuje útok nebo sabotáž proti jejich zemím jako způsob, jak odvést pozornost od války na Ukrajině a jak oslabit podporu západních spojenců Kyjevu.
před 2 hhodinami

Ukrajina zasáhla obří rafinerii, Rusko cílilo na nádraží či autobus

Kyjev druhou noc v řadě udeřil na jednu z největších ruských ropných rafinerií v Jaroslavské oblasti, kde vypukl požár. Podle ruských úřadů utrpěli zranění čtyři lidé. Ukrajina zaútočila i na další rafinerii v Baškortostánu. Rusové zasáhli několik ukrajinských regionů, jejich cíli byly mimo jiné vlakové nádraží, autobus či obytné domy. Po pěti mrtvých uvádějí úřady v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti, jednu oběť hlásí Oděsa. V dalších ukrajinských regionech jsou po ruských úderech zranění.
08:52Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropská unie má rekordně nízké zásoby zemního plynu

Zásoby zemního plynu v Evropské unii jsou pro toto období roku na rekordně nízké úrovni. Zásobníky jsou naplněny z méně než 58 procent, což je nejméně od začátku vedení statistik v roce 2011 a o dvanáct procentních bodů méně než před rokem. Vyplývá to z údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE). Americko-izraelská válka proti Íránu omezila globální dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), takže v zimě hrozí citelný růst cen plynu, píše Reuters. V Česku jsou zásobníky naplněny z více než 60 procent.
11:23Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Jiný jazyk i technika. Ve Francii spolupracují hasiči z různých zemí

S bojem proti lesním požárům ve Francii pomáhají hasiči z několika evropských zemí. Přestože používají odlišné vybavení a pracovní postupy a ne vždy se domluví stejným jazykem, díky styčným důstojníkům a společně stanoveným cílům dokážou v terénu zasahovat koordinovaně.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.