Tchaj-wan čelí čínskému zastrašování, připomněla v Praze jeho exprezidentka

3 minuty
Události: Tchajwanská exprezidentka v Praze varovala před Čínou
Zdroj: ČT24

Tchaj-wan čelí více než půl století čínskému zastrašování. Hrozby zesílily poté, co začal být součástí mezinárodní komunity a co demokratičtí lídři vyjádřili svoji podporu a ochotu spolupracovat a navštívit Tchaj-wan, řekla v projevu na konferenci Forum 2000 v Praze tchajwanská exprezidentka Cchaj Jing-wen. Světové demokracie v minulých letech čelily mnoha výzvám, autoritářské režimy se staly sebevědomější ve svém stylu vládnutí, uvedla.

Tchajwanská exprezidentka bez podrobností zmínila, že Čína zahájila v okolí ostrova další vojenské cvičení, které Peking označil za varování před „separatistickými činy“.

„Víc než půl století Tchaj-wan čelí trvalému zastrašování ze strany čínského komunistického režimu, který se pokouší jakýmkoli způsobem Tchaj-wan anektovat,“ uvedla. „Tyto hrozby stále zesilují, jak se Tchaj-wan stává integrální součástí mezinárodního společenství a když demokracie a jejich lídři dávají najevo svoji podporu a ochotu spolupracovat a navštívit Tchaj-wan.“

Taková zkušenost nicméně podle ní vedla k tomu, že se tchajwanská společnost a její lídři stali odolnými a pragmatickými. Na zastrašování reagovala bezpečnostní spoluprací se stejně smýšlejícími spojenci, ale také například zaměřením na armádní reformy, civilní obranu a média.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. To sice Tchaj-wan oficiálně neudělal, přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle.

Tchaj-wan v posledních letech navštívili šéfové obou českých parlamentních komor. V roce 2020 do země zamířil šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) společně se zhruba devadesátičlennou delegací. Loni v březnu na něj navázala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Právě tito dva politici ještě spolu s prezidentem Petrem Pavlem exprezidentku v Praze také přivítali.

„Autoritářské režimy jsou sebevědomější“

Mezi výzvami, kterým v poslední době čelily demokracie všude po světě, Cchaj Jing-wen zmínila koronavirovou pandemii, následný ekonomický pokles, důsledky klimatické změny či válku. Autoritářské režimy podle ní posilovaly a tamní lídři chtějí vyvážet svůj styl vládnutí do zbytku světa například přes vojenské hrozby a různé aktivity řadící se do takzvané šedé zóny.

Cchaj Jing-wen také uvedla, že tchajwanská vláda výrazně podporuje Ukrajinu po nevyprovokované ruské agresi. Zmínila humanitární pomoc, ale také to, že se Tchaj-wan připojil k demokratickým spojencům v ekonomických sankcích proti Rusku, například zavedl embargo na prodej strategických komodit, jako jsou polovodiče či produkty leteckého a kosmického průmyslu.

Ostrá reakce Číny na českou podporu ostrovu

Účast Cchaj Jing-wen na konferenci, která se letos věnuje otázce, jak by měly demokracie čelit agresivnímu jednání autoritářských režimů, vyvolala ostrou kritiku Číny.

„Vyzýváme Českou republiku a další příslušné země, aby svědomitě dodržovaly princip jedné Číny,“ vzkázal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. Právě reakce asijského giganta mohla být jedním z důvodů, proč byla účast bývalé prezidentky na fóru oznámena na poslední chvíli. Citlivost situace potvrdili například předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová nebo ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).

Praha má totiž v živé paměti březnový incident, kdy během návštěvy tehdy čerstvě zvolené tchajwanské viceprezidentky málem způsobil dopravní nehodu čínský diplomat, který ji sledoval. Podle ministra zahraničí se celá věc dál řeší.

Praha je první zastávkou bývalé tchajwanské prezidentky na turné po Evropě. I proto, že Česko je v posledních letech, k nelibosti Číny, jedním z nejdůraznějších podporovatelů tchajwanské svrchovanosti.

Vystrčil: Věřím, že by USA kvůli Tchaj-wanu šly do konfliktu

„Čínské manévry byly proto, že tchajwanský prezident vystoupil s projevem, ve kterém řekl, že Čínská lidová republika není mateřskou zemí Tchaj-wanu,“ upozornil v Interview ČT24 předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Je dobře, že Tchaj-wan má bezpečnostní záruku, která tkví v tom, že Spojené státy říkají, že jej budou chránit,“ doplnil.

30 minut
Interview ČT24: Miloš Vystrčil
Zdroj: ČT24

„Respektujeme přístup, který říká, že Tchaj-wan je samostatná země s možností určovat si svou vládu a volit své představitele,“ řekl Vystrčil. „Co se týká diplomatického zastoupení, v tuto chvíli nemá v České republice ambasádu, v institucích, kde byl dříve zastoupen Tchaj-wan, je nyní zástupcem Čínská lidová republika. Ale jsem přesvědčen, že to není seriózní přístup k Tchaj-wanu. Je ke škodě všech, když například nemůže být členem Světové zdravotnické organizace.“

Se stoprocentní jistotou nikdo nemůže říct, jestli by USA opravdu s Čínou šla do války, přiznává předseda Senátu. „Na druhou stranu nemám důvod nevěřit prohlášením nejvyšších představitelů Spojených států amerických. Tudíž předpokládám, že by se tak stalo,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael propustí vězně, až dostane záruky o předání dalších rukojmí

Izrael propustí palestinské vězně, kteří se měli dostat na svobodu v sobotu, až dostane záruky, že teroristické hnutí Hamás předá další rukojmí, uvedla podle agentur kancelář premiéra Benjamina Netanjahua. V rámci dohody o příměří měl Jeruzalém po sobotním předání šesti unesených propustit na šest stovek vězňů, což se nestalo.
před 7 hhodinami

Útok nožem na východě Francie si vyžádal oběť a raněné

Jeden člověk přišel o život a dva městští strážníci utrpěli vážná zranění při útoku nožem v Mylhúzách na východě Francie. Sedmatřicetiletý podezřelý z útoku, který se stal při demonstraci, byl zařazen do databáze zaměřené na prevenci radikalizace a terorismu, napsala agentura AFP s odvoláním na prokuraturu. Prezident Emmanuel Macron pak jednoznačně hovořil o islamistickém teroristickém útoku, podle ministra vnitra Bruna Retailleaua však roli sehrálo zřejmě i špatné duševní zdraví útočníka.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Dle ukrajinských zdrojů Kyjev a Washington v sobotu smlouvu nepodepíší, protože je potřeba dopracovat řadu detailů. Elon Musk, jehož společnosti SpaceX Starlink patří, ale zprávu Reuters popřel na své sociální síti. Americký prezident Donald Trump pak večer SEČ prohlásil, že dohoda je blízko.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zóna ČT24: Ukrajinská armáda rekrutuje vězně a láká i dezertéry

Tři roky války se nutně podepsaly na morálce a početních stavech ukrajinské armády. Dezertérům proto nabídla snížení nebo odpuštění trestu, pokud opět obléknou uniformu. Nové vojáky pak nabírá po ruském vzoru i mezi vězni.
před 15 hhodinami

V Německu demonstrovaly desetitisíce lidí proti krajní pravici

Desítky tisíc lidí v sobotu, den před parlamentními volbami, demonstrovaly v Německu proti krajní pravici a spolupráci s ní. V Hamburku se sešlo podle policie až čtyřicet tisíc lidí, až 25 tisíc lidí napočítali policisté v jihoněmeckém Freiburgu. Stovky lidí se sešly také na protestu v bydlišti kandidátky na kancléřku za Alternativu pro Německo (AfD) Alice Weidelové ve Švýcarsku.
před 16 hhodinami

Bundeswehru chybí lidé i vybavení

Bezpečnost a s ní související otázka financování německé armády byly jedním z hlavních témat předčasných voleb. Mimořádný úvěr pro bundeswehr ve výši sto miliard eur, který si Berlín po vpádu ruské armády na Ukrajinu vzal, je už vyčerpaný nebo rozplánovaný. Německo si bude muset podle kancléře Olafa Scholze na bezpečnost půjčit a uvolnit svou dluhovou brzdu.
před 17 hhodinami

Papež František je v kritickém stavu

Papeži Františkovi se od pátku přitížilo a je v kritickém stavu. Podle Vatikánu v sobotu ráno prodělal dlouhou astmatickou dechovou tíseň, která vyžadovala vysoký přísun kyslíku. Papež, který je hospitalizován v Římě s oboustranným zápalem plic, také dostal transfuzi krve poté, co testy prokázaly stav spojený s anémií.
před 17 hhodinami

Izrael odložil dohodnuté propuštění palestinských vězňů, píše AFP

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Agentura AFP později napsala, že Jeruzalém odložil propuštění palestinských vězňů.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...