Štafetu předsednictví EU přebírá Litva – jako první z pobaltských zemí

Vilnius/Brusel - Litva dnes po Irsku na půl roku přebírá předsednictví v Evropské unii. Je to vůbec poprvé, co se některá z pobaltských republik ujímá vedení EU. Tato někdejší sovětská republika se chce během šestiměsíčního mandátu zaměřit zejména na energetické otázky unie, rozvoj Pobaltí a na kontrolu vnějších hranic EU.

Vilnius by také rád zintenzivnil spolupráci Bruselu a zemí na východ od hranic EU - s Ukrajinou, Gruzií, Arménií a v dlouhodobém výhledu i s Běloruskem. Litevská vláda již tyto země pozvala na listopadový summit Východního partnerství do Vilniusu. Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová by zde ráda podepsala asociační dohodu mezi Bruselem a Ukrajinou.

V lednu příštího roku se předsednictví po Litvě ujme Řecko.

Litevská prezidentka vítá Chorvatsko v EU
Zdroj: ČTK/AP/Darko Bandic

Předsednictví EU se po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost výrazně změnila. Zatímco ještě za českého předsednictví v první polovině roku 2009 premiér předsedal summitům a zastupoval unii na mezinárodní scéně, nyní tuto roli zastává unijní prezident Herman Van Rompuy. Podobně je to v oblasti zahraniční politiky, která spadá pod šéfku unijní diplomacie Catherine Ashtonovou, zatímco dříve to byl ministr zahraničí dané předsednické země.