Bouře se silným větrem a vydatnými srážkami si ve středu v Chorvatsku a ve Slovinsku vyžádaly životy nejméně čtyř lidí. Velmi silná bouřka zasáhla chorvatské hlavní město Záhřeb, ve kterém zahynuli dva lidé. Bouře vyvracela stromy a způsobila přerušení dodávek proudu také v Bosně a Hercegovině. Varování před špatným počasím vydaly úřady rovněž v Srbsku. Teploty v Evropě stále atakují rekordy kontinentu.
Slovinsko a Chorvatsko zasáhly silné bouře, nejméně čtyři lidé přišli o život
Silná bouře zasáhla Záhřeb kolem čtvrté odpoledne. Dva lidé ve městě zahynuli, když na ně spadl vyvrácený strom. Bouřka také způsobila komplikace ve veřejné dopravě a řada lidí přišla o dodávky proudu.
„Vyzývám občany, aby volali o pomoc jen v situacích, kdy je ohrožen jejich život nebo když jsou v krajní nouzi, a to do doby, než se situace stabilizuje,“ vyzval starosta Záhřebu Tomislav Tomaševič. Podle chorvatských médií udeřil na hlavní město vítr o síle až 120 kilometrů za hodinu.
Jednoho mrtvého hlásí úřady také na východě Chorvatska.
Další člověk přišel v souvislosti s bouřemi o život ve Slovinsku, a to v oblasti turisticky oblíbeného Bledského jezera na severu země. Při pádu stromu se jedna další osoba zranila. Podle stanice TV Slovenija se jedná o cizince. Silný vítr vyvracel stromy a působil škody i v dalších částech Slovinska. Úřady také varují před horskými túrami v oblastech, kde panuje nebo se očekává špatné počasí.
Podle agentury Reuters srbské úřady vydaly varování před silnými bouřkami, takzvanými supercelami, které by se mohly vytvořit nad srbským územím.
Vedro v Evropě
Na italské Sardinii a Sicílii atakovaly v úterý a ve středu teploty dva roky starý evropský rekord 48,8 stupně, který pochází rovněž ze Sicílie. Na těchto dvou italských ostrovech bylo tento týden až 47 stupňů. V Itálii ve středu vlna horka vrcholila, teploty přes 40 stupňů ale zůstanou ještě několik dní na jihu země. Na severu se už objevily bouřky, které přinesly ochlazení. Rovněž ve Španělsku už extrémní horka končí.
Vedra sužují také středomořské pobřeží Francie a její ostrov Korsiku, kde rovněž v úterý padaly místní rekordy. I předpověď na další dny tam hlásí teploty přes 35 stupňů a v departementu Var až 40 stupňů.
Nebývale vysoké teploty, přes 40 stupňů, trápí i Řecko, kde na řadě míst bojují hasiči s lesními požáry. Západně od Atén zuří již třetí den lesní požáry, které zachvátily desítky domů a přinutily obyvatele k evakuaci. Další požár vypukl také na turisticky oblíbeném ostrově Rhodos, kde byly evakuovány už tři vesnice a jeden hotel. I v následujících dnech přitom v Řecku čekají teploty až 44 stupňů Celsia. Řecký teplotní rekord je 48 stupňů a naměřen byl v roce 1977 v Aténách.
Požáry v Kanadě
S lesními požáry bojují rovněž v Kanadě, je jich zde stále aktivních přes devět set. Letos v této zemi oheň už zničil 109 tisíc kilometrů čtverečních lesa. Vysoké teploty, rovněž přes 40 stupňů, sužují také Spojené státy, kde se varování kvůli extrémním vedrům týká asi 100 milionů lidí, což je zhruba třetina obyvatel země.
Rekordní teploty naměřili v předchozích několika dnech například i v Číně (52,2 stupně), ještě o stupeň více bylo v americkém Údolí smrti v Kalifornii, odkud pochází i světový teplotní rekord 56,7 stupně z roku 1913.