Na severu Sýrie vypukly potyčky mezi Kurdy a Tureckem podporovanými milicemi. Bojovníci Syrské národní armády zabili pět členů kurdských jednotek SDF. Na východě země pak turecký dron zabil pět civilistů. Nové syrské vedení mezitím jmenovalo další členy přechodné vlády – a to do funkcí ministrů zahraničí a obrany. Má jít o další krok v procesu navazování vztahů nového syrského režimu s mezinárodním společenstvím.
Situace na severu Sýrie zůstává napjatá, Turecko prosazuje zrušení sankcí
Kamišlí je město na severovýchodě Sýrie, rozdělené za Bašára Asada mezi vládní a kurdskou část. Teď kurdští obyvatelé doufají v novou budoucnost. „Nová Sýrie se musí poučit a překonat chyby, kterých se dopustila stará syrská vláda. Všichni se musí navzájem mít v úctě a respektovat jazyky ostatních. Uznání kurdštiny je pro nás hlavním požadavkem v nové syrské ústavě, protože uznání kurdského jazyka je uznáním kurdského lidu,“ vysvětlil učitel kurdštiny Abdelaziz Negervan.
„Jsme součástí Sýrie a nechceme ji rozdělovat. Chceme ale Sýrii svobodnou, kde se budou na moci podílet všechny politické a náboženské skupiny, to by měla být demokracie vhodná pro všechny obyvatele země,“ dodala Brivan Younesová z organizace pro ženská práva Kongra Star.
Je nutné zrušit sankce, zní z Ankary
Syrští Kurdové zřídili během občanské války v roce 2013 autonomní oblast zvanou Rožava. Ta se později stala spojencem Západu v boji proti Islámskému státu. Jako nepřítele spojeného se zakázanou Stranou kurdských pracujících ji ale vnímá Turecko.
„Turecko je jedinou zemí, jediným členem NATO, který dokázal porazit obě tyto teroristické organizace. Rozhodně jim nedovolíme růst. V budoucnosti našeho regionu není místo ani pro Islámský stát, ani pro Stranu kurdských pracujících a jejich odnože,“ zdůraznil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Šéf turecké diplomacie Hakan Fidan se v neděli v Damašku setkal s faktickým vládcem Sýrie a vůdcem islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmadem Šarou. Na videozáznamu, který odvysílala turecká státní tisková agentura Anadolu, se turecký ministr zahraničí zdraví a objímá s Šarou.
„Nejtemnější dny Sýrie jsou za námi, čekají nás lepší zítřky,“ řekl Fidan na společné tiskové konferenci s Šarou. Podle Fidana je nezbytné co nejdříve zrušit sankce uvalené na Sýrii v dobách vlády Asadova režimu, protože to zemi umožní znovuvybudovat ekonomiku, infrastrukturu a veřejné služby a také se zbavit terorismu. Mezinárodní společenství by podle tureckého ministra mělo s novým syrským vedením jednat.
Fidan také zmínil pro Turecko důležitou kurdskou otázku. V obnovené Sýrii podle něj není místo pro kurdské milice PKK a YPG, které Turecko považuje za teroristické organizace. Syrské území podle ministra okupují. Šéf diplomacie vyjádřil přesvědčení, že nadcházející administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa přehodnotí postoj k SDF, které jsou významným americkým spojencem v boji proti IS.
Nová armáda z ozbrojených skupin
Do situace na severu Sýrie se chce vložit i nově jmenovaný syrský ministr obrany Murhaf Abú Kasra – chce rozpustit všechny ozbrojené skupiny a začlenit je do budoucí armády.
„Odevzdávají tu náležitosti spojené se smlouvou, zbraně a cennosti patřící syrskému státu a dostávají dočasnou kartu na tři měsíce. Jejich budoucnost záleží na rozhodnutí vedení. Ale ti, kteří neprolili naši krev, budou žít normální život jako každý občan,“ slíbil důstojník syrského ministerstva vnitra Walíd Abdul Rabo.
Šara se snaží přesvědčit mezinárodní společenství o důvěryhodnosti nového vedení
Šara se v neděli v Damašku setkal i s delegací libanonských drúzů, včetně jejich vůdce a významného politika Valída Džumbláta a drúzských náboženských činitelů. Jde o další z kroků nového syrského vedení, které se snaží ujistit náboženské a etnické menšiny v zemi, že jsou nedílnou součástí nové Sýrie a že jim budou zaručeny všechny svobody a práva.
V rámci upevnění vztahů s drúzskou menšinou v Sýrii Šara oznámil, že do převážně drúzského města Suvajda na jihozápadě země pošle vládní delegaci, a přislíbil spolupráci při zajišťování veřejných služeb v oblasti. Obyvatelé města Suvajda měli v minulých letech velice napjaté vztahy s Asadovým režimem a v oblasti pravidelně docházelo k násilnostem. Drúzové jsou arabská komunita vyznávající náboženství odštěpené od šíitského islámu, přičemž k jejich víře nelze konvertovat. Žijí v Sýrii, Libanonu a v Izraeli.
Agentura AFP zmínila, že na nedělní schůzce se Šara poprvé objevil v saku a kravatě. Vojenskou uniformu po pádu prezidenta Asada po pár dnech vyměnil za sako s košilí bez kravaty. Šara tak pokračuje ve své vizuální přeměně z islamistického povstalce na moderního politika, konstatovala AFP.
Faktický vládce Sýrie Šara se od svržení Asadova režimu snaží přesvědčit mezinárodní společenství o důvěryhodnosti nového vedení, které bylo spojováno s radikálním islámem. Teď za hlavní priority označuje stabilitu země, vládu práva, respektování svobod i práva menšin a žen.