Šest evropských zemí ve společném prohlášení odsoudilo nedávné útoky Palestinců, při kterých zahynuli izraelští občané na Západním břehu Jordánu. Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Polsko a Španělsko ale zároveň vyzvaly Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na palestinských územích, která okupuje.
Šest evropských zemí odsoudilo palestinské útoky a vyzvalo Izrael, aby nerozšiřoval osady
„Důrazně odsuzujeme nedávné teroristické útoky, při kterých byli zabiti izraelští občané. Terorismus nelze za žádných okolností ospravedlnit. Zároveň důrazně odsuzujeme násilí páchané izraelskými osadníky proti palestinským civilistům, včetně ničení jejich domovů a majetku,“ uvedly evropské státy.
„Vyzýváme izraelskou vládu, aby zrušila své nedávné rozhodnutí pokročit ve výstavbě více než sedmi tisíc bytových jednotek po celém okupovaném Západním břehu, a rovněž legalizaci osad,“ dodaly.
Napětí mezi Izraelem a Palestinou v posledním roce zostřily intenzivnější razie izraelských vojáků proti palestinským radikálům na Západním břehu. Armáda s nimi začala zhruba před rokem po několika palestinských teroristických útocích, při nichž zahynuly tři desítky lidí. Za rok vojáci zatkli na dva a půl tisíce radikálů, ale při střetech loni přišlo o život na 170 Palestinců, včetně civilistů. Letos při raziích zemřelo dalších šest desítek Palestinců, opět včetně několika civilistů.
Napětí zvyšuje i Netanjahuova vláda
Napětí v Palestině se vyostřilo i po nástupu nové vlády Benjamina Netanjahua. V ní jsou ministři, kteří prosazují rozšiřování osad na tomto území, které Palestinci chtějí společně s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem pro svůj stát. Rozšiřování osad považuje většina mezinárodního společenství za nelegální.
V polovině února izraelský úřad legalizoval dalších devět židovských osad na okupovaných územích, což kritizovaly mimo jiné i Spojené státy. Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir tehdy v reakci na to řekl, že „území Izraele náleží izraelskému lidu“ a že chce osad „mnohem víc“.