TÉMA

Židovské osady

Západním břehem Jordánu zmítají násilnosti

Izraelská armáda čtvrtým dnem pokračuje v rozsáhlé operaci na Západním břehu Jordánu. Podle svých slov už zabila šestadvacet palestinských ozbrojenců a dalších třicet zadržela. Od teroristického útoku Hamásu loni 7. října zažívá Západní břeh eskalaci násilí jak ze strany palestinských radikálů, tak židovských osadníků.
31. 8. 2024|

Izrael schválil největší zábor půdy na Západním břehu za 30 let

Izrael chce zestátnit největší část okupovaného Západního břehu Jordánu za 30 let. Informuje o tom agentura AP. Izraelské úřady schválily podle nevládní organizace Peace Now zabrání půdy o rozloze 12,7 kilometru čtverečního v okolí řeky Jordán. To umožní území v blízkosti palestinské metropole Ramalláhu pronajímat Izraelcům, zatímco Palestinci na ně ztratí nárok. Podle mezinárodního práva přitom Izraeli Západní břeh nepatří.
3. 7. 2024Aktualizováno3. 7. 2024|

„Jako by žádná pravidla neplatila.“ Na Západním břehu Jordánu se množí násilné incidenty

Po útoku teroristů Hamásu na Izrael roste napětí na okupovaném Západním břehu Jordánu. Vedle sebe tam žijí Palestinci a židovští osadníci, z nichž někteří svá obydlí postavili nelegálně. Po teroristickém ataku v oblasti přibývá násilí. Organizace spojených národů zaznamenává průměrně sedm útoků na Palestince denně.
6. 11. 2023|

Šest evropských zemí odsoudilo palestinské útoky a vyzvalo Izrael, aby nerozšiřoval osady

Šest evropských zemí ve společném prohlášení odsoudilo nedávné útoky Palestinců, při kterých zahynuli izraelští občané na Západním břehu Jordánu. Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Polsko a Španělsko ale zároveň vyzvaly Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na palestinských územích, která okupuje.
4. 3. 2023|

Izrael schválil stavbu tří tisíc osadnických bytů na okupovaném území

Plánovací výbor izraelského ministerstva obrany ve středu schválil plán výstavby tří tisíc nových bytů v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Úřad tak rozhodl navzdory nesouhlasu Spojených států, Evropské unie a dalších zemí a organizací.
27. 10. 2021|

USA vyjádřily hluboké znepokojení nad izraelským plánem stavby dalších bytů na Západním břehu

Kvůli plánu Izraele postavit více než tisíc nových bytů v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu vyjádřily Spojené státy hluboké znepokojení. Mluvčí americké diplomacie Ned Price prohlásil, že výstavba jde proti snahám o zmírnění napětí v regionu a podrývá snahy o takzvané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle agentury AFP jde o jedno z nejostřejších amerických vyjádření vůči Izraeli od nástupu prezidenta Joea Bidena k moci.
26. 10. 2021|

Izrael rozšiřuje osady na Západním břehu Jordánu. Výstavbu by mohl zkomplikovat Joe Biden

Izrael odsouhlasil výstavbu 800 nových bytových jednotek v osadách na Západním břehu. Nové stavební plány pro osadníky se schvalují několikrát do roka, tentokrát ale vše probíhá v choulostivém období před nástupem nového amerického prezidenta. Izraelci i Palestinci tak napjatě čekají na postoje Joea Bidena, který má s regionem i s kontroverzemi okolo budování osad své zkušenosti coby bývalý viceprezident Baracka Obamy.
14. 1. 2021|

Palestina podle Abbáse vypoví dohody s Izraelem a USA. Reaguje na plán anexe části území

Palestina vypoví všechny dohody včetně bezpečnostních s Izraelem a Spojenými státy. Na schůzce palestinského vedení to podle agentury DPA prohlásil předseda samosprávy Mahmúd Abbás. Zdůvodnil to záměrem Izraele anektovat část Západního břehu Jordánu, který okupuje. Vypovězením smluv hrozil Abbás již na konci dubna.
20. 5. 2020Aktualizováno20. 5. 2020|

Židovské osady na etiketách. Potraviny z okupovaných území nemají být „izraelské“, rozhodl soud EU

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných od června 1967 Izraelem musí být uveden údaj o konkrétním místu jejich původu, včetně židovských osad. Uvedl, že v opačném případě by byla informace o původu zboží klamavá. Opatření má zajistit, aby produkty z židovských osad na okupovaném území, tedy ze Západního břehu Jordánu nebo Golanských výšin, byly jasně označeny a neměly pouze štítek, že pocházejí z Izraele. Verdikt soudu v Lucemburku je pro členské státy závazný. Podle Izraele je rozhodnutí morálně chybné.
12. 11. 2019Aktualizováno12. 11. 2019|