Schwarzenberg a Barroso – v Rakousku Evropané roku

Vídeň – Karel Schwarzenberg a předseda Evropské komise José Manuel Barroso dostali v Rakousku Evropskou cenu Aloise Mocka za rok 2012. Rakušané tak českého ministra zahraničí ocenili jako „velkého Evropana“. Zatímco Barroso dostal cenu v nepřítomnosti, Schwarzenberg si ji včera převzal osobně.

Schwarzenberg v děkovné řeči zdůraznil, že se Evropa nachází v rozhodujícím okamžiku. V souvislosti s politikou rozšiřování Evropské unie konstatoval, že Evropa „ještě není celá“. Její sjednocení je podle něj „úkolem naší generace“.   

Rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger při předávání ocenil Schwarzenberga jako „velkého Evropana“. On i Barroso podle něj častokrát prokázali, že v Evropě dávají přednost „společnému před rozdělujícím“.   

Cena, nese jméno bývalého rakouského ministra zahraničí Aloise Mocka, je vyznamenáním za přínos osobností k institucionálnímu a ekonomickému sjednocení Evropy. Předává se každoročně v rámci takzvaných Dnů tolerance. Uděluje ji od roku 2002 nadace, kterou Mock založil.

V minulosti ji dostali například bývalá slovenská diplomatka Magda Vášáryová, rakouský publicista Paul Lendvai, bývalí ministři zahraničí Slovinska Dimitrij Rupel, Německa Hans-Dietrich Genscher a Francie Roland Dumas nebo bývalí předsedové Evropského parlamentu Jerzy Buzek a Hans-Gert Pöttering.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
19:22Aktualizovánopřed 26 mminutami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
15:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
13:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 5 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 8 hhodinami
Načítání...