Ruští hackeři napadli maďarskou diplomacii, roky mají přístup i k citlivým informacím, tvrdí investigativci

Hackeři napojení na ruské zpravodajské služby FSB a GRU se úspěšně nabourali do IT systému maďarského ministerstva zahraničí a dostali se k vnitřní komunikaci zahrnující i citlivé dokumenty NATO či EU. Píše o tom maďarský investigativní web Direkt36. Podle něj vláda útok odhalila až po několika letech. Ani poté však pracovníky ministerstva nevarovala, ani o napadení neinformovala západní spojence či veřejnost. Na hrozbu své zahraniční kolegy upozornila jen maďarská kontrarozvědka.

Investigativní web se odvolává mimo jiné na zdroje obeznámené s konkrétními případy – bývalé pracovníky maďarských vládních úřadů či zástupce zpravodajské a bezpečnostní komunity.

Podle nich podnikají ruští hackeři v uplynulé dekádě opakovaně úspěšné útoky na maďarské vládní úřady včetně ministerstva zahraničí. V případě maďarské diplomacie byly napadeny všechny počítače v budapešťském sídle úřadu a také na dalších více než 150 místech po světě, která spadají pod více než devadesát zahraničních misí.

Hackerům se podařilo prolomit také šifrované zprávy v systému, v kterém se vyměňují i informace podléhající utajení podle dvou nižších stupňů „vyhrazené“ a „důvěrné“ včetně citlivých dokumentů NATO a EU. Direkt36 nemá žádné zprávy o tom, že by se útok dotkl i informací klasifikovaných jako „tajné“ či „přísně tajné“.

Vládní počítače byly podle zdrojů webu napadeny už před několika lety, odhalit útok se ale podařilo relativně nedávno. Pokračoval ještě minimálně letos v lednu a částečně také po začátku ruské invaze na Ukrajinu, píše Direkt36.

Szijjártó si odjel pro vyznamenání do Moskvy

Vedení ministerstva zahraničí včetně šéfa diplomacie Pétera Szijjártóa bylo o ruské aktivitě informováno minimálně před šesti měsíci, nevarovalo ale své pracovníky, že jejich počítače byly napadeny. Pouze je počínaje podzimem 2021 ve zvýšené míře upozorňovalo na možná bezpečnostní rizika v souvislosti s používáním některých zařízení či programů.

Szijjártó hrozbu v prosinci zatajil i parlamentnímu výboru pro národní bezpečnost, kterému sice oznámil, že jsou činěna opatření pro posílení vnitřní bezpečnosti diplomacie, neřekl ale, že to souvisí s kyberútoky. Den před koncem roku pak odjel do Moskvy převzít ruské státní vyznamenání.

Několik diplomatů EU a NATO podle Direct36 letos v únoru uvedlo, že neobdrželi žádné informace od maďarského ministerstva zahraničí o tom, že by k ruskému útoku došlo, jeho závažnosti či zda se dotkl dokumentů obou organizací.

Pouze maďarská kontrarozvědka své zahraniční kolegy o ruské aktivitě loni na podzim informovala, a to na neformálním posezení v rámci konference takzvaného Bernského klubu, fóra pro výměnu informací mezi zástupci evropských zpravodajských služeb.

Česko o podobném útoku informovalo

Rusko používalo napadené maďarské počítače k útokům na další státy NATO včetně USA před prezidentskými volbami v roce 2016, píše Direkt36 a připomíná, že Moskva v posledních letech podniká útoky i vůči dalším evropským zemím. V roce 2016 se například dostala k obsahu e-mailových schránek nejméně sto padesáti pracovníků českého ministerstva zahraničí. Česká diplomacie ale na rozdíl od Maďarska útok zveřejnila.

Direkt36 podotýká, že zejména po roce 2014, kdy se Budapešť dohodla s ruským Rosatomem na dostavbě jaderné elektrárny Paks2, Maďarsko kybernetickou bezpečnost zanedbávalo. Připomněl také, jak Maďarsko nakládá s odhalenými ruskými špiony – místo veřejného oznámení o vyhoštění, jako to činí jiné západní země, Budapešť zpravidla dotyčného jen v tichosti pošle zpět do Moskvy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezi Rusy na Ukrajině bojuje řada zahraničních ozbrojenců, mapovala Zóna ČT24

Čína důrazně odmítá, že by na ukrajinské bojiště vyslala své vojáky. Peking k této reakci donutil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když v úterý prohlásil, že se ukrajinští vojáci střetli s nejméně šesti čínskými občany v řadách ruských sil. Dosud bylo známo, že své vojáky organizovaně vyslala na pomoc Rusku jen Severní Korea. Do plnohodnotné invaze se na straně agresora prokazatelně zapojili ozbrojenci z mnoha států, mapovala Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Cestou k míru je dát Rusku okupované ukrajinské oblasti, tvrdil Witkoff Trumpovi

Zvláštní vyslanec Spojených států Steve Witkoff se minulý týden, necelých 48 hodin po schůzce s vyjednavačem vyslaným ruským vládcem Vladimirem Putinem, sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tomu sdělil, že nejrychlejším způsobem, jak zajistit příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila vlastnictví čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila nelegálně anektovat. Informovaly o tom zdroje agentury Reuters.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma

Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...