Ruský soud odročil jednání o rozpuštění Memorialu, organizaci přišly podpořit stovky lidí

9 minut
Horizont ČT24: Proces s organizací Memorial
Zdroj: ČT24

Ruský nejvyšší soud odročil jednání o rozpuštění nevládní organizace Mezinárodní Memorial na 14. prosinec. Jednu z nejstarších a nejrespektovanějších lidskoprávních skupin v Rusku přišly v den zahájení procesu podpořit stovky lidí. Organizace Memorial proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv.

„Soud vyhlašuje přestávku v projednávání žádosti generální prokuratury do 14. prosince,“ uvedla podle agentury TASS předsedkyně senátu Anna Nazarovová. Učinila tak týž den, kdy soud začal případ projednávat.

Generální prokuratura před dvěma týdny podala soudu návrh na rozpuštění organizace s odůvodněním, že soustavně a závažně porušuje zákon o takzvaných „zahraničních agentech“. Prokuratura tvrdí, že Mezinárodní Memorial ospravedlňuje terorismus a extremismus.

Organizace dostala od úřadů nálepku „zahraničního agenta“ v roce 2016. Toto označení, které si z dob Sovětského svazu nese hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a komplikace.

Rusko kontroverzní zákon o „zahraničních agentech“ přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

Jiráková z ÚSTR: Všechny skutky uváděné v žalobě už jsou zahlazeny

Oficiální text žaloby hovoří o tom, že docházelo z pohledu žalobce k systematickému porušování zákona o zahraničních agentech, přiblížila Edita Jiráková z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

„Mělo to spočívat v tom, že na několika zdrojích, například internetových nebo v publikacích staršího data, nebylo výslovně uvedeno, že se jedná o produkci organizace, která byla označena za zahraničního agenta.“

Všechny skutky, které jsou obsahem žaloby, už ale byly s organizací řešeny v rámci správních řízení, upozornila analytička ÚSTR v Horizontu ČT24.

„Když byla organizace upozorněna, že někde chybí konkrétní nápis – většinou se jednalo o nový typ média, kde nebylo jasné a nikde napsané, že by tam mělo být toto uvedeno – tak to organizace obratem napravila. Kromě toho jí byl vždy vyměřen poměrně drakonický finanční postih, a i to bylo splněno,“ připomněla Jiráková. 

„Zároveň podle kodexu o správních deliktech Ruské federace ke všem těmto skutečnostem došlo v roce 2019, což znamená, že jsou v tuto chvíli zahlazeny. Přesto jsou opět nyní uváděny v této žalobě a je jimi dokládáno, že se jedná o (údajné) systematické porušování této legislativy,“ uzavřela Jiráková. 

Stovky lidí přišly vyjádřit nesouhlas

Stanice Echo Moskvy uvedla, že před soudní budovou protestovalo proti možnému zrušení organizace na tři sta lidí. Ochránci lidských práv označují návrh na zrušení Memorialu za politický nátlak a tvrdí, že ruské úřady nemají žádný právní důvod pro likvidaci této organizace.

„Bojím se, že rozhodovat se tady bude ne podle práva, ale podle politického zadání. To není správné,“ uvedl Oleg Orlov, člen rady Centra lidských práv organizace Memorial.

Mezi zakladateli byl i Sacharov

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. „Hledáme a sbíráme svědectví o těch lidech, kteří se stali obětí státního teroru,“ přiblížil práci Mezinárodního Memorialu předseda jeho rady Jan Račinskij, jenž v hnutí pracuje skoro od jeho vzniku. 

Oksana Omarovová, která v organizaci shání peníze na projekty, si nedokáže představit, že by Memorial rozhodnutím soudu přestal pracovat. „Nemohou nás jen tak jednoduše zničit. Když nebudeme právnickou osobou, budeme něčím jiným.“

Lidé z Memorialu se nechtějí vzdát bez boje a jsou odhodlaní se bránit všemi dostupnými a zákonnými prostředky. „Máme lidi, kteří jsou připraveni bojovat ve smyslu práva,“ podotkl Alexander Čerkasov,  předseda rady Centra lidských práv. 

Uskupení samo sebe označuje spíše za hnutí než za jednu organizaci. V roce 2018 mělo přes šedesát poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terči útoků. 

Kroky k likvidaci Memorialu vyvolaly odmítavé reakce v Rusku i v zahraničí. Kritizovala je mimo jiné generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinovičová Buričová, německý ministr zahraničí Heiko Maas a šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD) i několik českých organizací, včetně Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Kritici: Zavření Memorialu dopadne na pátrání po obětech represí

Kritici chystaného uzavření Memorialu argumentují, že takový krok přinejmenším zkomplikuje nebo zcela znemožní pátrání po obětech stalinského teroru. Expozice a badatelny organizace shromažďují důkazy a dokumenty o této éře, ve které sovětský stát od 20. let 20. století nejméně do roku 1953 zotročil a zmasakroval miliony vlastních občanů.

„Jen když člověk jasně nahlédne všechna historická období své země, může být skutečným občanem. Ne jen jednostranným, ale s širokým obzorem,“ podotýká vedoucí archivu organizace Memorial Alena Kozlovová.

Memorial tak působí jako jakýsi strážce vzpomínek na ty, kdo měli být zapomenuti. V jeho pohledu tvoří velkou historii příběhy jednotlivých lidí s jejich konkrétními jmény a osudy. Po těch, kdo zmizeli beze stopy, ale postupně začali pátrat a dodnes pátrají jejich potomci.

Vnuk obětí se obává, že se pravdu o příbuzných bez Memorialu nedozví

Vzhledem k trvale složité byrokracii v Rusku a zejména snaze bývalých sovětských úřadů zamést stopy masových represí je pro mnoho lidí takové pátrání nad jejich síly. Právě jim dokázal Memoriál pomáhat. Potvrzuje to třeba případ Alexandra Korobočkina, který je vnukem obětí stalinského teroru a nyní žije trvale v Kanadě.

Dnes sedmašedesátiletý Korobočkin rozkryl pravdu o životě a smrti svého dědečka z matčiny strany jen díky výzkumníkům Memorialu, kteří objevili dokumenty dokládající, že Saša Tumarovskij byl zadržen a zastřelen v roce 1938. Pomoc lidí z Memorialu označil vnuk oběti za „kolosální“.

„Pokud bude tato organizace uzavřena v době, kdy už si represe nikdo nepřipomíná, jak bude moci žít další generace bez těchto vzpomínek?“ ptá se pan Korobočkin, který podobně hledá informace o pronásledování svých dalších předků. Obává se ale, že bez Memorialu je už vypátrat nedokáže.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 2 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 2 hhodinami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 6 hhodinami
Načítání...