Rumunské úřady odhalily podrobnosti o pokusu o vměšování do prezidentských voleb v zemi prostřednictvím sociální sítě TikTok a série kybernetických útoků. Masivní kampaň a snahy o krádeže přístupových údajů k on-line volebnímu systému, které byly podle zpravodajské služby organizované ze zahraničí, měly hrát ve prospěch krajně pravicového kritika NATO Calina Georgesca, který tak překvapivě postoupil do druhého kola volby hlavy státu, píše server BBC.
Rumunská kontrarozvědka upozornila na pokusy o vměšování do prezidentských voleb
Krajně pravicový kritik NATO Calin Georgescu, který se netají svými proruskými názory a v minulosti velebil Vladimira Putina, nebyl v rumunské politice příliš výraznou tváří, dokud před dvěma týdny nezvítězil v prvním kole prezidentských voleb.
Rumunská vnitřní informační služba (SRI) nyní tvrdí, že za náhlým a překvapivým nárůstem jeho popularity stojí „organizovaná“ a „partyzánská“ kampaň na sociálních sítích, ke které byli využiti také influenceři.
Podplacené účty na TikToku podle kontrarozvědky propagovaly obsah podporující Georgesca, aniž by to bylo označeno jako volební kampaň. To je ale v rozporu jak s pravidly platformy, tak s rumunským volebním zákonem. Internetový obsah ostatních kandidátů podléhal mnohem přísnější kontrole, podotýká zpravodajský web BBC.
Georgescu už dříve popíral, že by vůbec nějakou volební kampaň vedl, nebo že by za ni někomu platil. Zpravodajcům se však podařilo identifikovat účet na TikToku, který podle nich během jednoho měsíce provedl platby v celkové výši 361 872 eur (zhruba 9,1 milionu korun) uživatelům, kteří propagovali Georgesca.
Georgescu se hájí tím, že nově zveřejněné informace jsou pouhou snahou zablokovat jeho úspěšnou kandidaturu. „Myslím, že je to poprvé v historii, kdy stát organizuje akci proti kandidátovi, aby mu zabránil kandidovat,“ řekl v televizním rozhovoru. Popřel také, že by znal některého z influencerů nebo sponzorů, kteří jsou ve zprávách zmiňováni.
Kybernetické útoky
Všechny indicie směřují k Rusku a jeho snaze volby ovlivnit. Zpravodajské služby mimo placené kampaně na TikToku zmapovali také přibližně 85 tisíc pokusů o hackerské útoky s cílem získat přístup k volebním údajům, a to i v den hlasování. Konstatují, že přístupové údaje k volebním webovým stránkám byly kradeny oprávněným uživatelům a následně zveřejňovány na podezřelých a zločinných internetových platformách navázaných na Rusko.
Přičemž útočníci měli použít pokročilé metody, které jim umožnily, aby zůstali v anonymitě, a pracovali způsobem a v rozsahu, který je typický po „státem řízené subjekty“.
Nyní stále probíhá vyšetřování s cílem zjistit, kdo je za útoky zodpovědný a zda měly nějaký dopad na volby. Rusko jakékoli vměšování do rumunského volebního procesu popřelo.
Brusel posílí kontrolu TikToku
Evropská komise (EK) reagovala, že posílí kontrolu TikToku. Vyzvala také čínského provozovatele platformy, aby uchoval data související s možnými riziky pro volby a společenskou debatu v unijních zemích.
„Dnes (ve čtvrtek) jsme TikToku nařídili zmrazit všechna data a důkazy spojené s rumunskými volbami, ale také s nadcházejícími volbami v Evropské unii,“ uvedla místopředsedkyně Komise Henna Virkkunenová, která má v EK na starosti technologickou bezpečnost. Unijní exekutiva příkaz vydala na základě normy o digitálních službách (DSA), která jí umožňuje dohlížet na činnost velkých internetových platforem a trestat jejich nerespektování pravidel.
Globální vedoucí TikToku pro autenticitu a transparentnost Brie Pegumová v úterý europoslancům, kteří s ní jednali na žádost Rumunska, sdělila, že firma již před volbami odstranila 66 tisíc falešných účtů a deset milionů falešných sledujících. TikTok už v září oznámil, že zaznamenal tajnou vlivovou operaci zaměřenou na rumunské publikum.
Druhé kolo rumunských voleb bude v neděli
Nové informace se objevily jen několik dní před druhým kolem hlasování. Ve středu večer dokumenty vypracované pro zasedání bezpečnostní rady státu po prvním kole voleb odtajnil dosavadní prezident Klaus Iohannis.
Georgescu se má podle výsledků prvního kola utkat v neděli 8. prosince s šéfkou středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elenou Lasconiovou, která se do druhého kola dostala jen s velmi těsným náskokem tří tisíc hlasů před třetím umístěným – tím je sociálnědemokratický premiér Marcel Ciolacu.