Ve druhém kole prezidentských voleb v Rumunsku se 8. prosince utká nezávislý krajně pravicový kandidát Calin Georgescu, který je kritikem NATO, a bývalá novinářka a šéfka středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová. Informuje o tom agentura Reuters po sečtení téměř všech hlasů odevzdaných v nedělních volbách.
Kritik NATO překvapivě vyhrál první kolo rumunských voleb
Průběžné výsledky naznačovaly, že druhé místo obsadí proevropský sociálnědemokratický premiér Marcel Ciolacu, nicméně pozice se změnily po sečtení hlasů odevzdaných v zahraničí, které do rozhodujícího kola vynesly Lasconiovou.
Ciolacu oznámil, že rezignuje na předsednický post v Sociálnědemokratické straně (PSD) poté, co se neprobojoval do druhého kola. Pro postup mu chybělo méně než tři tisíce hlasů, výsledky ale nezpochybní. Premiérem zůstane, v neděli se v Rumunsku konají parlamentní volby.
Po sečtení 99,99 procenta hlasů Georgesca podpořilo 22,9 procenta voličů a Lasconiovou 19,16 procenta.
„Šokující výsledek“
Agentura Reuters výsledek Georgesca označila za „šokující“ a znamená podle ní ohrožení pozice Rumunska jako neochvějného spojence sousední Ukrajiny, která se třetím rokem brání plnohodnotné ruské invazi. Předvolební průzkumy proruskému politikovi Georgescovi přisuzovaly méně než desetiprocentní podporu.
Dvaašedesátiletý Georgescu svoje vítězství označil za „volbu pro mír“, uvádí Rádio Svobodná Evropa. Stejně se vyjadřuje maďarský premiér Viktor Orbán nebo někteří vládnoucí politici na Slovensku.
Za volební senzaci či šok označují vítězství Georgesca i další média. „Extrémně nábožensky založený a nacionalistický Georgescu vedl kampaň za snížení závislosti Rumunska na dovozu, za podporu zemědělců a zvýšení domácí produkce potravin a energie. Tvrdil také, že Evropská unie a NATO řádně nezastupují rumunské zájmy, a prohlašoval, že válka Ruska proti Ukrajině, která s Rumunskem sousedí, je manipulována americkými vojenskými společnostmi. V minulosti také uvedl, že je mu blízká ruská kultura,“ píše například bruselský server Politico.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že Moskva není obeznámena s názory a postoji Georgesca. Zná však současné postoje vedení Rumunska, které jsou nepřátelské vůči Rusku, dodal Peskov podle agentury Reuters.
„V prvním kole rumunských prezidentských voleb překvapivě vede krajně pravicový a proruský kandidát,“ napsal server BBC. Upozorňuje, že Georgescu je nezávislý kandidát bez stranické podpory, který svou kampaň postavil zejména na sociální síti pro sdílení videí TikTok.
Netradiční kampaň
Na netradiční kampaň upozorňuje i deník Le Figaro, podle něhož tento typ prezentace předvolební průzkumy nezaznamenaly, a proto dávaly Georgescovi šance na zisk jen osmi procent. „Proruský, konspirační teoretik a environmentalista,“ shrnuje jeho postoje Le Figaro. „Málo známý krajně pravicový populista,“ charakterizuje 62letého politika britský The Guardian.
„Georgescu se prezentoval jako nezávislý kandidát a získal hlasy díky proruským výrokům s mesiášským podtextem a díky obhajobě ukončení pomoci Ukrajině,“ píše francouzský levicový deník L'Humanité. Šok z výsledku je o to větší, že ho opravdu nikdo nečekal, dodává deník.
Rumunsko hledá nástupce současného prezidenta Klause Iohannise, který po dvou zvoleních už nemůže znovu kandidovat. O nejvyšší funkci se ucházelo třináct kandidátů. Vzhledem k tomu, že Rumunsko je poloprezidentská republika, role a pravomoci hlavy státu nejsou jen čistě reprezentativní.
Hlava státu má podle ústavy silné pravomoci v záležitostech zahraniční politiky, národní bezpečnosti a také při jmenování soudců, upozorňují agentury. Mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb se v Rumunsku 1. prosince uskuteční parlamentní volby, které rozhodnou o nové vládě.