Bulharsko a Rumunsko vstoupily do Schengenu

3 minuty
Bulharsko a Rumunsko vstoupily do Schengenu
Zdroj: ČT24

Bulharsko a Rumunsko vstoupily do schengenského prostoru. Po třinácti letech čekání zatím končí kontroly na vzdušných a námořních hranicích s ostatními členskými zeměmi, pozemní kontroly kvůli vetu Rakouska, které se bojí přílivu žadatelů o azyl, zůstávají. To znepokojuje řidiče kamionů, upozornila agentura AFP.

Od neděle se také do Bulharska a Rumunská létá z druhého terminálu pražského Letiště Václava Havla. Doposud cestující do těchto zemí létali z prvního terminálu, odkud se cestuje do zemí mimo schengenský prostor.

„Skutečná výhoda přijde až se zrušením kontrol na pozemní hranici,“ má jasno cestující z rumunského letiště, kterému zatím vstup do Schengenu ušetří při každém letu zhruba dvacet minut.

„Je to velký úspěch pro obě země,“ poznamenala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Je to historický okamžik pro schengenský prostor, největší oblast volného pohybu na světě. Společně budujeme silnější a jednotnější Evropu pro všechny naše občany,“ dodala.

Přijetí nových zemí do schengenského prostoru vyžaduje jednomyslný souhlas členských států. Bulharsko a Rumunsko splnily kritéria pro vstup do prostoru volného pohybu již v roce 2011, některé státy EU ale z různých důvodů vstup těchto dvou zemí blokovaly.

V roce 2011 Nizozemsko s Finskem, později se proti přijetí obou balkánských zemí stavělo Německo, ale především Rakousko, které zablokovalo plný vstup Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru na konci roku 2022. Podpořilo tehdy přitom vstup Chorvatska, i když to se stalo členem Evropské unie až v roce 2013, zatímco Bulharsko a Rumunsko už v roce 2007. Později Rakousko souhlasilo aspoň s omezeným členstvím obou zemí v schengenském prostoru.

Silniční dopravci jsou zklamaní

Přestože silniční kontroly nadále zůstávají, má tento krok silnou symbolickou hodnotu. Rumunská ministryně spravedlnosti Alina Gorgiuová je přesvědčená, že to přiláká investory, zvýší atraktivitu země a pomůže k její prosperitě.

Silniční dopravci ale zůstávají zklamaní. Agentura AFP s odvoláním na informace od jednoho z rumunských svazů dopravců upozornila, že na hranicích s Maďarskem se čeká osm až šestnáct hodin a s Bulharskem dvacet až třicet hodin.

Bulharští přepravci upozorňují, že letecky a po moři putují jen tři procenta zboží – zbytek po silnici a železnici. Podnikatelé i politici z obou zemí ale věří, že se i silniční kontroly brzy podaří odstranit. „Máme před sebou jen jeden krok s velmi jasným plánem. Do konce roku vstoupit do pozemního schengenského prostoru. Rumunsko teď vstupuje do období rozvoje,“ míní premiér Marcel Ciolacu.

Podobně mluví také bulharský ministr vnitra Kalin Stojanov: „Bulharsko se plně zapojí do schengenského prostoru do konce roku 2024. Ukázali jsme a nadále ukazujeme nelegálním migrantům, že by se do Evropy neměli vydávat přes Bulharsko.“

Schengenský prostor byl vytvořený v roce 1985. Vstupem Bulharska a Rumunska se počet jeho členů zvyšuje na 29. Patří k nim 25 z celkem 27 států EU a jejich sousedé – Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron, radiace je v normálu

Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Útok vážně poškodil ochranný plášť kolem reaktoru, řekl hlavní inženýr atomové elektrárny Oleksandr Tytarčuk. Radiace je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl dron, jenž kryt zasáhl, ruský. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to podle ruské státní agentury TASS odmítl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Konflikt v Kongu eskaluje, povstalci vstoupili do další metropole

Po zdánlivém uklidnění dál eskaluje konflikt v Demokratické republice Kongo. Povstalecká skupina M23 spolu se rwandskou armádou vstoupila do milionového města Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Stalo se tak pár hodin poté, co povstalci ovládli strategicky významné letiště Kavumu. Rebelové minulý týden přitom vyhlásili příměří a odmítli, že by hodlali pochodovat směrem na hlavní město.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Všude hořelo,“ vzpomíná Němka na bombardování Drážďan

V německých Drážďanech si připomněli osmdesáté výročí od spojeneckého bombardování. Právě saská metropole se stala symbolem letecké zkázy druhé světové války. Třídenní americko-britské nálety zápalnými pumami srovnaly se zemí klíčovou dopravní křižovatku a průmyslové centrum. V troskách zahynulo až pětadvacet tisíc lidí.
před 7 hhodinami

Obávám se ústupu Evropy od nejzákladnějších hodnot, řekl Vance v Mnichově

Mnichovská třídenní bezpečnostní konference, která začala v pátek, by mohla přinést odpovědi na některé otázky spojené s vývojem konfliktů na Ukrajině či na Blízkém východě. Konferenci oficiálně zahájil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, hovořil i americký viceprezident JD Vance nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko zastupuje prezident Petr Pavel a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prahu před osmdesáti lety bombardovaly „létající pevnosti“

Před 80 lety, za druhé světové války, zažila Praha nejničivější bombardování. Stroje, které v Praze bomby shazovaly, byly americké těžké bombardéry B-17, kterým se přezdívalo „létající pevnosti“. Jeden letoun vážil téměř 25 tun. Poháněly ho čtyři speciálně vyrobené motory, díky kterým dokázal létat rychlostí až 460 kilometrů za hodinu. Jedna B-17 dokázala unést téměř osm tun výbušnin. Během druhé světové války jich tyto stroje shodily na nepřátelské území přes 640 tisíc tun.
před 7 hhodinami

Chceme garance, než budeme jednat o konci války, řekl Zelenskyj Vanceovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že jediný Rus, se kterým je nyní ochoten se setkat, je vůdce Vladimir Putin. Musí tomu ale předcházet mírový plán dojednaný s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými lídry. Uvedl to na mnichovské bezpečnostní konferenci. Sdělil také, že Spojené státy podle něj nikdy nepočítaly s Ukrajinou jako členem Severoatlantické aliance, a to ani za bývalé administrativy prezidenta Joea Bidena.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Neposlušný“ Taliban koketuje s Indií a rozsévá násilí v Pákistánu

Pákistán čelí nebývalé vlně teroristických útoků, které si jen loni vyžádaly kolem dvou tisíc obětí. Islámábád se marně snaží uplatnit svou páku na Taliban, jehož návrat k moci v Afghánistánu v roce 2021 podporoval. Nový režim v Kábulu ignoruje výzvy k zásahu proti spřátelené pákistánské odnoži Talibanu, odpovědné za mnoho útoků, a místo toho k nelibosti Pákistánu otepluje vztahy s jeho největším rivalem – Indií.
před 12 hhodinami

Česko je třetí nejohroženější kyberpodvody, varuje bezpečnostní firma

Česko je zemí se třetím nejvyšším rizikem kybernetického podvodu na světě. Vyšší je jen na Slovensku a ve Vietnamu, uvedla ve své zprávě za loňské poslední čtvrtletí bezpečnostní firma Gen Digital, pod kterou patří značky Avast, AVG nebo Norton. Častým typem incidentů jsou podvody na seznamkách, u nichž jsou Česko i Slovensko v první desítce nejohroženějších zemí. Útoky s použitím takzvaného sociálního inženýrství pak tvořily 86 procent všech zablokovaných hrozeb, dodal Gen Digital.
před 14 hhodinami
Načítání...